НАЗК внесло три найбільші китайські нафтогазові компанії до переліку спонсорів війни

НАЗК внесло три найбільші китайські нафтогазові компанії до переліку міжнародних спонсорів війни
НАЗК внесло три найбільші китайські нафтогазові компанії до переліку міжнародних спонсорів війниНАЗК

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) визнало три найбільші китайські нафтогазові компанії міжнародними спонсорами війни. Ці компанії продовжують реалізовувати спільні проєкти з росією та фінансувати стратегічну галузь рф сплатою значних податків.

Про це повідомила пресслужба НАЗК.

До переліку потрапила China National Petroleum Corporation (CNCP)—найбільша китайська національна нафтогазова корпорація та одна з найбільших світових. Прибуток компанії у 2022 році зріс більш ніж удвічі та сягнув 21 млрд доларів попри глобальне скорочення постачання нафти.

CNCP має значну інтеграцію з найбільшими компаніями росії у сфері нафтогазової галузі, а також урядом рф. Серед основних спільних проєктів — газопровід «Сила Сибіру», одним з операторів якого є підсанкційний «Газпром».

Так, володіючи часткою компаній у рф, корпорація сплачує податки в росії. Окрім того, торік «Газпром» і CNPC домовилися перейти на оплату послуг у рублях і юанях, що посилює та стабілізує російський рубль.

Друга за величиною держкомпанія Китаю — Sinopec Group — займається видобутком викопного палива та спеціалізується на переробці сирої нафти. Ще у 2022 році представник Sinopec заявив, що компанія продовжуватиме купувати сиру нафту та газ у росії, навіть попри посилення санкцій у відповідь на повномасштабне вторгнення рф.

Корпорація володіє 10% відсотками акцій ПАТ «Сибур Холдинг», яке за І півріччя 2023 року сплатило 347 млн доларів податків у рф. Sinopec також володіє часткою 40% у ТОВ «Амурский газохимический комплекс». Торік підприємство сплатило 30 млн доларів до російського бюджету.

Останньою національною нафтовою компанією Китаю у переліку є CNOOC Group — ценайбільший морський видобувач нафти та газу в КНР.

Її дві дочірні компанії мають по 10% акцій у проєкті «Арктик СПГ-2», що розташований на півострові Гидан в Арктичному регіоні рф. Капітальні вкладення для запуску проєкту на повну потужність оцінюють у 21,3 млрд доларів.

Окрім того, із 2022 року компанія продовжувала нарощувати співпрацю з росією. Так, цьогоріч у межах «Арктик СПГ-2» добудували та спустили на воду першу лінію зрідження природного газу (ЗПГ) на плавучій основі гравітаційного типу. Участь у її відкритті брав президент рф володимир путін.

Реалізація цього проєкту може збільшити частку росії на світовому ринку зрідженого природного газу з близько 8% до 15%, наголосили в НАЗК.

Спонсори війни

У переліку міжнародних спонсорів війни вже є десятки компаній. Їх автоматично вносять до World-Check — бази даних людей та організацій із підвищеним ризиком, яку використовують у всьому світі для виявлення фінансових, регуляторних й репутаційних ризиків та управління ними. НАЗК каже, що через це співпраця з такими компаніями стає ризикованою та небажаною для будь-кого на міжнародному ринку.

У переліку вже є Bacardi«Райффайзен Банк»XiaomiMilkaUnilever, а також мережі роздрібної торгівлі «Ашан», Leroy Merlin і Metro.

Напередодні НАЗК надіслало листи до компаній, які були внесені до переліку міжнародних спонсорів війни. Агентство пропонує керівникам цих підприємств відвідати Україну, щоб побачити наслідки російської агресії та обговорити вихід бізнесу з росії.