Журналісти оприлюднили понад 400 сторінок секретних документів влади Китаю, які описують її репресивну політику щодо мусульманських меншин у Сіньцзяні.

Відповідні документи опинилися у розпорядженні американського видання The New York Times.

Документи надав представник політичної верхівки Китаю, який побажав залишитися невідомим. Хоча незрозуміло, як вони були зібрані й скомпоновані, з них випливає, що всередині Комуністичної партії Китаю набагато більше конфліктів щодо репресій проти сіньцзянських мусульман — уйгурів, ніж вважалося раніше.

Із оприлюднених документів випливають такі нові факти:

  • Глава Китаю Сі Цзіньпін окреслив загальний план репресивної політики щодо мусульманської меншини в Сіньцзяні в низці промов, виголошених в особистому порядку після візиту в регіон у квітень 2014 року. Напередодні уйгурські бойовики поранили ножами понад 150 людей на залізничній станції, 31 людина загинула. Сі Цзіньпін закликав до тотальної «боротьби проти тероризму, проникнення та сепаратизму» з використанням «диктаторських органів», не виявляючи «ані крихти жалю».
  • Теракти за кордоном і виведення частини американських військ із Афганістану посилило побоювання керівництва Китаю щодо Сіньцзяну. Зокрема, Цзіньпін закликав партію скористатися досвідом американської «війни проти терору», яку США розпочали після терактів 11 вересня 2001 року.
  • Кількість таборів примусового утримування в Сіньцзяні значно зросла із 2016 року, коли главою осередку КПК в регіоні призначили Ченя Цюаньго. Він розповсюджував промови Сі Цзіньпіня для виправдання своїх дій і наказував своїм підлеглим «затримувати всіх, кого слід затримувати».
  • Після початку активної репресивної кампанії проти уйгурів місцеві чиновники ще більше занепокоїлися тим, що це загострить етнічні протиріччя й сповільнить економічне зростання. Чен Цьоаньго у відповідь звільнив усіх незгодних, а одного з чиновників, який потай допоміг утекти тисячам затриманих уйгурів, відправив до в’язниці.

Перший офіційний документ про «боротьбу з екстремізмом» у Сіньцзяні було оприлюднено в листопаді 2018 року. У ньому йшлося про існування «таборів перевиховання» для уйгурів — корінного народу цього району в Китаї.

Дії влади Китаю щодо уйгурів неодноразово піддавалися критиці з боку міжнародних організацій та країн Заходу.

У липні влада Китаю заявила, що звільнила 90 відсотків уйгурів, які перебували у виправних таборах. Натомість сім’ї затриманих заявили, що це неправда.

Поділитись: