Національне агентство з питань запобігання корупції провело брифінг через рішення Конституційного суду скасувати низку норм законодавства для боротьби з корупцією, як-от відповідальність за брехню в декларації.

Про це повідомляє кореспондент hromadske.

На брифінгу голова НАЗК Олександр Новіков наголосив, що є чіткі підстави вважати рішення КС про скасування цієї норми нелегітимним.

«Розгляд в закритому режимі є прямим порушенням ст. 147 Конституції, яка вимагає, щоб діяльність КСУ ґрунтувалася на принципах гласності та верховенства права. До того ж троє суддів КС ухвалювали рішення в умовах конфлікту інтересів. Ці обставини дають привід сумніватися в об’єктивності суддів у цій справі», — зазначив він.

За словами Новікова, НАЗК знайшло недостовірні відомості в деклараціях судді Ірини Завгородньоі за 2018 та 2019 роки. Висновок НАЗК надіслало до НАБУ. Також НАЗК вручило протоколи суддям Ігорю Сліденко та Володимиру Мойсику про адмінпорушення за неподання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.

Тобто якщо простими словами, деякі судді КС скасували ту норму закону, за якою самі мали відповідати — це і є конфлікт інтересів.

Звинувачення у тиску

Раніше судді КС поскаржились президенту Зеленському на тиск з боку деяких державних структур, зокрема і НАЗК.

Олександр Новіков відповів на ці закиди, заперечивши будь-які погрози.

«Повні перевірки суддів Конституційного суду розпочаті в травні, подання до КС було в серпні. По судді Мойсику перевірка про суттєві зміни в майновому стані була розпочата до подання. Тобто хронологічно не можна пов’язувати ці речі», — пояснив очільник НАЗК.

Рішення КС

27 жовтня стало відомо, що Конституційний суд України 27 жовтня на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання за недостовірне декларування статків чиновниками та суддями. «Інтерфакс-Україна» пише, що суд визнав неконституційним цілу низку положень антикорупційного законодавства. Які саме, не уточнюють.

Офіційно рішення не оприлюднене, але на нього вже відреагували в Офісі президента та в НАЗК. В останньому нагадали, що в декількох суддів КС виявили ознаки порушення саме тої статті Кримінального кодексу, яку вони скасували.

Рішення КСУ ухвалив за поданням депутатів з «Опозиційної платформи — За життя» та «За майбутнє». Вони вимагали визнати неконституційним положення законів, які складають так звану антикорупційну платформу. Йдеться про електронне декларування, спецконфіскацію і оновлену ст. 368-5 ККУ, яка передбачає кримінальну відповідальність за незаконне збагачення.

У Зеленського наголосили, що якщо статтю скасують за рішенням КСУ, президент домагатиметься її відновлення.

Поділитись: