Новий Виборчий кодекс набуде чинності 1 грудня 2023 року, але якщо чергові вибори у парламент відбудуться раніше, то вони все одно проходитимуть за новими правилами.

Про це у коментарі Громадському розповів один з авторів Кодексу Леонід Ємець.

«Наскільки мені відомо, первинний варіант [Кодексу] був такий: наступні чергові вибори відбудуться вже за відкритими виборчими списками. Питання в тому, чи будуть взагалі у такому форматі колись чергові вибори. Бо дуже просто зацікавленій фракції вийти з коаліції або не дати створити уряд і відправити парламент через 4 роки на позачергові вибори, а потім ще на чергові, і так Виборчий кодекс ніколи не буде застосований» — сказав Ємець. 

На думку автора закону, наступний парламент змінить перехідні положення і прибере дату набрання чинності кодексу. Ємець допускає, що навіть наступні місцеві вибори відбудуться за новими правилами.

Натомість голова робочої групи з напрацювання Виборчого кодексу Олександр Черненко вважає, що за чинним законодавством усі вибори, які пройдуть до 1 грудня 2023, будуть проведені за чинними на сьогодні правилами. Однак, у коментарі Громадському він не виключив, що до наступних виборів правила ще можуть змінитися: «Що значить за старою системою? А якщо новий парламент нову якусь прийме виборчу систему?»

Нагадаємо, 11 липня Верховна Рада України ухвалила новий Виборчий кодекс. Він передбачає введення пропорційної виборчої системи з відкритими партійними списками на виборах народних депутатів, а також зміна виборчої системи на місцевих виборах.

Варто зазначити, що позачергові вибори народних депутатів, які відбудуться 21 липня, проходитимуть за старою виборчою системою.

Поділитись: