Ненсі Пелосі підтвердила поїздку до Азії, але не згадала Тайвань після погроз Китаю

Спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі у Вашингтоні, 29 липня 2022 року
Спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі у Вашингтоні, 29 липня 2022 рокуAP Photo / J. Scott Applewhite

Спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі підтвердила своє турне до Індо—Тихоокеанського регіону. Однак у переліку країн, які вона відвідає, про Тайвань на тлі нещодавніх погроз Китаю не йшлося.

Про це йдеться у пресрелізі спікерки Палати представників.

Делегація на чолі з Пелосі вирушила в поїздку 31 серпня з Гаваїв. Вона відвідає Сінгапур, Малайзію, Південну Корею та Японію. Тайвань не згадується.

«Наша делегація проведе зустрічі високого рівня, щоб обговорити розвиток наших спільних інтересів і цінностей, зокрема мир і безпеку, економічне зростання та торгівлю, пандемію COVID-19, кліматичну кризу, права людини та демократичне управління», — йдеться в заяві.

Що за поїздка у Тайвань?

Спершу були повідомлення, що Пелосі має відвідати Тайвань у квітні, але візит відклали через інфікування коронавірусом. А нещодавно з'явилась інформація, що Пелосі планує поїздку на серпень. Це була б перша поїздка високопосадовця США такого рангу за останні 25 років.

Китай вважає Тайвань своєю «невіддільною частиною» і попередив про «серйозні наслідки», якщо цей візит відбудеться. Президент США Джо Байден зазначав, що Пентагон проти поїздки Пелосі. А за даними CNN, спікерку намагаються переконати не їхати співробітники органів нацбезпеки США.

Тож, імовірно, після дискусій Пелосі відмовилась від візиту. Однак ексчиновник Пентагону Дрю Томпсон вважає, що відсутність Тайваню в пресрелізі не обов'язково означає, що делегація не заїде в регіон неофіційно. За його словами, Китай усе одно буде задоволений виключенням Тайваню з офіційного маршруту, навіть якщо делегація приїде, пише The Guardian.

Що сталося між Тайванем і Китаєм?

Китайська Народна Республіка (Китай) контролює материкову частину країни та два адміністративні райони — Гонконг та Макао. А Китайська Республіка, відома як Тайвань, визнає себе незалежною від Китаю. Свою столицю та адміністрацію на Тайвані заснували в 1949 році, коли Комуністична партія взяла під контроль материкову частину, а опозиційні до них сили відступили на Тайвань та заснували там свою владу.

Континентальний Китай і Тайвань дотримуються принципу «одного Китаю»: кожен вважає себе єдиним справжнім Китаєм, а свого суперника — тимчасово непідконтрольною територією. Щоб встановити дипломатичні відносини з КНР інші країни мають розірвати дипломатичні відносини з Китайською Республікою та навпаки.

Нині Тайвань має офіційні дипломатичні відносини з 15 країнами світу, більшість із яких — у Південній Америці. А втім, невизнаний статус Тайваню не заважає регіону займатися торгівлею з іншими країнами. Також у частині країн Тайвань має культурні представництва, які де-факто є посольствами.

США скасували дипломатичне визнання Тайваню на користь КНР у 1979 році. Відтоді Сполучені Штати не підтримують дипломатичні відносини з Тайванем, але зобов’язуються забезпечувати захищеність острова від зовнішніх загроз — зокрема постачають острову зброю та військову техніку. Менше з тим, президент США Джо Байден заявляв, що має намір підтримувати Тайвань.