Мітингувальники під час акції протесту наступного дня після президентських виборів у Мінську, Білорусь, 10 серпня 2020 року.
Фото:

EPA/YAUHEN YERCHAK

Білорусь протестує після виборів президента — в ніч з 10 на 11 серпня акції пройшли в Мінську, Гродно, Ліді, Вітебську, Бресті, Могильові та інших містах. Найбільш жорстоко силовики поводилися в столиці та Бресті — використовували проти демонстрантів гумові кулі, сльозогінний газ та світло-шумові гранати.

У штабі Світлани Тіхановської, головної опонентки Лукашенка, запевняють: білоруси готові виходити на вулиці, бо не хочуть більше терпіти нинішнього президента. Однак як довго протестні настрої охоплюватимуть країну та чи не скористається Росія цими подіями? Ми поговорили з білоруськими експертами та очевидцями протестів про майбутнє Білорусі після протестів.

Оновлення: Після публікації цього тексту стало відомо, що Тіхановська покинула Білорусь і зараз перебуває в Литві. Вона записала два відеозвернення, на одному з них запевняє, що ухвалила це рішення самостійно. «Жодне життя не варте того, що зараз відбувається. Діти — це найважливіше, що є в нашому житті», — каже вона. У другому відеозверненні вона закликала білорусів «до розсудливості й поваги до закону», однак на відео видно, як вона, ймовірно, читає текст з аркуша. 

10 серпня Комітет державної безпеки Білорусі стверджував, що запобіг замаху на головну конкурентку Олександра Лукашенка.  

«Ніхто не вірить у ці 80%»

10 серпня у Мінську біля станції метро Спортивна мітингувальники вирвали зупинки громадського транспорту. Із них вони будували барикади. Близько 5 тисяч людей перекрили вулиці в центрі. ОМОНівці відкривали у них вогонь, однак розігнати їх все ж не вдалося. Такі протестні настрої, на думку журналіста «Радыё Свабода» Валерія Калиновського, в Білорусі триватимуть. 

«Ніхто не вірить у ці 80% підтримки Олександра Лукашенка. Ці вибори, як і попередні, не були вільними. Лукашенко продовжує утримувати владу такими маніпулятивними і силовими методами. Це [протести] показує те, що цій нескінченній владі Лукашенка має бути край», — каже він. 

За словами білоруського журналіста та політичного оглядача Артема Шрайбмана, у Білорусі немає довготривалого досвіду протистояння, а силовики в країні працюють безвідмовно. Журналістка Ганка Валинєц також зазначає, що після минулих виборів протести були короткими, однак цього разу акції проходять не лише в Мінську, а й інших містах, що не типово для Білорусі. 

«Тіхановська як спосіб домогтися нових чесних виборів» 

На цих виборах люди, які були проти Лукашенка, голосували за Світлану Тіхановську, незважаючи на те, що вона не має політичного досвіду. Мати двох дітей, перекладачка з англійської мови та дружина блогера Сергія Тіхановського стала, як вона каже, символом змін.

«Люди зібрали підписи на її підтримку заради її програми — вона хоче отримати владу президента, щоб через пів року провести ще одні, але вже вільні вибори. Люди бачать у ній не те, що вона кращий або гірший політик. Вона як спосіб домогтися нових чесних виборів», — говорить Валерій Калиновський. 

Засновник білоруської патріотичної організації «Белый Легион» Сергій Бульба вважає, що Тіхановська випадкова людина, а її штаб та команда не мають необхідного досвіду

«Народу не потрібна саме Світлана Тіхановська, йому необхідна свобода та зміни... Частина людей ставляться до неї скептично, бо підозрюють, що там може бути російський слід», — пояснює Бульба. Йдеться про затримання російського політтехнолога, який працював на збільшення підтримки Сергія Тіхановського — чоловіка Світлани. Крім того, блогер мав бізнес у Росії, через що критики Тіхановської говорили про її можливий зв'язок із РФ. 

Ризик нападу Росії 

«Ні Лукашенко, ні його опоненти не виступають за розрив зв'язків з Росією. Москву влаштовує нинішня ситуація — ослаблений Лукашенко, який погіршує відносини з Заходом», — каже Артем Шрайбман.

Однак Валерій Калиновський вважає, що такий ризик є: «Завжди сусіди Росії перебувають під такою загрозою. І Білорусь теж. Вона може бути однією з перших. На цих виборах бажання у Росії одне — послабити Олександра Лукашенка, активно ним керувати, щоб він був поступливішим у процесі так званої інтеграції, у подальшому наближенні Білорусі до Росії». 

За словами Сергія Бульби, для нападу РФ немає нагоди. Крім цього, Росія боїться санкцій, тому що зараз їхня економіка не в найкращому стані. 

Про промосковські погляди Тіхановської 

Валерій Калиновський вважає, що на цих виборах йдеться не про геополітичний вибір Білорусі, а про те, як подолати 26-річну авторитарну владу Лукашенка. Щодо команди Тіхановської, то, на думку журналіста, люди, які працюють з нею можуть мати різні політичні погляди. 

«Це випадкова людина, яка не має своїх внутрішніх переконань. Тому від мітингу до мітингу, вони були то за Союз, то за єдину валюту. Потім різко все змінилося. Їхні політтехнологи прорахували, що білорусам зараз не потрібна ніяка Росія, і вони різко змінили настрої, одразу стали за незалежність», — говорить Сергій Бульба.

Поділитись: