Україна 12 вересня видала Росії Тимура Тумгоєва, біженця з Інгушетії, який нібито брав участь в бойових діях на Донбасі в батальйоні імені Шейха Мансура. Комітет ООН з прав людини вимагав від України зупинити екстрадицію Тумгоєва за запитом ФСБ Росії до закінчення розгляду його заяви комітетом. В Генеральній прокуратурі стверджують, що не мають інформації про те, що Тумгоєв воював на Донбасі.

Україна 12 вересня видала Росії Тимура Тумгоєва, біженця з Інгушетії, який нібито брав участь у бойових діях на Донбасі в батальйоні імені Шейха Мансура.

Комітет ООН з прав людини вимагав від України зупинити екстрадицію Тумгоєва за запитом ФСБ Росії до закінчення розгляду його заяви комітетом. У Генеральній прокуратурі стверджують, що не мають інформації про те, що Тумгоєв воював на Донбасі.

Що відомо про Тимура Тумгоєва, в чому його звинувачують у Росії та обставини його видачі — з’ясовувало Громадське.

Як потрапив в Україну

Уродженець Інгушетії Тимур Тумгоєв прилетів до України з Туреччини 17 червня 2016 року. Одразу по прильоту його затримали правоохоронці в аеропорту Харкова. Тоді Тумгоєв перебував у міжнародному розшуку Інтерполу за запитом Росії.

Тимур Тумгоєв screenshot

Росіяни підозрюють його у злочинах, пов’язаних з участю в терористичній діяльності, та ще кількома статтями Кримінального кодексу РФ. Зокрема, в тому, що брав участь в бойових діях у Сирії в складі одного з формувань угруповання «Ісламська держава».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Знайдуться всі: Інтерпол, як інструмент боротьби з інакомисленням

За інформацією правозахисників, після затримання Тумгоєв понад рік перебував у СІЗО під тимчасовим, а потім — екстрадиційним арештом.

Після завершення терміну екстрадиційного арешту Тумгоєва звільнили під особисте зобов’язання. Відтак він звернувся до Державної міграційної служби України із проханням про надання статусу біженця. Свою заяву Тумгоєв мотивував загрозами життю та здоров’ю в Росії. Переслідування російськими правоохоронними органами він пов’язував зі своєю релігійною приналежністю.

Проте, як стверджують правозахисники, Міграційна служба декілька разів відмовила Тумгоєву в статусі біженця. У травні 2018 року адміністративний суд першої інстанції відмовив Тумгоєву у задоволенні його позову до міграційної служби, а в липні апеляційний суд залишив це рішення без змін. Тумгоєв оскаржив це рішення в касаційному суді.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Історія невдалої втечі громадського активіста з Росії

Участь у бойових діях на Донбасі?

Після звільнення з-під арешту Тумгоєв поїхав на Донбас в розташування батальйону імені Шейха Мансура, стверджує командир батальйону Муслім Чеберлоєвський.

За його словами, Тумгоєв виїжджав за межі зони бойових дій для участі в судових засіданнях, де йому продовжували запобіжний захід: «Людина протягом року їздила туди, відмічалася. Адвокат дзвонив, він від’їжджав, потім повертався і все нормально було».

Речник ГПУ Андрій Лисенко ж каже, що прокуратура не має відомостей про участь Тумгоєва в бойових діях на Донбасі:  

«За весь час розгляду Генеральною прокуратурою України запиту про його видачу (а це понад два роки) будь-яких даних про участь особи в АТО чи бажання брати участь в АТО не надходило, жодного разу про це не заявила сторона захисту».

Речник Генштабу України Богдан Сеник зазначив, що у відомстві не знають про батальйон імені Шейха Мансура. 

«Мені не відомо про такий підрозділ у складі Збройних Сил. У нас всі добровольці і добровільно підписують контракт. Це передбачено законодавчо», — сказав він. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Осло — Донбас: історія норвежця, якого вигнали з української армії

Друге затримання та видача Росії

11 вересня Тумгоєв приїхав з Києва до Харкова. Там його затримали співробітники правоохоронних органів. 12 вересня вранці з затриманим Тумгоєвим вже не було зв’язку, а вдень було повідомлено про його екстрадицію до Росії.

«В 4 годині ранку з Тимуром вже був відсутній зв'язок. Приблизно о 13 годині 12 вересня ми дізналися, що Тимура передали росіянам», — розповів Андрій Червень, командир «Української добровольчої армії», до складу якої входить батальйон Шейха Мансура.

Що кажуть правозахисники та українська прокуратура

Харківська правозахисна група та Українська Гельсінкська спілка з прав людини заявляють, що Генпрокуратура своїм рішенням про передачу Тумгоєва до Росії порушила декілька міжнародних конвенцій. 

Зокрема, ГПУ знехтувало прямою вказівкою Комітету з прав людини ООН державі не видавати Тумгоєва до Росії до завершення розгляду його справи Комітетом.

Командир батальйону батальйону імені Шейха Мансура Муслім Чеберлоєвський Фото: Кавказ.Реалії (RFE/RL)

«Вони свідомо порушили норми національного та міжнародного законодавства, приписами найвищого міжнародного органу в галузі прав людини, не кажучи вже про права самої людини. Адже вислання або примусове повернення особи, яку може бути визнано біженцем, до країни, де її життю або свободі загрожує небезпека, заборонене ст. 3 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», а також Конвенцією про статус біженців 1951 року та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року. Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 590 Кримінального процесуального кодексу України, рішення про видачу не може бути ухвалене, якщо особа подала заяву про визнання її біженцем, чи скористалась правом на оскарження рішення про відмову в наданні цього статусу, до кінцевого розгляду заяви»У Генпрокуратурі ж заявляють, що Тумгоєв скористався всіма механізмами в межах українського закону для отримання статусу біженця. Речник ГПУ Андрій Лисенко нагадав про відмову Європейського суду з прав людини зупинити видачу Тумгоєва.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Убивство в центрі Києва: хто такий Тимур Махаурі?​

Однак, в Генпрокуратурі не згадали про заборону екстрадиції Комітету ООН з прав людини, до якого у справі Тумгоєва звернулися правозахисники Харківської правозахисної групи.

Вранці 17 вересня під стінами Генпрокуратури сталися сутички. Представники праворадикальних та націоналістичних організацій вимагали відставки генпрокурора через видачу Тумгоєва РФ. 

Поділитись: