«Обама, a ти скоро повернешся додому? Бо цей нянь дуже дивний», — виведено дитячим почерком на спині у дівчинки поряд з малюнком Трампа.

Shutdown патріархію — «Зупинимо патріархію замість зупинки уряду через політичну кризу»

Make America Think Again — «Зробимо Америку знову розумною» на противагу виборчому гаслу Make America Great Again

«Не мій диктатор»

Марші жінок, яким відзначили два роки президентства Дональда Трампа, не стільки про емансипацію чи протистояння домаганням на робочому місці. Наразі це найбільший протестний рух, що існує в США, і опонує всьому, що  для частини американців уособлює Трамп — расизму, вульгарності, авторитаризму, корупції, порушенню прав людини. І хоча третя за рахунком хода (перша пройшла одразу після інавгурації у січні 2017-го) за підрахунками американських медіа зібрала значно менше людей, йдеться про десятки тисяч жінок і чоловіків і по всій країні, і в рідному для американського президента Нью-Йорку.

«Мине багато років, перш ніж ми оцінимо масштаб цього явища. Зазвичай тут, у США, люди починають організовуватися, дискутувати, а коли вже з’являється якийсь план —  виходять на марш. У першої жіночої ходи не було конкретної вимоги, лише відчуття, що це неможливо, бо до влади прийшла людина, яка казала: «Ну так, домагався до жінки, а з ким не буває. Хлопці і не таке в роздягальнях обговорюють». Тож на емоційному рівні стало зрозуміло, що у цього протесту має бути жіноче обличчя. Тепер це щорічна зустріч тих, хто так чи йнак намагаються протистояти жаху, який відбувається зараз у цій державі», — говорить американо-російська журналістка Маша Гессен, ЛГБТ-активістка, і дописувачка видання The NewYoker відома жорсткою критикою і Трампа, і Путіна.

Grab him by the Putin — прізвище російського президента обігране у відомому висловлюванні Трампа «Grab her by the Pussy» («Мацай/хапай її за піхву»)
Фото:

наталка гуменюк/громадське

«Така моя реакція на його стосунки з цим ось чоловіком, — авторка плакату вказує на слово «Путін». — Разом ми сила. Це він нехай там самотньо тиняється Білим Домом, нам же важливо фізично зустрітися і комунікувати».

«Як сказати російською lock him up? (запроторити за ґрати)», — парафраз ще одного виборчого гасла Трампа «Lock her up» (посадіть її). Під час перегонів Трамп вимагав затримати свою конкурентку по виборах Гілларі Клінтон, мовляв, вона порушила закон, користуючись власним, а не державним сервером для електронної пошти на посаді Держсекратаря США.

«Ааа з України, ти знаєш російську? — Запитує один із чоловіків у групі з цим плакатом, — То як сказати російською Lock him up? За решетку его?»

— Ми вийшли на вулицю, бо віримо, що адміністрація президента має бути замінена, ми прагнемо захистити права людини. А він відповідальний за те, що зробив із країною та виборами, — додає його приятелька

— За те, як він змінює наш образ у світі.

— Так, світ дивиться на нас, ніби нами керує ідіот.

— Америка не така.

— Він не представляє Америку.

Чоловіків на жіночому марші в Нью-Йорку, на перший погляд, не менше, ніж жінок, від молодих до літніх — це сімейний захід, куди приходять із дітьми й онуками.

Proud to be with proud women on the march for respect and justice for ALL PEOPLE — «Гордий марширувати з гордими жінками заради поваги і справедливості для всіх» — напис напис на плакаті учасника третього Жіночого маршу у Нью-Йорку 19 січня 2019
Фото:

наталка гуменюк/громадське

«Зрозуміло, що участь у ході бере величезна кількість чоловіків. Трамп уособлює повернення до патріархального минулого панування білих чоловіків — це наше минуле, — звертає увагу публіцистка Гессен. — Є ще уявне минуле, уявне Трампом. Дикий капіталізм, мінімальна участь уряду в розвитку суспільства, але це не має жодного стосунку до реального минулого Америки. Хіба що тим, хто його підтримує, жилося саме так»

«Це антипатріархальна, різнокольорова акція. Люди різних сексуальних орієнтацій, з різних країн і континентів, які вірять у розумну політику. Якщо підсумувати, про що цей марш, — він про вибір між патріархальним минулим і феміністичним майбутнім», — Гессен додає, що жіночий марш таки став рухом, що має практичні результати. Скажімо, на торішніх виборах до Конгресу перемогло більше жінок від Демократичної партії.

Дівчинка з плакатом I have a dream, that children won’t be separated from families «Я мрію, що діти не відділятиму від їхніх родин», — напис на плакаті в руках маленької дівчинки, яку на Жіночу ходу привели батьки-мігранти з Латинської Америки. Він нагадує слова найвідомішої промови легенди руху за права афроамериканців Мартіна Лютера Кінга про мрію жити без расизму, а також введений влітку 2018-го і згодом скасований указ Дональда Трампа про те, що на кордоні зі США дітей мігрантів і шукачів притулку відбирали у батьків. За даними CNN чимало дітей і далі утримуються без рідних. А US Today повідомляє, що сім’ї і далі розділяють.
Фото:

наталка гуменюк/громадське

Хода відбуваєтбться під час найдовшої в історії США кризи — часткового «закриття уряду» (так званий shutdown). З 22 грудня 2018-го 800 000 чиновників не отримують заробітню платню, бо Когрес і президент не можуть дійти згоди в питанні будівництва стіни з Мексикою. На неї Трамп вимагає 5,7 мільярдів доларів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Кінець «нульової толерантності»: як США повертає дітей мігрантам

Shutdown Patriarchy — «Закриймо патріархію» — згадка про «закриття уряду» через конфлікт президента США з Конгресом щодо вимоги Трампа виділити кошти на будівництво стіни з Мексикою
Фото:

наталка гуменюк/громадське

У день маршу очільник Білого Дому запропонував Демократам умовний компроміс щодо іншого питання — дозволити залишатися в країні дітям мігрантів, які перебувають у США без документів, однак продовжив вимагати виділення коштів на споруду. Демократи від угоди відмовилися одразу.

Just say no to Trump’s Hate Wall. No 1 USD, no 1 penny — «Просто скажімо НІ Трамповій стіні ненависті. Ані долара, ані пені» — напис на плакаті, що нагадує про вимогу Трампа до Конгресу фінансувати будівництво стіни з Мексикою. Перед виборами Трамп обіцяв, що за стіну гроші платитиме південний сусід США
Фото:

наталка гуменюк/громадське

«Ніяку стіну Трамп не зведе, ми побудуємо стіну довкола нього. Як ми кажемо іспанською El Pueblo Unido Jamas Sera Vencido, отож The People United will never be defited — «Люди у єднанні — непереможні», — лунає зі сцени заклик активістк.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Чому у США розділяють сім’ї?

Цьогоріч жіночі марші в Нью-Йорку розділилися. Не без конфлікту. На північному заході Мангеттену (заможна частина міста) хода масова, схожа на карнавал у яскравих костюмах зі святковим настроєм. На півдні — площі Фолі, де відбуваються політичні протести, зокрема свого часу і руху Окупуй Волстріт, — політична демонстрація з промовами на підтримку жінок-мігранток і соціальних прав.

Не без конфлікту, бо одній з організаторок останнього заходу — співпрезидентці «Жіночого маршу» Таміку Маллорі докоряють тим, що вона публічно підтримує і не відгороджується від лідера афроамериканського релігійного руху «Нації Ісламу» Луїса Фарракана, відомого антисемітськими гаслами. Самі організатори напередодні і під час заходу категорично засудили будь-які прояви антисемітизму, все ж це вплинуло на кількість людей. Та саме цей менший, другий марш багато активістів жіночого руху вважають справжнім.

Найочікуваніша спікерка — головна зірка нового політичного сезону США, наймолодша в історії конгресменка 29-річна Александрія Окасіо-Кортез пуерториканського походження. Зірка соціальних медіа стала відомою на весь світ влітку 2018-го. Тоді  опублікувала фото стоптаних до дірок кросівок, доводячи, що буквально оббивала пороги людей, щоб проголосували за неї спершу на виборах у Нью-Йорку. Сьогодні без сумніву Окасіо-Кортез одна з найпопулярніших політиків у США. Символ надії для Демократів і демонізована республіканцями, скажімо, за вимогу права на безкоштовну освіту.

«Так, більше жінок обрано до Конгресу, і міських рад, ростуть майбутні президентки. Але головне — не залишити позаду себе найуразливіших. Не забути про проблеми темношкірих жінок, трансгендерок. І йдеться не про ідентичність. Це боротьба за справедливість і Америку, яку ми повернемо світу», — під оплески завершує промову Окасіо-Кортез приїхавши на марш до рідного Нью-Йорка.

There is nothing radical about moral clarity Alexandria Ocasio Cortez «Немає нічого радикального в моральній ясності» — цитата Конгресменки Александрії Окасії-Кортес. Республіканскі ЗМІ висміюють те, що Кортез не може собі дозволити квартиру у Вашингтоні, куди переїхала. Тоді як дівчина враз стала улюбленою гостею найзнаменитіших медіа, що критикують Трампа, і героїнею найпопулярнішого сатиричного шоу Saturday Night Live, де політиків грають голівудські зірки.
Фото:

наталка гуменюк/громадське

Хлопчик дивиться на плакат з написом «Твітозалежний має піти», де зображено Трампа, що сидить на унітазі з телефоном — згадку про відомий мем, ніби президент США пише свої твіти в туалеті, який виник зокрема й тому, що чимало повідомлень з’являються серед ночі.
Фото:

наталка гуменюк/громадське

«Марго-Лаго [маєток Трампа на курорті Флориді – ред.]

Підмочена мрія Республіканської партії

Усі расистські щури і клептократи вже зайшли в море, що повстало!

Поки нувориш Путін тримає ідіота-мафіозі на поводку!»

Група активістів виспівують акапелло текст аматорського мюзиклу про імпічмент Трампа на центральному вокзалі Нью-Йорка. Тут, поміж біганини пасажирів, відбувається «Не-марш» — акція людей з інвалідністю. Вони добре пам’ятають, що під час виборчих перегонів Трамп кепкував із журналіста на візку.

«Будемо вільні лише разом» — серед учасників старша жінка в червоному костюмі  з популярного серіалу «Оповідь служниці» — антиутопії про релігійний тоталітаризм дія якого відбувається у США

«Це не фейкові новини, вони просто ще не сталися», — чоловік роздає підроблений номер газети The Washington Post, із заголовком «Відпрезидентчений» на першій шпальті. Його видали активісти руху Yes-Men, де описують утопічний світ, в якому Трамп більше не президент США.

В реальності за даними опитувань the Real Clear Politics анти-рейтинг Трампа через урядову кризу таки виріс до 55,7% і не є найвищим в історії. Тоді як підтримують президента 41% опитаних американців. Водночас 83% республіканців, нехай і дещо менше, та все ж підтримують дії свого президента

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile