В Арктиці різко збільшилася кількість блискавок. Це ще один загрозливий вияв змін клімату
У високих широтах Арктики у 2021 році різко збільшилася кількість блискавок, що може стати одним із найяскравіших виявів кліматичної кризи. Раніше це явище там було рідкістю.
Про це заявляють метеорологи шведської компанії Vaisala, яка виробляє обладнання та надає послуги з екологічних та промислових вимірювань, передає The Guardian.
Зазначається, що в північному регіоні Землі у 2021 році відбулося 7 278 ударів блискавок, що майже вдвічі більше, ніж за попередні дев'ять років разом.
Арктичному повітрю зазвичай не вистачає конвективного тепла, необхідного для створення блискавки, тому останні результати, опубліковані в щорічному звіті про блискавки компанії Vaisala, викликають занепокоєння вчених.
«За останні 10 років загальна кількість блискавок на північ від Полярного кола була досить постійною. Але у найвищих широтах планети — на північ від 80° — збільшення було різким. Таке значне зрушення, безумовно, змушує вас насторожитися», — каже дослідник блискавок Кріс Вагаскі.
Оскільки температура в Арктиці підвищується втричі порівняно з середнім глобальним показником, відстеження блискавок у регіоні стало важливим індикатором кліматичної кризи.
Чому це важливо?
Для виникнення грози необхідні три речі: вологість, нестабільність та підйомна сила. Зникнення морського льоду означає, що більше води може випаровуватися, додаючи вологу в атмосферу.
Вищі температури та нестабільність атмосфери створюють ідеальні умови для блискавки. Таким чином спостереження за тим, як змінюються тенденції блискавок в Арктиці, може багато розповісти про те, як змінюється атмосфера у відповідь на зміни клімату.
«Зміни в Арктиці можуть означати зміни погоди у вас вдома. Вся погода локальна, але те, що відбувається у вашій домівці, залежить від того, як поводиться атмосфера в інших місцях у всьому світі. Зміни умов в Арктиці можуть призвести до більш екстремальних холодів, збільшення кількості хвиль тепла або різких змін кількості опадів у Європі», — наголошує Вагаскі.
Наприклад, руйнівні лісові пожежі, що вирували минулого літа в Європі та Північній Америці, частково були викликані блискавками. Зазвичай менше як 15% лісових пожеж спричинені блискавками, але такі пожежі спалюють більше площі.
Зокрема на сполох уже забили в Колорадо, де у грудні 2021 року спалахнули зимові лугові пожежі. Вчені наголошували, що це пов’язано зі змінами клімату та новими будівництвами.
- Поділитися: