Нобелівську премію-2023 з медицини вручили за відкриття, яке допомогло розробити вакцини проти COVID-19
У 2023 році Нобелівську премію з фізіології та медицини вручили Каталін Каріко та Дрю Вайсману за відкриття, яке дозволило розробити ефективні мРНК—вакцини проти COVID—19.
Про це повідомив Нобелівський комітет.
У комітеті зазначають, що відкриття цих двох нобелівських лауреатів мали «вирішальне значення» для розробки ефективних мРНК-вакцин проти COVID-19 під час пандемії коронавірусу.
«Завдяки своїм новаторським відкриттям, які докорінно змінили наше розуміння того, як мРНК взаємодіє з нашою імунною системою, лауреати зробили внесок до безпрецедентних темпів розробки вакцин під час однієї з найбільших загроз для здоров’я людини в наш час», — йдеться у повідомленні.
68-річна Каталін Каріко народилася в Угорщині. Вона здобула ступінь доктора філософії в Університеті Сегеда в 1982 році та виконувала дослідження в Угорській академії наук у Сегеді до 1985 року. Потім вона проводила дослідження в Університеті Темпл (Філадельфія) та Університеті наук про здоров’я (Меріленд).
У 1989 році її призначили асистентом професора в Університеті Пенсільванії, де вона залишалася до 2013 року. Після цього вона стала віцепрезиденткою, а пізніше — старшою віцепрезиденткою BioNTech RNA Pharmaceuticals. З 2021 року вона є професором Сегедського університету та ад’юнкт-професором Школи медицини Перельмана в Університеті Пенсільванії.
64-річний Дрю Вайсман родом зі штату Массачусетс, США, здобув ступінь доктора медицини та доктора філософії в Бостонському університеті в 1987 році.
Він пройшов клінічну підготовку в медичному центрі Beth Israel Deaconess у Гарвардській медичній школі та постдокторські дослідження в Національному інституті здоров’я. У 1997 році Вайсман створив свою дослідницьку групу в Медичній школі Перельмана в Університеті Пенсільванії.
Зазначимо з 2 і по 9 жовтня відбувається традиційний Нобелівський тиждень. Так, 3 жовтня оголосять переможця з фізики, 4 жовтня — з хімії, 5 жовтня — літератури, 6 жовтня вручатимуть Нобелівську премію миру, а 9-го — премію Шведського центрального банку з економічних наук на честь Альфреда Нобеля.
- Поділитися: