Ненсі Пелосі покинула Тайвань після одноденного візиту, який розлютив Китай

Спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі разом із главою МЗС Тайваню перед тим, як завершити свій візит на острові, 3 серпня 2022 року
Спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі разом із главою МЗС Тайваню перед тим, як завершити свій візит на острові, 3 серпня 2022 рокуTaiwan Ministry of Foreign Affairs via AP

Спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі залишила Тайвань після одноденного неоголошеного візиту, проти якого був Китай.

Про це повідомляє Reuters.

Під час свого візиту Пелосі зустрілася з президенткою Тайваню Цай Інвень та іншими політиками, відвідала музей прав людини в Тайбеї. На знак подяки Тайвань нагородив спікерку Палати представників США цивільним Орденом Благодатних Хмар.

Літак Пелосі вилетів із міста Тайбей о 18:00 за місцевим часом (13:00 за Києвом). Вона продовжує своє турне Азією та має відвідати Південну Корею та Японію. До цього вона відвідала Сінґапур і Малайзію.

Розлюченість Китаю

Китай, який вважає Тайвань своєю територією, виступає проти будь-яких взаємодій тайванських офіційних осіб з іноземними урядами. Візит Пелосі — це перша поїздка високопосадовця США такого рангу до Тайваню за останні 25 років. У 1997 році інший спікер — республіканець Ньют Ґінґріч — зробив візит до Тайваню.

Тож іще перед візитом в МЗС Китаю заявляли, що не сидітимуть склавши руки, якщо Пелосі приїде в Тайвань. Коли літак із Пелосі наближався до Тайваню, китайські винищувачі Су-35 піднялися у повітря і наблизилися до середини Китайської протоки, яка відділяє Китай від Тайваню.

Китайське державне агентство «Сіньхуа» також оголосило, що Китай планує провести військові навчання та навчання з бойовою стрільбою 4-7 серпня у водах і повітряному просторі навколо Тайваню.

Bloomberg зазначає, що ці навчання є очевидною демонстрацією сили у відповідь на візит Пелосі. Водночас вони відбуватимуться після того, як американка покине Тайвань. Це свідчить про те, що Пекін дотримується більш обережної реакції.

Що сталося між Тайванем і Китаєм?

Китайська Народна Республіка (Китай) контролює материкову частину країни та два адміністративні райони — Гонконґ і Макао. А Китайська Республіка, відома як Тайвань, визнає себе незалежною від Китаю. Свою столицю та адміністрацію на Тайвані заснували в 1949 році, коли Комуністична партія взяла під контроль материкову частину, а опозиційні до них сили відступили на Тайвань і заснували там свою владу.

Континентальний Китай і Тайвань дотримуються принципу «одного Китаю»: кожен вважає себе єдиним справжнім Китаєм, а свого суперника — тимчасово непідконтрольною територією. Щоб установити дипломатичні відносини з КНР, інші країни мають розірвати дипломатичні відносини з Китайською Республікою — і навпаки.

Нині Тайвань має офіційні дипломатичні відносини з 15 країнами світу, більшість із яких — у Південній Америці. А втім, невизнаний статус Тайваню не заважає регіону займатися торгівлею з іншими країнами. Також у частині країн Тайвань має культурні представництва, які де-факто є посольствами.

США скасували дипломатичне визнання Тайваню на користь КНР у 1979 році. Відтоді Сполучені Штати не підтримують дипломатичні відносини з Тайванем, але зобов’язуються забезпечувати захищеність острова від зовнішніх загроз — зокрема постачають острову зброю та військову техніку. Менше з тим, президент США Джо Байден заявляв, що має намір підтримувати Тайвань.