НАБУ викликало на допит колишнього голову Нацбанку Шевченка. Його підозрюють у розкраданні коштів

Ексголова Національного банку України Кирило Шевченко
Ексголова Національного банку України Кирило ШевченкоFacebook / Кирило Шевченко

Національна антикорупційне бюро України викликало на допит колишнього голову Нацбанку України Кирила Шевченка, який перебуває в розшуку. Його підозрюють в організації схеми щодо заволодіння коштами «Укргазбанку» в особливо великих розмірах.

Про це йдеться на сайті НАБУ.

Шевченку потрібно прибути на допит 16 березня о 10:00. Його туди викликають як підозрюваного.

У чому підозрюють?

Шевченко подав у відставку з посади голови Нацбанку 4 жовтня 2022 року — «через причини, пов'язані зі здоров’ям, які не може далі ігнорувати». Уже 6 жовтня Верховна Рада підтримала його звільнення.

Того ж 6 жовтня НАБУ та САП заявили, що Шевченку повідомили про підозру в розкраданні коштів під час управління «Укргазбанком». Він був головою правління банку з травня 2015 року до липня 2020-го. Підозру залишили в Нацбанку, бо в НАБУ сказали, що не знають, де перебуває Шевченко.

За даними правоохоронців, керівництво банку використало інформацію про укладені з великими клієнтами договори банківського обслуговування для розкрадання коштів. Так, службовці банку забезпечили укладання фіктивних договорів із фізичними та юридичними особами, які нібито як агенти банку залучили до нього великих клієнтів.

За такі «агентські послуги» «Укргазбанк» щомісяця незаконно виплачував винагороду цим людям. Упродовж 2014-2019 років за цією схемою 52 фіктивним агентам безпідставно перерахували кошти держбанку на суму 206 мільйонів гривень.

У цій справі про підозру повідомили п'ятьом основним фігурантам: Кирилові Шевченку, колишнім та чинним високопосадовцям банківських установ. Їх підозрюють у розтраті майна в особливо великих розмірах або організованою групою, а також у службовому підробленні.

Пошуки Шевченка

У листопаді 2022 року Шевченка оголосили в національний та міжнародний розшук у межах справи щодо розкрадань в «Укргазбанку». За місяць Вищий антикорупційний суд заочно відправив його під варту. Ухвала про заочний арешт відкриває шлях для внесення його до бази Інтерполу — без цього неможливо провести екстрадицію.

Прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури заявляв, що 20 вересня Шевченко виїхав з України за службовим паспортом у відрядження до Лондона. Відрядження завершилося через день, однак до України він не повернувся. Тоді ексголова НБУ самостійно відправив себе у відпустку: спершу до 30 вересня, а згодом продовжив до 7 жовтня.

Адвокат Шевченка повідомляв, що його підзахисний перебуває у Відні, де став на консульський облік та орендував житло. Там він, згідно із заявами адвоката, проходить лікування. Захист надав його медичну довідку від 5 грудня, у якій ішлося про те, що Шевченко проходить медичні процедури на стаціонарі в клініці у Відні.