«Нацистів» у владі немає, а російськомовних не утискають: соціологи дізнались погляди українців під час війни

Щонайменше 85% респондентів заявили, що поділяють проукраїнську позицію у різних аспектах російсько—української війни. Зокрема, більшість українців стверджує, що «нацистів» поміж нашої влади немає, а війна почалась через прагнення рф до підкорення України.

Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, яке проводили 19-24 травня.

Респондентам пропонували 8 пар тверджень, які описують різні аспекти війни росії проти України. У кожній парі одне з тверджень відповідало проросійській позиції, друге — проукраїнській. Респондент мав обрати одне з тверджень та зазначити, наскільки з ним погоджується.

У 7 із 8 випадків не менш ніж 85% опитуваних заявляли про підтримку проукраїнської позиції. 8-9% дотримувались проросійської позиції (це приблизно 2 мільйони людей).

Так, 85% респондентів відповіли, що в Україні немає утисків російськомовних: так вважають 85% етнічних росіян та 90% російськомовних жителів України.

97% українців заявили, що наша країна має власну довгу історію становлення та державності — лише 2% вірять, що Україну штучно створила радянська влада у 20 столітті.

Що ж до війни, то 94% переконані: вона почалась через прагнення росії підкорити Україну, а не через справедливі претензії. Крім того, 85% сказали, що західні держави не хотіли та не провокували Україну на війну проти рф.

російська пропаганда активно просувала думку про те, що Україною керують нацисти, тож однією з причин війни нібито була так звана денацифікація. Однак 89% українців заявили: те, що серед влади України є «нацисти» — вигадка.

До всього, 89% впевнені, що російські війська навмисно атакують цивільну інфраструктуру та цивільних людей, а 96% українців переконані, що саме російська армія винна у руйнування цивільної інфраструктури та жертвах серед мирного населення.

Соціологи зазначають, що проукраїнські погляди спостерігаються у людей у всіх регіонах України.

Детальніше про опитування

Його проводили 19-24 травня методом телефонних інтерв'ю з використанням комп'ютера на основі випадкової вибірки мобільних телефонів. Опитали 2009 респондентів від 18 років з усіх регіонів, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу (окуповані території до 24 лютого 2022 року). Опитування не проводилось із громадянами, які виїхали з України після 24 лютого.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки не перевищувала: 2,4% — для показників, близьких до 50%; 2,1% — для показників, близьких до 25%; 1,5% — для показників, близьких до 10% та 1,1% — для показників, близьких до 5%.

За умов війни крім формальної похибки, додається певне систематичне відхилення та певне зниження репрезентативності. Однак соціологи наголошують, що опитування все ще зберігають високу репрезентативність та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої.