Нацбанк не знизив облікову ставку та залишив її на рівні 6% річних

Новообраний голова Національного банку України Кирило Шевченко, президент України Володимир Зеленський та члени уряду під час офіційного представлення Шевченка колективу НБУ
Новообраний голова Національного банку України Кирило Шевченко, президент України Володимир Зеленський та члени уряду під час офіційного представлення Шевченка колективу НБУНаціональний банк України

Правління Національного банку України не знизило розмір облікової ставки в Україні та залишило його на рівні 6% річних — найнижчого рівня за всю історію.

Відповідне рішення ухвалили під час засідання комітету з монетарної політики Національного банку, яке відбулося 22 липня. Це засідання стало першим від часу призначення новим головою НБУ Кирила Шевченка.

«Правління Національного банку ухвалило рішення залишити облікову ставку без змін на рівні 6% річних. З одного боку, це стримає зростання цін в умовах відновлення економіки у 2021-2022 роках, а з іншого залишить достатній простір для подальшого зниження вартості кредитів до однознакового рівня», — повідомив голова Національного банку Кирило Шевченко.

Своє рішення правління Нацбанку ухвалило на тлі низької інфляції (2,4% річних, хоча ціль Нацбанку — тримати інфляцію на рівні 4-6% річних). Також на необхідності знижувати ставки постійно наголошували президент Володимир Зеленський та члени уряду, які пов'язують з таким рішенням «запуск» кредитування в Україні. Частково, у зв'язку з цим був пов'язаний політичний тиск на попереднього голову Нацбанку Якова Смолія, через який він подав у відставку.

Сам розмір облікової ставки впливає на розмір ставки за кредитами — з його зниженням мають падати ставки, під які банки видають кредити бізнесу та населенню, а також ставки за депозитами.

Під час попереднього засідання НБУ щодо облікової ставки, яке відбулося 11 червня, її розмір знизили з 8% до 6% річних.

Облікова ставка — це один з основних індикаторів економіки. Вона являє собою відсоток, під який НБУ надає кошти банкам та, відповідно, нижче якого комерційним банкам невигідно давати кредити клієнтам.

Облікова ставка — це один з ключових інструментів управління інфляцією. Підвищуючи облікову ставку Нацбанк збільшує вартість кредитів та депозитів, чим стимулює українців заощаджувати більше грошей. Зниження облікової ставки має зворотний ефект та стимулює людей більше коштів витрачати у конкретний момент, що впливає на зростання цін.