Кандидатка у президенти Білорусі й головна опонентка чинного очільника держави Олександра Лукашенка Світлана Тіхановська записала два відеозвернення до білоруського народу. Перед цим стало відомо, що вона покинула Білорусь і зараз перебуває в Литві.

Трохи контексту: вранці 11 серпня міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус повідомив, що Тіхановська покинула Білорусь і зараз перебуває в Литві.

На першому ролику Тіхановська заявила, що президентська кампанія її дуже сильно загартувала і надала їй сил. Водночас, каже що витримати цього не може.

«Я прийняла для себе дуже важке рішення, це рішення я прийняла абсолютно самостійно. Ні друзі, ні рідні, ні штаб, ні Сергій [Тіхановский] жодним чином на нього не могли вплинути… Знаєте, не дай бог опинитися перед таким вибором, перед яким опинилася я. Жодне життя не варте того, що зараз відбувається. Діти — це найважливіше, що є в нашому житті», — заявила вона.

Пізніше в штабі Тіхановскої розповіли виданню Tut.by, що її вивезла з країни білоруська влада.

«У Світлани не було вибору. Важливо, що вона на волі й жива. Вони поїхали разом з Марією Мороз. Однак в заручниках продовжує перебувати частина команди Світлани», — сказала довірена особа Тіхановської Ольга Ковалькова.

Згодом у кількох Telegram-каналах з’явилося ще одне звернення Тіхановської. На ньому видно, як вона, ймовірно, читає текст з аркуша, а виглядає так, ніби її змусили це прочитати. У зверненні вона закликала білорусів «до розсудливості й поваги до закону».

«Народ Білорусі зробив свій вибір… Білоруси, я закликаю вас до розсудливості й поваги до закону. Я не хочу крові й насильства. Я прошу вас не протистояти міліції, не виходити на площі, щоб не наражати свої життя на небезпеку», — сказала вона.

Оновлено: згодом на звернення Тіхановської відреагували в об'єднаному штабі опозиції. Незареєстрований кандидат у президенти Білорусі Валерій Цепкало заявив, що на неї тиснули через її чоловіка, який перебуває під арештом, пише «РИА Новости».

Соратниця Тіхановської Марія Колеснікова також прокоментувала відео, пише TUT.BY. Вона каже, що та не мала зв'язку зі своїм адвокатом.

«За яким правом кандидатку в президенти залишають з представниками силових відомств без адвокатів на декілька годин? Чому, йдучи на зустріч до голови ЦВК, людей в результаті затримують силовики?», — розповіла Колеснікова. 

Що треба знати про вибори в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після завершення голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували 79,7% виборців.

За попередніми результатами виборів, Лукашенко здобув 80,23%, а в опозиційної кандидатки Світлани Тіхановської — 9,90%. Тіхановська не визнає офіційних результатів виборів президента, а також заявляє про готовність до довготривалих протестів у країні.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світло-шумові гранати та гумові кулі. Влада повідомила про затримання 3 тисяч людей та поранення приблизно 50 протестувальників.

Зранку 10 серпня Слідчий комітет повідомив про відкриття кримінальних справ через масові протести. Там кажуть, що протестувальники вчиняли насильство до правоохоронців, проте про дії самих правоохоронців не згадують.

Про події після закриття дільниць у Білорусі читайте в нашому онлайні.

Поділитись: