«Нафтогаз» подав заявку на участь у сертифікації «Північного потоку-2». Навіщо?

Український «Нафтогаз» подав заявку на участь у сертифікації російського газопроводу «Північний потік—2». Компанія хоче довести, що трубопровід не може бути сертифікований.

Про це заявив очільник «Нафтогазу» Юрій Вітренко на брифінгу 18 жовтня.

Якщо німецький регулятор прийме цю заявку на участь, то йому потрібно буде враховувати позицію та аргументи України. А також це дасть змогу «Нафтогазу» повідомляти про невідповідність газопроводу європейському законодавству.

Вітренко зазначає, що Україна є одним з основних учасників європейського ринку газу і тому зацікавлена у тому, щоб цей ринок був конкурентний. І з цієї позиції «Нафтогаз» планує вказати німецькому регулятору, що сертифікація «Північного потіку-2» завдасть шкоди конкуренції зокрема на ринках Німеччини, Словаччини, Угорщини, Чехії та Австрії.

У «Нафтогазі» зазначають, що відповідно до європейського законодавства оператор «Північного потоку-2» не може контролювати «Газпром». Також до газопроводу має буди забезпечний доступ третіх сторін. Тому, на думку глави «Нафтогазу», «Північний потік-2» не відповідає праву ЄС.

«Підкреслю, питання не тільки в тому, що Україна як транзитна країна страждає через те, що Росія використовує газ як енергетичну зброю і продовжує це робити. Ми зауважуємо, що є великі ризики для безпеки України та для безпеки регіону», — зазначив Вітренко.

Уже сертифікація?

6 вересня компанія-оператор «Північного потоку-2» Nord Stream 2 AG заявила про зварювання останньої нитки газогону й анонсувала початок його експлуатації вже до кінця 2021 року.

Але для того, щоб почати постачання газу «Північним потоком-2», компанія-оператор має отримати сертифікацію, а також провести анбандлінг. За правилами, компанія, що працює на внутрішньоєвропейському газовому ринку, не може одночасно видобувати, постачати і транспортувати газ.

Це саме стосується й оператора «Північного потоку-2», оскільки з 2019 року ці правила поширили й на газогони з третіх країн. У Nord Stream 2 AG з рішенням не згодні та пробували оскаржити його в суді, поки що без успіху.

Що треба знати про «Північний потік-2»?

Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії.

Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині відповідали, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.

Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.