New York Times опублікувало розслідування про те, як росіяни вбивали цивільних у Бучі. Що з'ясували?

Український військовослужбовець біля тіла вбитого росіянами мирного жителя в Бучі, 2 квітня 2022 року
Український військовослужбовець біля тіла вбитого росіянами мирного жителя в Бучі, 2 квітня 2022 рокуAP Photo / Vadim Ghirda

Журналісти американського видання New York Times опублікували розслідування про вбивства цивільних на вулиці Яблунській у Бучі. Вони ідентифікували російських солдатів, які можуть бути причетними, та 36 загиблих людей.

Про це йдеться на сайті New York Times.

Журналісти провели місяці у звільненій Бучі, опитували жителів, збирали записи з камер спостереження. Також вони аналізували записи телефонних розмов та розшифровували позивні, які використовували росіяни. Після цього журналісти реконструювали події.

Загалом у Бучі були присутні різні російські військові підрозділи, а кількість загиблих по всьому місту сягнула понад 400. Журналісти ж зосередилися на вбивствах на вулиці Яблунській, де головним винуватцем звірств став 234-й десантно-штурмовий полк армії росії, що базується в місті Псков. Це підтверджується військовим спорядженням, знаками на техніці, ящиках із боєприпасами та радіоперехопленням.

Командував цим полком підполковник Артем Городілов. Відповідно до розмов російських солдатів, а також камер відеоспостереження, Городілов був у Бучі, коли окупанти вчиняли злочини. Після відступу російських військ із Київської області командувач полку у квітні отримав звання полковника. Це сталося лише за декілька днів після того, як з'явилися фото вбитих зі звільненої Бучі.

Нагадаємо, українські військові звільнили від російських окупантів Бучу та всю Бучанську громаду на Київщині 31 березня.

Ідентифіковані окупанти

Жителі Бучі розповідали, що коли окупанти їх допитували, то часто відбирали телефони. Журналісти отримали від української влади базу даних усіх дзвінків і повідомлень, які надходили з Бучанського району до росії впродовж березня. Водночас у родичів загиблих дізнавалися їхні номери телефонів, щоб перевірити, чи є вони в базі.

Виявилось, що російські солдати регулярно використовували телефони жертв, щоб телефонувати додому в росію. Часто дзвінки відбувалися лише за декілька годин після вбивства.

Так у NYT ідентифікували 20 солдатів 234-го полку. Журналістам вдалося поспілкуватися з частиною родичів бійців, а також деякими солдатами — і двоє з них підтвердили, що були в Бучі у складі 234-го полку.

У розслідуванні не стверджують, що саме ці російські солдати вбивали цивільних на Яблунській. Однак вони були поряд із місцем убивств та використовували телефони загиблих.

Вбиті цивільні

Загалом журналісти ідентифікували 36 українців, яких окупанти вбили на вулиці Яблунській. Вони були різного віку, статі та професії, зокрема внаслідок обстрілу мінівена загинула 14-річна дівчина.

Майже всі жертви, яких ідентифікували на Яблунській, були цивільними або українськими військовополоненими. Тобто, згідно з міжнародним гуманітарним правом, Міжнародний кримінальний суд може визнати такі дії воєнними злочинами.

Журналісти наголошують, що вбивства людей на Яблунській не були випадковими. Вони не загинули під час перехресного вогню між окупантами й українськими військами.

«Наше розслідування показує, що російські війська навмисно вбили їх, можливо, у межах систематичної "зачистки" шляху до столиці. Десятки мирних жителів розстріляли. В інших випадках чоловіків, підозрюваних у зв’язках з українськими військовими, затримали та стратили», — підсумовують у розслідуванні.