У першій десятці австрійський Відень та канадський Ванкувер. Київ опинився на 131 місці (зі 140). Найгіршим визнали сирійський Дамаск.

Видання The Economist оприлюднило власний рейтинг найкращих та найгірших міст для проживання. Рейтинг очолив австралійський Мельбурн. Також у першій десятці австрійський Відень та канадський Ванкувер. Київ опинився на 131 місці (зі 140). Найгіршим визнали сирійський Дамаск.

Рейтинг укладався з урахуванням різних факторів: стабільність (злочини, загроза тероризму чи збройних конфліктів), якість та доступність медицини, культура та розваги, освіта, інфраструктура. Громадське детальніше розповідає про ці 5 міст із рейтингу.

Мельбурн

Швидкий розвиток наприкінці 19-го — початку 20-го століття забезпечив Мельбурну звання одного з найбагатших міст світу. Іноземна преса називала мегаполіс «Дивовижним Мельбурном», його й досі так називають.

У рейтингу кращих міст The Economist Мельбурн посідає перше місце вже сьомий раз поспіль. Цьому сприють екологія, безпека, інфраструктура, громадський транспорт тощо.

У Мельбурні мешкає понад 4 мільйони людей. Утім, центр міста — основна ділова частина — невеликий за розміром, тому лише близько половини мельбурнців щодня їздять сюди на роботу. Більшість містян користуються громадським транспортом, адже парковки в центрі надто дорогі. Тож проблем із заторами в Мельбурні немає.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Рейтинги щастя: хто у світі найщасливіший і чому?

Тут є безліч зелених насаджень, а також велика зелена зона «Kings Domain» — «Володіння короля». Саме тому його називають «містом садів і парків».

Це єдине місто в Австралії, де основний громадський транспорт — трамвай. Їх використовуються тут уже понад 100 років, завдяки чому місто має найбільшу мережу трамвайних доріг у світі.

Жителі Мельбурна всередньому отримують 3,5 тисячі доларів на місяць (для порівняння — у киянина це 300 доларів). Рівень безробіття серед містян — 5%. 

Злочини тут скоюють нечасто. Згідно з глобальною базою даних Numbeo, індекс злочинності в Мельбурні — 42,18 балів зі 100. 

Місто уважається спортивною столицею Австралії. Починаючи з Олімпійських ігор 1956 року, тут постійно відбуваються великі спортивні заходи, як-от тенісний турнір Australia Open, гонки Формули-1, Кубок Мельбурна (скакові перегони) тощо.

Мельбурн, Австралія Фото: EPA/FILIP SINGER

Відень

Більша частина Відня лежить на правому березі Дунаю на відрогах Східних Альп (Віденського Лісу). Вигідне географічне розташування дозволяє активно взаємодіяти зі східними країнами. А надто це відчулося після 1989 року, коли «впала» так звана залізна завіса.

Приміром, від Братислави — столиці Словаччини — Відень відокремлює всього 60 км. Це найкоротша відстань між двома європейськими столицями (за винятком Ватикану і Рима).

У Відні мешкає трохи менше 2 мільйонів людей, а разом із передмістями — 2,3 мільйони. Місто є третьою резиденцією ООН після Нью-Йорка і Женеви. У Відні також базуються штаб-квартири інших міжнародних організацій: ОПЕК, ОБСЄ тощо. Стара частина міста внесена до переліку Культурної спадщини ЮНЕСКО.

​Відень — розвинений туристичний центр, до 60% іноземних інвестицій, що надходять до Австрії, освоюють саме тут. Зарплатня містян — на рівні 2 тисяч євро на місяць, а рівень безробіття — 15%.

Відень — найбезпечніше місто серед десяти найкращих у рейтингу The Economist. Згідно з глобальною базою даних Numbeo, індекс рівня злочинності тут — 21,2 бали зі 100. 

У місті розвинена мережа громадського транспорту, до якої належать швидкісні поїзди (S-Bahn), метрополітен (U-Bahn), трамвайні та автобусні лінії. Завдяки зручності і доступності місцеві обирають саме громадський транспорт, відтак затори в місті — явище рідкісне. До всього Відень має розвинену мережу велосипедних доріжок.

Попри те, що це великий мегаполіс, в якому багато промислових об’єктів, повітря тут досить чисте. На звалища потрапляє лише 8% відходів — серед жителів поширена практика сортування сміття. Завдяки переробці сміття, місто отримує вторинну сировину, яка використовується в промисловості. 

Окрім того, у центрі міста є великий лісопарк Пратер, а також Віденський ліс на півночі і північному заході.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Європа як стиль життя: Франція, Італія, Німеччина

Відень, Австрія Фото: EPA/CHRISTIAN BRUNA

Ванкувер

Ванкувер — місто на західному узбережжі Канади, найбільший населений пункт провінції Британська Колумбія і третій за розміром у країні. У самому місті живе не більше 600 тисяч мешканців, але Ванкувер має численні передмістя — Великий Ванкувер. На цій території мешкає понад 2 мільйони людей.

