У США розпочали нове розслідування щодо українського олігарха Ігоря Коломойського та його бізнес-партнера Геннадія Боголюбова у справі про відмивання коштів із ПриватБанку через купівлю американської нерухомості. Про це повідомили американські видання BuzzFeed і Bloomberg.

BuzzFeed зазначає, що справу розслідує так зване Велике журі — це колегія присяжних, яка визначає, чи існує достатньо доказів, аби стверджувати, що людина скоїла злочин і може опинитися на лаві підсудних.

Справа стосується відмивання коштів, виведених із ПриватБанку (ексбанку Коломойського, націоналізованого в 2016 році через платіжний дефіцит у 5,5 мільярдів доларів), через США шляхом купівлі американської нерухомості.

Розслідування, за словами джерела BuzzFeed, ведеться вже понад рік. Уже встановили, що десь із 2008 року й протягом наступних п’яти років компанії з Кіпру, Карибських островів тощо, пов’язані з Коломойським і його бізнес-партнером Геннадієм Боголюбовим, скуповували нерухомість у центрі американського міста Клівленд (штат Огайо), а також окремі об’єкти в інших американських штатах.

Загалом, як ідеться в матеріалах розслідування, Коломойський і Боголюбов передали 622,8 мільйона доларів підконтрольним їм фірмам для купівлі нерухомості. Розслідувачі підозрюють, що ці кошти — частина з тих, що були виведені з ПриватБанку для відмивання.

Крім того, американські слідчі неодноразово були в Україні, де обговорювали розслідування з уже колишнім генеральним прокурором Русланом Рябошапкою і главою Національного антикорупційного бюро України Артемом Ситником.

Наразі невідомо, на якому етапі перебуває розслідування. По його завершенні Велике журі має встановити, чи достатні докази провини Коломойського і Боголюбова і в разі ствердної відповіді — санкціонувати видання міжнародного ордеру на їхній арешт.

Коломойський у коментарі BuzzFeed зазначив, що не знає про розслідування Великого журі, й укотре наголосив, що ПриватБанк націоналізували незаконно. Боголюбов так само заявив, що вся нерухомість, придбана у США, була куплена за законним чином отримані кошти.

У грудні 2016 року ПриватБанк був націоналізований рішенням українського уряду. Компанія Kroll за результатами аудиту повідомила, що колишні менеджери ПриватБанку вивели понад 5,5 мільярдів доларів. Кредити, які видавав ПриватБанк юридичним особам, використовувались для придбання активів та фінансування бізнесу ексакціонерів та груп пов’язаних з ними осіб в Україні та за кордоном. Схема діяла близько 10 років.

Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов прямо чи опосередковано володіли понад 91,5% акцій ПриватБанку. Інші належали міноритарним акціонерам, зокрема менеджменту на чолі з головою правління Олександром Дубілетом.

Уже націоналізований ПриватБанк подав низку позовів проти своїх колишніх власників, зокрема в США. Так, 23 травня 2019 року стало відомо, що державний ПриватБанк подав до американського суду у штаті Делавер позов проти своїх колишніх власників — олігархів Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. У позові державний банк вимагає відшкодувати збитки на «сотні мільйонів доларів», яких, за словами юристів ПриватБанку, колишні власники завдали йому до націоналізації.

Про розслідування щодо купівлі нерухомості в Клівленді раніше не повідомлялося.

Поділитись: