Наступне протистояння росії із Заходом може відбутися в Арктиці — Bloomberg
Арктика є міжнародною нейтральною зоною, яка протягом тривалого часу трималась осторонь геополітики. Але зміна клімату спричинила незвичайний рівень активності у віддаленому полярному регіоні.
Про це пише Bloomberg.
Нині Арктика — регіон із низьким рівнем участі в конфліктах — перебуває під загрозою. А це ставить під загрозу наукову співпрацю, яка процвітала там після завершення холодної війни. Ситуація погіршується з початку потеплінь в Арктиці та перегонами за її ресурси — можливо, мільйонами барелів нафти та багатих родовищ корисних копалин.
Видання вказує, що управління Арктикою раптово опинилося під питанням унаслідок ізоляції росії, найбільшої арктичної держави, через її війну проти України.
Арктична рада — головний орган співпраці між вісьмома країнами, які мають спільну опіку, — перебуває в підвішеному стані. Їхні засідання були призупинені з минулого року, і ніхто не впевнений, що станеться після 11 травня — дня, коли росія має передати головування Норвегії.
Bloomberg вказує, що росія залишається членом ради, а тому буде залучена до будь-яких рішень або заходів, сказав посол Королівства Данії в Арктиці Томас Вінклер. Але те, як це відбуватиметься в нинішній політичній ситуації, «все ще розглядається», додав він.
Хоча ніхто не «володіє» Північним полюсом, є країни, які оточують центральну частину Північного Льодовитого океану. Відповідно до міжнародного права, вони вже мають права на частини, які виходять за межі узбережжя.
Нині три з них — росія, Канада та Данія від імені своєї автономної залежної території Гренландії — «перемальовують» карти та сперечаються про поділ територій.
Арктика є стратегічним пріоритетом зокрема для президента росії володимира путіна, вказує видання. 31 березня він підписав документ, із якого видалили формулювання «конструктивне міжнародне співробітництво».
Так, стратегічний документ зобов’язується «дати відсіч недружнім державам», які «сподіваються мілітаризувати регіон, і встановити тісніші зв’язки співпраці з "неарктичними" державами», які «проводять конструктивну політику щодо росії». Можливо, там путін посилався на Китай, який також має цілі в полярному регіоні.
- Поділитися: