Напад Ірану на Ізраїль, замах на очільника Херсонської ОВА та загострення на східному фронті: головне за 13 квітня

Напад Ірану на Ізраїль, замах на очільника Херсонської ОВА та загострення на східному фронті: головне за 13 квітня

На очільника Херсонської обласної військової адміністрації Олександра Прокудіна готувався замах. Головнокомандувач Збройних сил Олександр Сирський заявив про «суттєве загострення» ситуації на східному фронті. Німеччина передасть Україні ще одну систему Patriot. Ізраїль заявив, що Іран запустив проти нього десятки ударних безпілотників. Зібрали головні новини за 13 квітня.

Замах на очільника Херсонської ОВА

Служба безпеки України запобігла вбивству очільника Херсонської обласної військової адміністрації Олександра Прокудіна, яке готував місцевий мешканець разом із російськими спецслужбами.

Голова СБУ Василь Малюк розповів, що з глибини 12 км росіяни запустили новий зразок FPV-дрона. Місцевий мешканець Херсонщини здійснював візуальне спостереження, коригуючи вогонь по автівці Прокудіна.

Водночас Прокудін зазначив, що це «далеко не перша та, мабуть, і не остання» спроба його вбивства.

Загострення на східному фронті

Головнокомандувач Збройних сил Олександр Сирський заявив, що останніми днями ситуація на східному фронті «суттєво загострилася».

Так, активізацію атак фіксують на Лиманському та Бахмутському напрямках, де росіяни проводять штурми за підтримки бронетехніки. На Покровському напрямку ворог намагається прорвати українську оборону за допомогою десятків танків та бронемашин піхоти, каже Сирський.

Водночас у Міністерстві оборони заперечили, що Богданівку біля Часового Яру окупували росіяни, про що повідомляли в мережі.

Німеччина передасть ще одну систему Patriot

Німеччина оголосила, що негайно передасть Україні ще один зенітний ракетний комплекс Patriot та ракети до систем протиповітряної оборони.

Глава Бундесверу Борис Пісторіус запевнив, що в підтримці України Німеччина «йде настільки далеко, наскільки це можливо з огляду на власну оперативну готовність».

Напад Ірану на Ізраїль

Армія оборони Ізраїлю заявила про початок атаки Ірану. Кажуть, що на Ізраїль прямують десятки безпілотників. Це сталося після того, як у Сирії 1 квітня внаслідок удару по консульству Ірану загинув високопосадовець Корпусу вартових ісламської революції.

Увечері 13 квітня в Ізраїлі через побоювання нападу з боку Ірану запровадили обмеження на громадські зібрання та освітню діяльність, а війська перевели в бойову готовність.

Президент США Джо Байден повертається до Білого дому з особистої резиденції, щоб «проконсультуватися зі своєю групою національної безпеки».

Удень КВІР захопив вантажне судно під португальським прапором в Ормузькій протоці. В Ірані вважають, що воно пов’язане з Ізраїлем.

Вибухи в Луганську

У тимчасово окупованому Луганську пролунали вибухи. російський ставленик стверджував, що ЗСУ випустили кілька ракет по машинобудівному заводу міста. Згодом у СтратКомі ЗСУ розповіли, що в Луганську уразили пункт управління «Центр» противника.

Законопроєкт про демобілізацію вже в роботі

Міноборони спільно з Генштабом ЗСУ вже працюють над законопроєктом про демобілізацію, який планують внести на розгляд Верховної Ради протягом найближчих кількох місяців.

«Зрозуміло, що людям, які зараз перебувають на лінії бойового зіткнення, треба давати перепочинок. Водночас людей, які мають бойовий досвід, треба замінити підготовленими бійцями, треба їх мати», — пояснив речник Міноборони Дмитро Лазуткін.

Енергоблоки ЗАЕС переведені в «холодний зупин»

На тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції росіяни перевели усі шість енергоблоків у стан «холодного зупину» — вперше з кінця 2022 року.

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі привітав це рішення. Раніше МАГАТЕ рекомендувало перевести енергоблоки в «холодний зупин» для підвищення безпеки.

Державна інспекція з ядерного регулювання України (ДІЯР) у 2023 році теж видавала розпорядження щодо переведення усіх шести енергоблоків ЗАЕС у режим «холодного зупинну».

Зменшення призовного віку — вплив на демографію

Зменшення граничного призовного віку до 20 років мало б негативні наслідки для демографічної ситуації в Україні. Про це розповів заступник директора Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАН України Олександр Гладун.

«У 2001 році у нас була найнижча народжуваність в історії України. Якщо взяти 2001 рік плюс-мінус 5 років, тобто це 10 років, то цей контингент найменший за чисельністю у віковій структурі», — пояснив фахівець.

Раніше очільник благодійного фонду «Повернись живим» Тарас Чмут заявив, що мобілізації мають підлягати українці від 20-річного віку. Цю думку поділяє і заступник командира 3 окремої штурмової бригади Максим Жорін.

Інші важливі новини за день: