У понеділок, 23 квітня, розпочався набір до перших класів київських шкіл. Відтепер дитина здобуватиме початкову освіту в найближчій до дому школі державної або комунальної власності. Що ще змінилося в цій процедурі, чому непокояться батьки, і чи можна все ж віддати дитину в школу не за територіальною ознакою — у матеріалі Громадського.

Що зміниться

Порядок зарахування учнів до загальноосвітніх навчальних закладів та необхідні документи має визначити Міністерство освіти та науки своїм наказом. Його проект нещодавно пропонували до громадського обговорення на сайті Міносвіти. Сам наказ досі не опублікований.

Згідно із проектом, відтепер кожна школа має прийняти дитину, яка «живе на території її обслуговування». За бажанням, батьки можуть віддати дитину й в іншу школу, якщо там є вільні місця.

Закріплення за школами відповідних будинків належить до компетенції місцевих органів влади.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ 1-Б клас: перші учні «нової української школи»

Для зарахування дітей у перший клас батьки мають подати пакет документів до 31 травня. Окрім заяви до школи, за якою закріплене місце проживання дитини, також копію свідоцтва про народження, або документа, що засвідчує особу, та медичну довідку.

До переліку документів, якими можна засвідчити право відвідувати ту чи іншу школу, входять: документи, де вказане місце реєстрації (паспорт, посвідчення біженця тощо), або документи, що підтверджують місце проживання. Тобто місце проживання можна підтвердити або пропискою, або дійсним договором оренди житла у відповідному районі.

Присутність дитини під час подання заяви чи в процесі її зарахування не обов'язкова.

«Майже за половиною київських шкіл не була закріплена територія обслуговування. Тепер ця ситуація зміниться. Одним з результатів роботи має стати створення інтернет-­карти, на якій кожен киянин зможе побачити, за якою адресою закріплена певна школа», — розповідає директор однієї зі столичних шкіл Сергій Горбачов, який входить у колегію МОН і робочої групи, що розробляла проект порядку.

Подивитися «території обслуговування», закріплені за школами, можна на веб-сайтах Управління освіти районів Києва. Наприклад, Дніпровського, Шевченківського, Святошинського. Або ж на Освітній мапі міста Києва.

Чи можна самим обрати школу

Відповідно до проекту, якщо місця в школах закінчаться, адміністрація закладу та місцеві органи мусять: відкрити додаткові класи, зокрема, інклюзивні чи спеціальні, або додати другу зміну.

Якщо учнів, які претендують на першочергове зарахування, буде недостатньо і залишаться вільні місця, на них зможуть потрапити діти з інших територіальних округів — їх зараховуватимуть за датою народження, тобто старші діти матимуть пріоритет.

Поза тим, за словами міністерки освіти та науки України Лілії Гриневич, вільні місця можуть заповнювати за допомогою жеребкування.  

«Щоб не сталося ще більших зловживань, є тільки два рецепти: або прийом за датою народження, але тоді є дискримінація, бо зимові діти мають більше шансів, ніж літні, або жеребкування. Важливо, щоб жеребкування було прозорим», — пояснює Гриневич.

Якщо учнів, які претендують на першочергове зарахування, буде недостатньо і залишаться вільні місця, на них зможуть потрапити діти з інших територіальних округів. Фото: УНІАН

Першочергове право на зарахування також мають діти, батьки яких працюють у цій школі, або якщо там уже вчаться їхні брати або сестри.

Наказ про зарахування всіх дітей до першого класу повинен бути готовий до 1 червня та опублікований на веб-сайті закладу освіти або на сайті органу, у сфері управління якого перебуває школа.

Батьки також мають право подати документи на зарахування дитини в інші школи (не за місцем проживання) на вільні місця. Інформація про наявність таких місць розміщуватиметься на сайті закладу або сайті відповідного органу управління освіти впродовж трьох робочих днів від дня їхньої появи. Зарахування на вільні місця відбуватиметься до 15 червня (друга хвиля зарахування).

Як було раніше

Раніше для того, щоб потрапити до першого класу, окрім необхідного пакету документів, дитина мусила пройти вступний тест або співбесіду, щоб її відібрали до закладу освіти. Це, на думку представників МОН, породжувало багато шляхів корупції. Серед іншого й так звані «благодійні внески» від батьків.

«На мою думку, проведення конкурсу між дітьми 6-річного віку абсолютно неефективне, адже не перевіряє дитину, а перевіряє її доступ до питань, які підготували для цього конкурсу, і знання правильних відповідей на них. Тому наша ідея — і це також ідея передових освітніх систем — полягає в тому, щоб початкову школу зробити типовою для всіх», — коментує тестування для першокласників Лілія Гриневич.

Перестороги батьків

Менше з тим, нові правила викликають чимало питань у батьків та правозахисників.

Керівниця проекту Центру інформації про права людини з реформи системи реєстрації Людмила Янкіна вважає, що батьки, які мають високий соціально-економічний статус, спробують знайти інші шляхи, щоб не віддавати дітей до шкіл, які їх не влаштовують. Це не вирішує питання корупції при зарахуванні.

«До нас вже зверталися батьки, які зіткнулися з фактами тіньової прописки. Директори деяких шкіл відправляють батьків у райадміністрації, де ті домовляються про тимчасову фіксацію місця реєстрації. Водночас інші батьки тепер муситимуть збирати кілька пакетів документів для подачі заяви в різні школи, щоб потрапити бодай в одну. Це зайвий час і чергова перешкода до доступу до освіти», — розповідає Людмила Янкіна.

Батьки, які мають високий соціально-економічний статус, спробують знайти інші шляхи (не виключено, що корупційні), щоб не віддавати дітей до шкіл, які їх не влаштовують (на фото — урок у 1-Б класі спеціалізованої школи №106 Шевченківського району Києва). Фото: Громадське

Проект наказу МОН також проаналізували експерти Центру інформації про права людини. На їхню думку, він повністю ігнорує потреби осіб, в яких місце фактичного проживання не відповідає зареєстрованому. Приміром, представники інших національностей або особи без громадянства, що не мають документів про місце проживання, позбавлені можливості реалізувати своє право на освіту.

Орендодавці не завжди хочуть підписувати офіційні угоди з орендарями. Причини відмови часто не залежать від волі чи бажання орендарів. Навіть маючи на руках договір оренди, перш ніж надати копію навчальному закладу, батьки мусять нотаріально затвердити його.

Менше з тим, текст остаточного варіанту наказу про нові правила зарахування до шкіл ще не  опублікований на сайті МОН. Відповідний документ, за інформацією Громадського, невдовзі стане доступним. Наразі ж навчальні заклади розпочинають набирати майбутніх школярів за новою системою.

Поділитись: