Жителів Сіньцзян-Уйгурського автономного району на північному заході Китаю обурила заява уряду регіону про звільнення 90 відсотків уйгурів із ув'язнення. Сім'ї стверджують, що це неправда.

Як передає The Guardian, заяву про звільнення уйгурів 31 липня під час брифінгу зробили старші посадові особи у Сіньцзяну, де проживає група етнічних меншин уйгурів, які протягом останніх декількох років проходили «перевиховання» у спеціальних таборах через своє віросповідання.

«Мій WhatsApp, мій Facebook — всі тегали мене у своїх постах, — сказав Савут, лідер уйгурського спільноти, що базується у столиці Австралії Канберрі. — Всі почали реагувати. Вони говорили: "Якщо 90% звільнили, тоді де моя родина і друзі?», і «Ми не бачимо жодного з тих, кого відпускають!».

У соцмережах користувачі викладають фотографії своїх близьких уйгурів під хештегом «ProveThe90». Про долю цих людей нічого невідомо.

Китай як і раніше наполягає на тому, що уйгури перебувають у центрах професійної перепідготовки. Влада випускає відеоролики про те, як уйгури вчаться, працюють на заводах, беруть участь у культурних заходах.

Раніше посли 37 країн, зокрема Росії та Саудівської Аравії, надіслали колективний лист в ООН, в якому підкреслили свою підтримку політики Китаю в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі. Це звернення стало прямою відповіддю на лист послів 22 країн до Ради ООН з прав людини із засудженням Пекіна за масове переслідування представників мусульманських меншин у цій провінції, що на північному заході країни.

Нагадаємо, у листопаді 2018 року влада Китаю офіційно опублікувала документ про боротьбу з екстремізмом, в якому визнається існування «таборів перевиховання» для мусульманського населення, зокрема уйгурів — корінних жителів округу Сіньцзян.

Журналіст, який був у Сіньцзяні, розповів у матеріалі Meduza, що уйгури можуть піддаватися репресій за надмірну релігійність, носіння занадто традиційного одягу або публічне тлумачення Корану. У серпні 2018 року газета The Washington Post писала, що в регіоні знищують релігійні будівлі і змушують мусульман їсти свинину.

За даними ООН, станом на грудень 2018 року у концтаборах Сіньцзяну перебувало понад мільйон людей. Найбільше — уйгурів, але є також казахи, киргизи та інші мусульманські меншини. 

Про китайську цифрову антиутопію в Сіньцзяні, дуже схожу на роман Орвелла — у матеріалі Громадського.

Поділитись: