Економіка

Новий контракт на транзит газу через Україну має бути на понад 10 років — Європейська комісія

Інтерфакс
Економіка/Новий контракт на транзит газу через Україну має бути на понад 10 років — Європейська комісія
Зберегти
Вигляд
Новий контракт на транзит природного газу через Україну після 2019 року повинен бути досить тривалим та мати такі об'єми, аби він був комерційно привабливим для залучення європейського інвестора з високою репутацією. Про це заявив віце-прем'єр Європейської комісії Марош Шефровіч.

«На мою думку, новий контракт має бути довготривалим — на 10+ років. Об'єми повинні бути комерційно життєздатними, тому що ми повинні залучити інвестора в організацію та оновлення української газотранспортної системи. І ми також хотіли, аби це були європейські компанії з високою репутацією», — сказав Марош Шефровіч після тристоронньої зустрічі в Брюсселі.

Він також зазначив, що новий контракт варто будувати на умовах повної імплементації європейського газового законодавства.

«Сподіваюся, що ми матимемо контракт до кінця року і довгостроковий контракт через Україну буде забезпечений», — додав Шефрович.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Також за підсумками перемовин глава Міністерства закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що російська компанія «Газпром» пропонує продовжити газові контракти з українським Нафтогазом після 2019 року навіть без проведення експертних консультацій.

21 січня у Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти «Газпрому» до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Нагадаємо, що Нафтогаз подав новий позов до Стокгольмського арбітражу, у якому хоче відшкодувати 11,6 мільярда доларів, які компанія втратить після припинення Росією транзиту газу через Україну.

За даними Нафтогазу, якщо Росія дійсно припинить транспортувати газ через Україну, то газотранспортна система України має амортизуватись за пришвидшеною моделлю, а відшкодовувати цю амортизацію мають у Газпромі.

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку близько 3 мільярдів доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.

Росія може відмовитися від українських послуг транзиту після завершення чинного нині контракту — 31 грудня 2019 року. Зокрема, з цією метою Росія будує газопроводи в обхід України — «Північний потік-2» та «Турецький потік».

Пов`язані новини