«На жаль, я не в Мінську»: у Києві білоруси вийшли підтримати протестувальників у своїй країні

Акція солідарності з протестувальниками у Білорусі, Київ, 15 серпня 2020 рік
Акція солідарності з протестувальниками у Білорусі, Київ, 15 серпня 2020 рікТетяна Безрук/hromadske

У центрі Києва на «Пішохідному мосту» та біля Арки дружби народів 15 серпня відбулася акція на підтримку протестувальників, які не згодні з результатами виборів у Білорусі. Прийшли на неї близько сотні людей, зокрема білоруси, а також українці.

Про це повідомляє наша кореспондентка з місця події.

«На жаль, я не в Мінську. І тому приходжу туди, куди можу: до посольства, ось сюди. Не може бути байдуже через те, що відбувається у тебе на Батьківщині», — розповідає одна з учасниць акцій з Білорусі.

Люди тримали в руках історичний біло-червоно-білий прапор Білорусі та плакати з закликами припинити насильство над протестувальниками зі сторони силовиків. Багато людей прийшли також з квітами, за аналогією з протестувальниками у Білорусі, які часто дарують їх силовикам.

«Обов'язково потрібно говорити, щоб також наші друзі українці, у багатьох з яких були якісь, можливо, свої погляди на нашого президента, щоб вони побачили який жах насправді відбувається у нашій країні», — пояснила причину проведення акції у Києві білоруска та її учасниця.

Однією з учасниць київської акції солідарності з білоруськими протестувальниками — це журналістка, яка виїхала з Мінська через тиск.

«Вони сказали, що якщо я не заспокоюсь, завтра моїх дітей заберуть», — розповідає вона.

На акції також хвилиною мовчання вшанували пам'ять загиблого у Білорусі 10 серпня протестувальника Олександра Тарайковського. Паралельно акція відбулася у Мінську, на місці його загибелі.

Зазначимо, за версією МВС Білорусі, у чоловіка в руках вибухнув невстановлений вибуховий пристрій, він отримав травми, несумісні з життям. У МВС підкреслили, що снаряд опозиціонер намагався кинути в силовиків.

Проте родичі Тарайковського не вірять в таку причину. Очевидці також кажуть, що в руках у чоловіка нічого не вибухало. За словами дружини, Олександр того вечора опинився біля метро «Пушкінська», тому що пішов в квартиру свого батька, яка приблизно за 300 метрів від метро. У цій квартирі вони з батьком робили ремонт. Він ходив у шортах, футболці, прихопивши з собою телефон, пачку сигарет, гроші та «йшов з порожніми руками».

Що відбувається у Білорусі

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. За остаточними результатами, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) нібито проголосували 80,1% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — 10,1%.

Незгодні з результатами люди щодня виходять на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі. 13 серпня протести відбулися мирно, влада змінила тактику і припинила жорстоко придушувати акції. Також страйкувати почали працівники великої кількості місцевих підприємств.

Загалом влада затримала приблизно 7 тисяч людей. У ніч із 13 на 14 серпня людей почали масово випускати.

14 серпня на державних підприємствах Білорусі співробітники продовжили виходити на страйки, акції протесту не припиняються. Люди вимагають проведення чесних виборів, звільнення ув'язнених та відставки Лукашенка.

Сама Тіхановська 11 серпня виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення вона записала під тиском білоруських силовиків.

Чоловік Тіхановської Сергій перебуває під арештом. Незареєстрований кандидат у президенти Білорусі Валерій Цепкало заявляв, що на неї тиснули через її чоловіка.