«Наша мета — це Москва. Ми повинні скинути путіна». російські партизани: міф чи правда

Колишній депутат Держдуми Ілля Пономарьов після пресконференції, в Ірпені, 31 серпня 2022 року. Цього дня легіон «Свобода Росії», Російський Добровольчий Корпус (РДК) та Національна Республіканська Армія (НРА) підписали Декларацію про співпрацю та створили спільний Політичний центр, який очолить Пономарьов
Колишній депутат Держдуми Ілля Пономарьов після пресконференції, в Ірпені, 31 серпня 2022 року. Цього дня легіон «Свобода Росії», Російський Добровольчий Корпус (РДК) та Національна Республіканська Армія (НРА) підписали Декларацію про співпрацю та створили спільний Політичний центр, який очолить ПономарьовУНІАН / Ковальчук Віктор

Увечері 20 серпня у російському Підмосков'ї вибухнув позашляховик. У салоні перебувала Дар'я Дугіна — донька кремлівського ідеолога Александра Дугіна. У загибелі Дугіної росіяни звинуватили представників українських спецслужб. Наша влада одразу заявила: Україна — не терористична держава й до нападу не причетна.

Згодом відповідальність за напад взяла на себе раніше нікому не відома організація — «Національна республіканська армія» (НРА). Її єдиний публічний представник Ілля Пономарьов — російський опозиційний політик, який із 2016 року живе в Україні, — оголосив про розгортання партизанського руху в росії.

«Щось міфічне»

«Я майже єдиний російський політик, який відверто каже, що він за насильницький рух, — відповідає українською Ілля Пономарьов на запитання, чому саме він став публічним обличчям НРА. — Більшість інших не те що не хочуть — вони просто бояться в цьому брати участь. Вони бояться, що прийдуть з “Новачком” чи чимось іншим. Їм потрібне більш безпечне комфортне життя».

Ми зустрічаємося в кав'ярні в центрі Києва. Я одразу запитую, чи не боїться він після своїх заяв переслідувань із боку російських спецслужб. Пономарьов відповідає, що державна охорона, яку, за його словами, він оплачує сам, чекає на вулиці. Але, на його думку, можливість збройного нападу з боку «частини патріотичної спільноти, яку можуть задурити словами про агента ФСБ» чи потрапляння під ракетний обстріл імовірніші аніж «Новачок» від спецслужб росії.

47-річний Ілля Пономарьов — суперечлива фігура. Лівий політик, єдиний депутат російської Держдуми, який 2014 року голосував проти захоплення Криму росією. Але це не завадило йому заявляти, що «Крим має бути частиною росії, що це російська земля». Як він сам пояснював, голосував він «не проти того, щоб Крим був частиною росії», а тому що «процедура неправильна». Сьогодні Пономарьов виправдовується за ті заяви: мовляв, бувши депутатом Держдуми, не міг ставитися до анексії інакше, але просить робити висновки за його теперішніми справами й запевняє, що змінив думку щодо півострова.

«Я зробив свій вибір. Від самого початку я казав, що на цій війні візьму до рук гвинтівку й долучуся до лав спротиву путіну. Я саме те і зробив. Вважаю, що треба дивитися на те, що відбувається після 24 лютого, і намагатися робити так, аби навколо нас було якомога більше наших прихильників і менше ворогів», — говорить Пономарьов.

До 24 лютого Пономарьов, як він розповідає, займався інвестиційним бізнесом, а тепер вирішив повернутися у політику. До Києва переїхав 2016-го, через три роки отримав громадянство України з рук президента Петра Порошенка. 31 серпня 2022-го «за дорученням НРА» він підписав декларацію про співпрацю з формуваннями росіян, які зараз воюють на боці України. Разом вони планують «звільняти росію під путінської тиранії».

«Ціль, щоб легіон “Свободи росії” та інші військові підрозділи поєдналися з партизанами. Врешті-решт наша мета — це Москва. Ми повинні скинути путіна», — так бачить майбутнє цієї взаємодії Пономарьов.

У пресконференції в Ірпені, коли була підписана декларація, мали брати участь народні депутати Олег Дунда («Слуга Народу») та Мустафа Джемілєв («Європейська Солідарність»). Принаймні про це йшлося в анонсі події. Обидва парламентарі сказали hromadske, що Пономарьов їх запрошував, але в них з’явилися інші справи. До того ж Джемілєв пригадав Пономарьову «російський Крим», а Дунда взагалі критично відгукнувся про російський спротив.

«Зараз, на мій погляд, це виглядає як щось міфічне», — сказав Дунда в розмові з hromadske.

Колишній депутат Держдуми Ілля Пономарьов та представник легіону «Свобода Росії» з позивним Цезар під час прес-конференції, в Ірпені, 31 серпня 2022 рокуУНІАН / Ковальчук Віктор

«НРА потрібні бійці, а не статисти»

Єдина публічна форма діяльності НРА — телеграм-канал «Роспартизан». Там публікують новини про диверсії на залізниці, підпали військкоматів чи знищення авто з літерами Z у росії. hromadske спитало адміністраторів каналу про структуру і діяльність НРА. Там відповіли, що й самі не знають точної кількості своїх прибічників, але вважають, що «по всій території росії діють понад десяток партизанських груп».

«НРА потрібні бійці, а не статисти. Випадкових людей там не може бути, а отже, точна цифра не відіграє жодної ролі — головним показником їхньої ефективності є результат», — вважають представники угрупування і своїм успіхом називають підрив автомобіля Дугіної. «Виявилося, що і на спецтрасах біля Одінцового можуть вибухати автомобілі з ідеологами “руского міра”», — написали адміністратори телеграм-каналу.

За підрахунками Пономарьова, серед послідовників організації — декілька сотень людей. Вони не знають одне одного. Групуються по двоє-п’ятеро у різних регіонах росії й уже вчинили з 40 диверсій. російський політик припускає, що ідеологи НРА перебувають у Москві, а регіональні групи з ними консультуються. Водночас сам Пономарьов, за його словами, не знає, хто ці ідеологи, з ними він лише спілкується через закриті месенджери.

Пономарьов припускає, що спочатку партизани діяли кожен за власною ініціативою у регіонах, новини про підпали почали ширитися і надихати нових партизанів, дехто запозичив у білоруської опозиції тактику рейкової війни, а далі вони стали одне одному «демонструвати свої успіхи, ділитися планами, і так все це почало складатися».

Типового російського партизана він описує як молодого хлопця — представника «небитого покоління», який навіть не брав участь у мітингах Навального. Пономарьов стверджує, що вже витратив понад 1 мільйон доларів власних коштів на діяльність НРА. Так, російський політик запустив власні сайт і YouTube-канал «Утро Февраля», де просуває свої ідеї. На запитання, чи не використає ФСБ мережу у власних цілях, відповідає заперечно.

Представники російського добровольчого корпусу під час круглого столу на тему: «Збройна російська опозиція та майбутнє українсько-російських відносин» у Києві, 31 серпня 2022 рокуУНІАН / Ковальчук Віктор

«Найбільш імовірно, що кулю в лоба направлять люди з оточення»

У російському опозиційному русі до діяльності НРА ставляться скептично. Убивство Дугіної назвала неоднозначним навіть «Бойова організація анархо-комуністів», яка брала на себе відповідальність за диверсії на залізниці в рф.

російські емігранти відкликали запрошення Пономарьова на Конгрес вільної росії, який відбувся у Вільнюсі 31 серпня — 2 вересня, схарактеризувавши його заяви довкола вбивства Дугіної «демонстративною відмовою від нормального людського співпереживання близьким загиблих».

Колишній депутат Держдуми Геннадій Гудков під час свого виступу на Конгресі заявив, що «умов для створення підпільних партизанських груп у росії немає жодних» і що перемогти путіна має Україна. А ті росіяни, які готові до силового спротиву, хай воюють разом із ЗСУ. Інший варіант, який запропонував Гудков, — це переворот, який він вважає «найбезкровнішим і найшвидшим шляхом припинення війни, тому треба разом із Заходом планувати зараз програму розколу еліт».

На думку ексдепутата, голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, який був на Конгресі вільної росії, попри те, що у ЗМІ з’являються повідомлення про підпали військкоматів, це ще не свідчить про розгортання повноцінної повстанської армії.

«Це не стало тим явищем, яке якоюсь мірою підірвало б можливості російської федерації щодо набору солдат. Окремі акти можуть говорити про можливості окремих особистостей. Говорити про армію спротиву, мені здається, ще не настав час», — вважає Чубаров.

Пономарьов згоден, що партизанський рух одноосібно усунути володимира путіна не зможе.

«Найбільш імовірно, що кулю в лоба направлять люди з оточення. Я б зробив першу ставку на людей з оточення Кадирова. Щоб це зробила еліта, вона повинна відчувати небезпеку знизу: що по них прийдуть, що не можна пересидіти», — говорить Пономарьов, а критику від інших російських опозиціонерів пояснює тим, що вони бояться переслідування з боку путіна та того, що «європейські країни їх оголосять терористами й вишлють з Європи».

Критично ставляться до російської опозиції й у НРА, адже вона «сидить на конгресах і розмірковує про віртуальні долі росії, ніяк не збираючись допомогти цьому майбутньому втілитися». 

«Нині вони стурбовані своїми європейськими візами більше, ніж найкровопролитнішою війною у світі після Другої світової», — йдеться у відповіді, яку надав телеграм-канал «Роспартизан».

«Я все погодив»

В Україні також почалися дискусії, чи не сприймуть західні партнери створення у Києві російського «центру збройної боротьби» за підтримку тероризму.

«Я дуже відома людина в Україні. Я знаю всіх — від президента до багатьох спецслужбовців. Я все погодив. Інакше цим неможливо займатися у країні, що воює. Це ж очевидно. Але підкреслюю, що є різниця між дозволом займатися і керуванням опором. Українських спецслужб у цьому немає — цим я займаюся», — запевняє Пономарьов. І каже, що його перевірили спецслужби України, США та третьої країни.

Перевірити ці заяви hromadske не вдалося. Дипломатичні джерела в одному із західних посольств зазначили, що не коментують питання, які стосуються розвідки. Пресслужба Головного управління розвідки Міноборони навідріз відмовилася коментувати будь-що про НРА та Пономарьова. Попри те, що його публічно підтримував радник Офісу президента Олексій Арестович, від цієї історії офіційно відхрещуються й на Банковій.

«Офіс президента не санкціонував нічого. І не має жодного стосунку до цього НРА», — відповіла пресслужба ОП.

Наразі навіть існування «Національної республіканської армії» публічно не підтвердила жодна розвідка світу.