Війна

«З військовими в окопах сидять та чергують»: що відомо про «неофіційні» добробати на Донбасі

1 жовтня, 2018 12:09
Війна/«З військовими в окопах сидять та чергують»: що відомо про «неофіційні» добробати на Донбасі
Зберегти
Вигляд
lead
Громадське розбиралося, який статус мають батальйони імені Шейха Мансура та Українська добровольча армія, що роблять на Донбасі та хто до них належить.

Україна 12 вересня видала Росії Тимура Тумгоєва. Біженець з Інгушетії нібито брав участь у бойових діях на Донбасі в батальйоні імені Шейха Мансура разом з 8 батальйоном «Аратта» Української добровольчої армії. Через видачу Тумгоєва, якого представники батальйонів називають добровольцем війни на Донбасі, учасники праворадикальних організацій улаштували під Генеральною прокуратурою сутички з правоохоронцями. Вони вимагали відставки генпрокурора Луценка.

Громадське розбиралося, який статус мають батальйони імені Шейха Мансура та Українська добровольча армія, що роблять на Донбасі та хто до них належить.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Україна видала ФСБ росіянина Тумгоєва: що відомо

Історія створення

У грудні 2015 року Дмитро Ярош оголосив, що виходить із Добровольчого українського корпусу (ДУК) «Правого сектору». Слідом за Ярошем лави організації залишили і його соратники. 5-й і 8-й батальйони ДУК і медичний батальйон «Госпітальєри» реорганізувалися та називаються відтоді Українською добровольчою армією.

Міжнародний батальйон імені Шейха Мансура також входить до складу ДУК «Правий сектор». Його створили у 2014 році в Данії вихідці з Кавказу — представники руху «Вільний Кавказ», який очолював чеченський військовий Іса Мунаєв. Мунаєв воював на Донбасі і загинув під Дебальцевим у лютому 2015 року. Тоді проголосили, що батальйон імені Шейха Мансура створюється для участі у війні на Донбасі проти російської агресії.

Раніше «Вільний Кавказ» заявляв про створення чеченського батальйону імені Джохара Дудаєва. Він став першим і найчисельнішим чеченським батальйоном, у його лавах близько 2 тисяч бійців.

Батальйон імені Шейха Мансура також є міжнаціональним батальйоном, складається переважно з чеченців, які залишили батьківщину. Участь своїх бійців у війні в Сирії командир батальйону Муслім Чеберлоєвський коментує так:

«У Сирію люди їздять, щоб забирати звідти родичів, допомагати комусь. Там дуже багато дітей, жінок залишилися без чоловіків. Туди поїхати-приїхати — це зовсім інше».

Командир батальйону імені Шейха Мансура Муслім Чеберлоєвський у студії Громадського, Київ, 17 вересня 2018 року Фото: Ілля Антонець/Громадське

За інформацією The Daily Beast, у батальйоні служили, зокрема, чеченці, які у 2014-2015 роках воювали у складі ісламістських угруповань проти сирійських урядових військ.

Війна на Донбасі

Від початку створення батальйон імені Шейха Мансура активно діяв на маріупольському напрямку в Донецькій області, зокрема брав участь у боях за Широкине, які тривали з вересня 2014 року до липня 2015 року.

8 батальйон Української добровольчої армії (УДА) також діяв у районі Широкиного, а 5 батальйон УДА на початку 2015 року брав участь в операціях поблизу Авдіївської промзони.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Невидимі люди Широкиного

«Наразі активних бойових дій та наступу на фронті немає, — коментує поточну діяльність на фронті комбат Муслім Чеберлоєвський. — Але щодня перестрілки, бомбардування з важкого озброєння. Сьогодні наші бійці разом із військовослужбовцями там в окопах сидять та чергують. Якісь вилазки і перестрілки інколи бувають».

База батальйону імені Шейха Мансура і 8 батальйону УДА розташована в 60 кілометрах від лінії фронту в селі Юр’ївка Донецької області.

«Ми з бази автомобілями виїжджаємо на війну. Відвойовуємо там два-три тижні, місяць — хто як зможе. Потім повертаємося на базу», — описує командир 8 батальйону УДА Андрій Гергерт теперішню роль підрозділу на війні.

Водночас, згідно із законом про «реінтеграцію Донбасу», від початку проведення Операції об'єднаних сил озброєні люди, які не входять до силових структур, не мають права перебувати в зоні бойових дій.

«Що стосується людей, які раніше їздили для виконання незрозумілих завдань в зону бойових дій, які не мають законного права мати зброю. Тепер люди, які не входять до складу жодної силової структури, офіційно, згідно з нормами закону, позбавлені права перебувати в зоні бойових дій», — сказав командувач Операції об'єднаних сил Сергій Наєв раніше в інтерв'ю виданню «Обозреватель».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Кінець АТО: що чекає на Донбас із початком операції Об'єднаних сил

Після того, як добровольці обурилися через заяву Наєва, на офіційній сторінці ООС у Facebook закликали підписувати контракти і дотримуватися закону.

Громадське звернулося за коментарем до штабу Операції об'єднаних сил із питанням, які функції виконують батальйон Шейха Мансура та 8 батальйон Української добровольчої армії в районі проведення операції та як координують дії зі штабом, проте на момент виходу публікації відповіді не отримало.

Командир 8 батальйону УДА Андрій Гергерт у студії Громадського, Київ, 17 вересня 2018 року Фото: Ілля Антонець/Громадське

Нестатусні добровольці

Ні батальйон імені Шейха Мансура, ні Українська добровольча армія не мають офіційного статусу та не входять до складу ні Збройних сил, МВС або Служби безпеки України.   

У Генеральному штабі України на прохання прокоментувати статус батальйона імені Шейха Мансура відповіли тільки, що він не перебуває в структурі Збройних сил.

«Мені не відомо про такий підрозділ у складі Збройних Сил. У нас усі добровольці і добровільно підписують контракт. Це передбачено законодавчо», — сказав речник Генштабу Богдан Сеник.

Командири батальйонів стверджують, що в Збройних силах їм постійно пропонують підписати контракт, проте бійці цього не хочуть:

«Немає сенсу. Ми не думаємо, що ефективність наших бійців буде реалізована шляхом підписання контракту в тій чи іншій бригаді. Єдина умова щодо статусу — це залишати нас на війні. Якщо вони гарантують, що ось підписуємо контракт, ви не будете звідси виїздити на полігони, ми вас будемо тут використовувати як диверсантів, як пілотів безпілотних літальних апаратів. Але на це ніхто не йде. Таке відчуття, що на війні люди, які агресивні, сьогодні не потрібні», — пояснює Гергерт.

Пов`язані новини