Окупанти незаконно перевели енергоблок №4 ЗАЕС у стан «гарячий зупин» — «Енергоатом»
На тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції 24 липня за наказом російського «керівництва» енергоблок №4 перевели в стан «гарячий зупин». Це є порушенням ядерного законодавства України.
Про це повідомляє «Енергоатом».
Досі «гарячим» був лише один із шести енергоблоків ЗАЕС (енергоблок №5), решта — у «холодному зупині». Український оператор наголошує, що переведення енергоблока в «гарячий зупин» є грубим порушенням вимог ліцензії на експлуатацію цієї ядерної установки.
«Холодний» і «гарячий» зупин — у чому різниця?
«Холодний зупин» — безпечний стан ядерного реактора, коли реактор заглушений при низькому тиску й низькій температурі охолоджуючої води. Під час «холодного зупину» ядерний реактор не генерує електроенергію. Реактор може перебувати в такому стані нескінченно довго за умови під'єднання до енергоживлення.
У «гарячому зупині» додатково із зовнішнього контуру відбирається перегріта вода (близько 280°С). Її використовують у системах централізованого опалення взимку, а також у системах гарячого водопостачання ЗАЕС і Енергодара впродовж усього року. Це робиться за допомогою помп, які працюють від зовнішньої електроенергії. Окупанти визнавали, що на аварійних дизель-генераторах підтримувати режим «гарячого зупину» не можна.
В «Енергоатомі» наголосили, що такі дії загрожують ядерній і радіаційній безпеці. Після підриву росією греблі Каховської ГЕС і фактичного зникнення Каховського водосховища на ЗАЕС виникли ризики недостатнього підживлення охолоджувальною водою.
Це блокує можливість роботи ЗАЕС на потужності й окупанти про це знають, зазначає «Енергоатом». Ризики також пов'язані з тривалим простоєм обладнання енергоблока, відсутністю належного регламентного технічного обслуговування й ремонту обладнання.
«Це свідоме й навмисне порушення норм українського та міжнародного законодавства. На російських загарбників чекає невідворотне покарання», — наголосив президент «Енергоатома» Петро Котін.
Він звернувся до Офісу генерального прокурора, указавши на «ознаки кримінальних правопорушень» у діях окупантів за ст. 267, ст. 274, ст. 14 та ст. 258 Кримінального кодексу України.
Також президент компанії звернувся до Міністерства закордонних справ і наголосив, що необхідно закликати МАГАТЕ вплинути на окупаційну «адміністрацію» ЗАЕС, аби перевести всі енергоблоки в стан «холодний зупин».
Нагадаємо, експлуатацію енергоблоків №1, 2, 3, 4, 6 обмежили станом «холодний зупин» у серпні 2022-го та лютому 2023 року. Водночас п’ятий енергоблок залишається «гарячим», у чому низка експертів убачають шантаж із боку окупантів.
Що відбувається на ЗАЕС?
«Енергоатом» 20 липня повідомляв, що український персонал тимчасово окупованої ЗАЕС відмовлявся виконувати наказ окупаційного керівництва станції щодо переведення енергоблока №4 у стан «гарячий зупин».
Так, впродовж попереднього тижня через постійний фізичний і психологічний тиск із боку окупантів близько 30 ліцензованих працівників станції покинули Енергодар. Їм вдалося виїхати на підконтрольну Україні територію.
23 липня Генштаб ЗСУ зазначив, що у тимчасово захопленому Енергодарі Запорізької області росіяни посилили репресії проти працівників ЗАЕС, які відмовляються співпрацювати та укладати контракти з російською окупаційною адміністрацією.
- Поділитися: