«Небезпечна ескалація» чи «досягнення Трампа»: реакція світу на вбивство іранського генерала Сулеймані

Іранці після молитви спалюють прапор США на антиамериканській демонстрації, влаштованій через убивство американцями іранського генерала Касема Сулеймані, Тегеран, 3 січня 2020 року
Іранці після молитви спалюють прапор США на антиамериканській демонстрації, влаштованій через убивство американцями іранського генерала Касема Сулеймані, Тегеран, 3 січня 2020 рокуEPA-EFE/Abedin Taherkenareh

Пізно ввечері 2 січня Пентагон оголосив про вбивство в Іраку іранського генерала, командувача спецпідрозділу «Кодс» Корпусу вартових Ісламської революції Касема Сулеймані.

Сполучені Штати заявили, що так вони попередили подальші наступальні плани Ірану проти американських військ. Натомість у світі побоюються відкритого військового протистояння на й без того нестабільному Близькому Сході. hromadske зібрало основні реакції у світі.

Іран

На напад США та вбивство Сулеймані одразу ж різко зреагував Іран, пригрозивши діями у відповідь. Верховний лідер країни аятола Алі Хаменеї, а також колишній командир Корпусу вартових іранської революції, а нині секретар Ради політичної доцільності Ірану Мохсен Резаї вже заявили, що Іран «жорстоко помститься» США. Також в Ірані оголосили триденну жалобу за загиблим генералом.

Міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф назвав операцію США у Багдаді «актом міжнародного тероризму». Він наголосив, що дії Вашингтона небезпечні й призведуть до загострення конфлікту, і що взагалі «США несуть відповідальність за усі наслідки своєї «шахрайської авантюри».

США

Натомість держсекретар США Майк Помпео заявив, що Америка готова до будь-якої деескалації ситуації з боку Ірану, а свої інтереси в Іраку продовжить відстоювати, щоб не сталося.

Першим дописом у Twitter, яким Помпео повідомив про убивство Солеймані, було відео, де люди несуть іракські прапори, підписане: «Іракці танцюють на вулицях на знак свободи, вдячні, що генерала Сулеймані більше немає».

Потім у коментарі CNN він продовжив думку про те, що США допомагають Іраку позбутися іранського панування.

«Ми спостерігали за протестами останніх тижнів в Іраку, і вони не палили американських прапорів. Вони вимагали, щоби іракська держава покінчила зі своїми політичними хитрощами, у центрі яких був Сулеймані», — наголосив Помпео. Також він зазначив, що вже встиг поспілкуватися з міністрами закордонних справ Великої Британії, Німеччини й Франції, які загалом підтримують дії США, але застерігають від загострення конфлікту.

Ірак

Втім, офіційний Багдад рішуче розкритикував операцію США. В.о. прем’єр-міністра Іраку Адель Абдул Магді, який підтримує керівництво Ірану, заявив, що напад Америки — це «небезпечна ескалація, яка може запалити ґніт руйнівної війни в Іраку, регіоні та й світі». А вбивство Сулеймані, на його думку — це відверта агресія проти Іраку та зазіхання на його суверенітет.

Німеччина

Спікерка парламенту Німеччини Ульріке Деммер зазначила, що напад Америки та вбивство іранського лідера було «реакцією на військові провокації Ісламської держави, за які відповідальний Іран». Вона також підкреслила, що Німеччина «глибоко стурбована, спостерігаючи за активністю Ірану в регіоні» та пообіцяла, що Берлін теж працюватиме над деескалацією конфлікту.

Китай

Водночас Китай закликав США проявляти стриманість і не провокувати подальшу ескалацію конфлікту.

«Ми пильнуємо за ситуацією. Китай завжди виступав проти застосування сили у міжнародних відносинах та закликав усі країни дотримуватися принципів та цілей Статуту ООН і базових норм міжнародних відносин», — зазначив офіційний представник МЗС КНР Ген Шуан. На його думку, попри все, мир та територіальна цілісність Іраку має зберігатися — як і мир та стабільність на Близькому Сході взагалі.

Росія

У Міністерстві закордонних справ Росії заявили, що інформацію про загибель Сулеймані сприйняли з тривогою.

«Такий крок Вашингтона може потягнути за собою важкі наслідки для регіонального миру й стабільності. Треба виходити з того, що подібні акції не сприяють знаходженню розв’язання складних проблем, що накопичилися на Близькому Сході, а навпаки ведуть до нового раунду ескалації напруження у регіоні», — заявили у відомстві.

А ще президенти Росії й Франції Володимир Путін та Еммануель Макрон під час телефонної розмови теж зійшлися на тому, що вбивство Сулеймані — це серйозний виклик для ситуації в регіоні.

Ізраїль

Водночас Ізраїль підтримав позицію США: прем’єр-міністр країни Біньямін Нетаньягу заявив, що Сполучені Штати, здійснюючи атаку на Іракську базу, просто захищалися.

«Так, як право на самозахист є в держави Ізраїль, воно є і в США. Кассем Сулеймані відповідальний за смерті американських громадян та багатьох інших безневинних людей. Він планував й інші атаки», — підкреслив прем'єр.

На думку Нетаньягу, «президент Трамп заслуговує на належну похвалу за швидкі й рішучі дії».

Україна

МЗС України висловило стурбованість ескалацію ситуації на Близькому Сході — як нападами на американські базу та посольство в Іраку, так і військовою операцією США у відповідь, внаслідок якої був убитий генерал Сулеймані.

«Україна виходить з нагальної необхідності запобігти подальшій ескалації та будь-яким актам помсти, які можуть стати загрозою для стабільності регіону та глобальної безпеки», — зазначили у відомстві.

Євросоюз

«Цикл насильства, провокацій та помсти, який ми спостерігаємо в Іраку останніми тижнями, має бути припинено. Ірак залишається вкрай крихкою країною. Занадто багато зброї і занадто багато озброєних угруповань гальмують його повернення до нормального життя», — йдеться у заяві президента Європейської Ради Шарля Мішеля.

Трамп і його опоненти

Президент США Дональд Трамп, який особисто віддав наказ вбити Сулеймані, неприховано пишається тим, що операція завершилась успішно й іранський генерал загинув.

«Він був прямо або непрямо відповідальний за смерті мільйонів людей, включно з великою кількістю протестувальників в Ірані. У той час, як Іран нізащо не визнав би цього, Сулеймані водночас і боялися, і ненавиділи в країні», — написав Трамп у своєму Twitter, додавши, що «знищити генерала треба було вже давно».

Кількома годинами раніше президент США написав таку фразу: «Іран ніколи не вигравав війни, втім ніколи не програвав перемовин».

Але й серед американського політикуму не всі підтримали такі дії Трампа. Спікерка Палати Представників Ненсі Пелосі у своїй заяві висловила обурення, що президент не радився з Конгресом перед тим, як віддавати наказ про убивство Сулеймані, а атаку США на іракську базу вона назвала «провокаційною й неадекватною».

Кандидат у президенти США від демократів, мільярдер Майкл Брумберг висловив стурбованість можливими наслідками для американців. Він сподівається, що Трамп прорахував усі можливі ризики, зважуючись на такий крок.

«Зважаючи на те, як раніше він ухвалював безвідповідальні та імпульсивні рішення, які підривали стратегічні цілі США та послаблювали наших союзників, зокрема останній приклад — Сирія, — є усі підстави для того, щоби бути глибоко стурбованим», — зазначив Блумберг.

Нагадаємо, раніше посольство США в Іраку вже закликало американських громадян негайно покинути цю країну.