УКРАЇНА

Обвинувачена в тероризмі: як просувається справа росіянки Анастасії Лєонової

30 березня, 2017 15:00
УКРАЇНА/Обвинувачена в тероризмі: як просувається справа росіянки Анастасії Лєонової
Зберегти
Вигляд
У травні 2016 року Лєонову випустили з СІЗО — їй видали на руки лише довідку про звільнення. Голосіївський районний суд Києва приступив до підготовчих засідань лише з шостого разу.

Анастасію Лєонову співробітники СБУ затримали 10 грудня 2015-го року, коли вона поверталася з роботи додому. За кілька годин до цього в Києві та Харкові були затримані двоє росіян і ще троє українців. Всі вони, як припускає слідство, належали до російської диверсійно-розвідувальної групи на чолі з Олегом Мужчилем (позивний «Лісник», один із засновників «ДУК Правий сектор»).

В ніч з 9 на 10 грудня спецпідрозділи «Альфа» штурмували квартиру, в якій жив Мужчиль, в результаті чого один правоохоронець був поранений, а інший загинув. «Лісник» також загинув на місці.

У січні 2016-го року Громадське опублікувало листи Анастасії Лєонової з Лук’янівського слідчого ізолятору.

Як стверджували тоді її захисники, в матеріалах справи немає доказів зберігання зброї або намірів готувати теракт.

З «Лісником» Лєонова, за її словами, близько знайома не була, бачила його кілька разів, але двічі спілкувалася телефоном. Розповідає, що він мав допомогти їй підробити штам у паспорті про те, що вона не перевищила дозволений 90-денний термін перебування в Україні. Розшифровки цих телефонних розмов долучені до матеріалів справи і, на переконання слідства, є доказом провини Лєонової.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Адаптуюся до свободи» — перше інтерв’ю  після виходу з СІЗО росіянки Лєонової

17 травня 2016 року Лєонову випустили з СІЗО — їй видали на руки лише довідку про звільнення. Голосіївський районний суд Києва приступив до підготовчих засідань лише з шостого разу.

15 березня 2017-го року судді розглянули перші клопотання. Весь цей час прокуратура не повертає паспорт Анастасії. Без нього вона не може отримати статус біженця в Україні, не може оформити лікарняний або забрати повістку до суду. Власне, потрапити до будівля суду чи прокуратури без паспорту також проблематично.

Після чергового засідання суду кореспондент Громадського Юрій Петрушевський поспілкувався з Анастасією Лєоновою.

Громадянка Росії Анастасія Лєонова, яку обвинувачуюсть в тероризмі

Фото: Громадське

Чому ви вирішили переїхати до України?

Я переїхала після того, як в Росії цхвалили ці звірячі закони проти свободи зібрань. Коли стало реально отримати строк за вихід на мітинг. До Росії я поверталась у 2013 році, але в квітні 2015-го поїхала назавжди.

Вас обвинувачують у тероризмі. Разом з вами у цій справі проходять ще кілька осіб, з якими ви начебто були групою, що готувала теракти. Хто ці люди?

Це родина Кукель: чоловік і дружина. Власне, у їхній квартирі відбувалося затриманя Мужчиля. У них більше інформації про те, що там сталось, тому що я взагалі ніколи не була в цій квартирі. У них Мужчиль знімав квартиру, і Валерій Кукель був його духовним учнем. Ще двоє людей — це Ольга Шевелева і Павло Пятаков, громадяни РФ, які служили в підрозділах ДУК. Ні Пятаков із Шевелевою не знали Кукелів, Кукелі не знали ані мене, ані Пятакова з Шевелевою. Єдиною сполучною ланкою був Олег Мужчиль, та ми з ним близько не спілкувались, лише кілька разів бачилися.

Зліва направо обвинувачені в тероризмі у «справі Лісника».: Олена Кукель, Анастасія Лєонова, Ольга Шевелева та Валерій Кукель (на задньому плані в окудярах) Фото: Громадське

Останнє судове засідання у цій справі було підготовчим. Скільки було спроб провести його? 

Чи то 5, чи то 6. Я вже збилася з рахунку. В Голосіївському суді ми з жовтня і досі не можемо завершити ось це підготовче засідання. Обирають запобіжні заходи, відпустили Кукель з-під варти. Павлу (Пятакову, — ред.) продовжили арешт.

Також нам відмовили у клопотанні про відвід прокурора. У нас вирішуються умовно технічні моменти, сама справа не просунулась.

На останньому судовому засіданні сторона захисту клопотала, щоб вам повернули паспорти. Чим обґрунтовує прокурор відмову у поверненні?

Прокурор сказав, що, не дивлячись на те, що у нас відсутній будь-який запобіжний захід, наші паспорти у нього. Це двоє громадян РФ і громадянин України, трьом не повертають документи. За словами прокурора, це слугує гарантією належної процесуальної поведінки. Він посилався на статтю, в якій нічого не написано.

Суд також дійшов до висновку, що паспорти утримуються незаконно, але їх не влаштувало те, що ми не написали, де конкретно їх утримують. Можна подумати, що ми знаємо. У мене не стоїть радіомаячок на паспорті, я й гадки не маю, де він утримується, але прокурор сказав: «Так, у мене. Так, не віддам».

В перервах між судовими засіданнями Громадське поговорило з Віктором Кравчиною — прокурором, який представляє у суді сторону обвинувачення. Саме він, за словами Лєонової, і не віддає їй паспорт. 

Анастасія Лєонова та інші обвинувачені стверджують, що справу затягують. Чи це так?

Ну чому спеціально затягується? Є 3 судді, я постійно приходжу. Є проблеми з доставкою (Павла Пятакова, — ред.) з СІЗО, але від цього ніхто не застрахований. Є 5 адвокатів, 5 обвинувачених.

Як ви вважаєте, доказів провини достатньо?

Ми зібрали всі докази у справі, які лише могли. Передали їх до суду, і суд буде оцінювати, чи достатньо доказів, зібраних на досудовому розслідуванні.

Анастасія Лєонова говорить, що їй не повертають паспорт, хоча є постанова Печерського районного суду міста Києва.

Немає такої постанови. В принаймні, до прокуратури така постанова не надходила.

Наступне судове засідання заплановане на 19 квітня. Громадське продовжує спостерігати за цією темою.

Пов`язані новини