Обмін полоненими та підозра «політтехнологу Медведчука»: головне за день 10 червня

Люди йдуть до евакуаційного потяга на залізничному вокзалі у Покровську, 10 червня 2022 року
Люди йдуть до евакуаційного потяга на залізничному вокзалі у Покровську, 10 червня 2022 рокуAP Photo / Bernat Armangue

На Миколаївщині повідомили про черговий обмін полоненими, а політтехнологу, якого пов'язують із Віктором Медведчуком, оголосили про підозру в державній зраді. Зібрали головні новини за день 10 червня.

Обмін полоненими

Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім повідомив, що 10 червня відбувся 11-й обмін полоненими. Зокрема, вдалося звільнити голову Шевченківської територіальної громади Миколаївщини Олега Пилипенка. Скільки саме повернули українців, Кім не уточнив.

Підозра «політтехнологу Медведчука»

Політтехнологу Михайлу Погребинському, якого пов'язують із народним депутатом України від забороненої проросійської «Опозиційної платформи — За життя» Віктором Медведчуком, оголосили про підозру в державній зраді. За даними правоохоронців, політтехнолог був пов'язаний зі співробітниками спецслужб росії, які діяли в Україні під прикриттям дипломатичних посад.

Він часто брав участь у пропагандистських програмах на російському телебаченні та очолював групу політтехнологів і політичних експертів, які систематично готували аналітичні записки щодо суспільно-політичної ситуації в Україні та надавали пропозиції для посилення російського впливу в суспільстві.

Обстріл Сумщини і Миколаївщини

Окупанти сьогодні з мінометів та артилерії уже всьоме обстріляли прикордоння Сумської та Чернігівської областей. У ніч проти 10 червня прикордонники зафіксували три мінометні обстріли прикордоння Сумщини, також стріляли по Шосткинському та Новгород-Сіверському районах.

Небезпека з Чорного моря

Оперативне командування «Південь» повідомило, що російські окупанти підсилили своє корабельне угруповання чорноморського флоту ще одним підводним човном-носієм крилатих ракет. Наразі росіяни тримають напоготові 40 крилатих ракет та великий десантний корабель.

Окупанти продовжують тримати блокаду північно-західної частини Чорного моря. У командуванні наголошують, що загроза ракетних ударів з моря залишається високою.

Розслідування смертних вироків у «ДНР»

Україна почала розслідувати винесення смертного вироку іноземцям, що воювали за Україну, так званим «верховним судом ДНР». У США закликали росію поважати міжнародне право. Генпрокурорка Ірина Венедіктова наголосила, що українські правоохоронці вживатимуть всіх необхідних заходів для того, щоб притягнуті до відповідальності всіх причетних.

Втрати окупантів

За даними Генштабу ЗСУ, станом на ранок 10 червня росія втратила приблизно 31 900 своїх солдатів у повномасштабній війні проти України. З них 200 — за останню добу.

Також за добу окупанти втратили 11 танків, 12 бойових броньованих машин, артилерійську систему, 9 реактивних систем залпового вогню, засіб протиповітряної оборони, 17 одиниць автомобільної техніки та автоцистерн, 10 безпілотників оперативно-тактичного рівня та одну одиницю спеціальної техніки.

Розмінування та відновлення територій

В Офісі президента повідомили, що у 445 деокупованих населених пунктах уже поновили роботу заклади охорони здоров'я, у більш як 450 населених пунктах — заклади освіти, у більш як 760 — відновили послуги мобільного зв'язку та інтернету.

На 64% звільненої території свою роботу відновила поліція, поновили роботу 70% автомобільного сполучення та 45% — залізничного. У більш як 600 населених пунктах налагодили роботу магазинів.

Також вже розмінували понад 370 населених пунктів. Загалом в Україні вже деокуповано понад 1000 міст та сіл.

Жінки в українській армії

Перша леді Олена Зеленська розповіла, що в лавах Збройних сил України уже понад 1 тисяча жінок стали командирками. Загалом у ЗСУ служать 37 тисяч жінок.

Зеленська наголосила, що жінки в Україні сьогодні борються на всіх фронтах і «їх не можна назвати пасивними жертвами». «Більшість наших медиків — жінки. 50% наших підприємців — жінки, і вони працюють, щоб підтримувати економіку», — сказала перша леді.

Платна версія Telegram

Месенджер Telegram у червні представить свою платну версію сервісу під назвою Telegram Premium, повідомив його засновник Павло Дуров. Ця версія передбачатиме додаткові функції. Користувачі Telegram Premium також першими зможуть користуватися новими функціями месенджера.

Гранти для IT-фахівців та підтримка стартапів

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що уряд України планує почати видавати людям гранти для навчання на ІТ-курсах. Шмигаль каже, що це може стати «справжнім драйвером зростання економіки». Держава планує виділити фінансування для навчання 60 тисяч українців, які зможуть після цього знайти роботу в цій сфері.

Також в уряді заявили, що максимально зацікавлені у створенні українських стартапів і готові вкладати в це гроші. Влада каже, що Український фонд стартапів буде викуповувати частку в новостворених компаній. Програма спрямована на ІТ-підприємців — початківців, які мають ідею створення технологічного стартапу та шукають фінансування на стадію створення тестової моделі.