Частково оточене горами, місто відоме мальовничими краєвидами і має найбільший в Північній Америці міський парк Стенлі. Нині Ванкувер входить у десятку найзеленіших міст світу. Згідно з програмою міського розвитку, до 2020 року мегаполіс має стати найзеленішим містом на планеті.

Наразі більше 90% електроенергії місто отримує з відновлюваних джерел, більшість сміття переробляється. У найближчі 6 років у Ванкувері та околицях планують висадити близько 150 000 дерев і скоротити викиди вуглецю на 33%. 

Зима у Ванкувері найтепліша в Канаді — температура вдень не опускається нижче 0 °C.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Не випадково саме тут вигадали прислів’я «ще ся той не вродив, хто б усім догодив» – інтерв’ю з послом Канади в Україні

Середня зарплатня ванкуверця — 2,5 тис доларів на місяць, рівень безробіття 5,5%.

Ванкувер уважається одним з найнебезпечніших міст Канади, але водночас — одним із найбезпечніших у світі. Індекс злочинності не перевищує 35 балів. Головна проблема міста — злочинність, пов’язана з продажем та вживанням наркотиків. 

Утім, місцева влада вирішила своєрідно боротися з проблемою, а саме — дозволити залежним уживати заборонені препарати під наглядом лікарів. Відтак смертність від передозувань скоротилася вдвічі.

Ванкувер, Канада Фото: EPA/MATT CAMPBELL

Київ

Київ утратив найбільше позицій і опинився серед десяти найгірших, а саме — на 131 місці (зі 140). Укладачі рейтингу зазначають, що столиця України належить до міст, які раніше мали непоганий рейтинг, але втратили позиції через падіння рівня працездатності. Відтак Київ порівнюють із лівійським Тріполі та Коломбо на Шрі-Ланці.

На сьогодні в Києві мешкає майже 3 мільйони людей. Середня зарплатня — 309 доларів на місяць. Місто входить у трійку регіонів (разом з Київською та Одеською областями) з найнижчим показником рівня безробіття (9,1%).

Нині на містянина припадає менше 14,5 м2 рослинності, тимчасом як європейська норма — не менше 25-ти. Стратегія розвитку столиці до 2025 року передбачає збільшення зелених зон на рівні 20 м2 на мешканця.

Рівень забруднення в Києві вищий середнього по Україні. У повітрі фіксується понад два десятки різних шкідливих домішок. Особливо небезпечний діоксид азоту, його концентрація перевищує норму вдвічі. Основне джерело забруднення повітря — транспорт.

У місті досить розвинена транспортна інфраструктура — автомобільні дороги, залізниця, водні шляхи сполучення та мости через Дніпро, метрополітен, трамваї, тролейбуси. Працює фунікулер та міська електричка.

Загальна довжина автомагістралей — близько 2000 км. Більшість проклали за часів радянської влади, на той час їх було достатньо, але нині, коли машин постійно більшає, пропускна здатність недостатня, унаслідок чого затори в Києві — повсякденне явище.

Індекс злочинності в українській столиці — 48,7 балів зі 100, це найнижчий показник в останній десятці рейтингу The Economist.

Київ утратив найбільше позицій і опинився серед десяти найгірших міст для життя у світі Фото: EPA/SERGEY DOLZHENKO

Дамаск

Дамаск — столиця та друге за величиною місто Сирії, одна з 14 провінцій. Сирійці називають його Містом Жасмину. Дамаск розташований на південному заході країни, поблизу ліванського кордону.

До громадянської війни, яка розпочалася в Сирії у 2011 році, у Дамаску мешкало майже 2 мільйони людей. Після початку бойових дій кількість населення скоротилася на чверть. У самому місті активних бойових дій не було, столиця контролюється військами президента Асада з 2012 року. Утім, бої тривають за околиці Дамаска.

Рівень безробіття в країні сягає 50%, 70% населення живе за межею бідності. Середня зарплатня жителів Дамаска — 113 доларів на місяць. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Обличчя сирійської війни — спецпроект

​Водночас ціни на продукти та вартість комунальних послуг доволі високі. Містяни скаржаться, що до війни звичайній родині на місяць вистачало 70 доларів, сьогодні ж для виживання треба не менше 1000. 

Вулиці Дамаска аж ніяк не можна назвати безпечними — індекс кримінальних правопорушень майже сімдесят балів. Існує постійна загроза терактів — за шість років війни в столиці зафіксували 18 великих терористичних атак, у результаті яких загинуло майже 700 містян.

Попри спричинені війною численні забруднення, екологія в місті лишається на прийнятному рівні, індекс забруднення повітря усього 30 балів зі 100.

Дамаск, Сирія Фото: EPA/YOUSSEF BADAWI

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Поділитись: