ООН відправить місію на місце масових поховань в Ізюмі — CNN

Ексгумація тіл із місця масового поховання під Ізюмом, 16 вересня 2022 року
Ексгумація тіл із місця масового поховання під Ізюмом, 16 вересня 2022 рокуКолян Пастико / hromadske

Управління Верховного комісара ООН з прав людини відправить свою команду до Ізюма Харківської області та районів навколо нього, де почали ексгумацію тіл на місці масових поховань.

Про це повідомляє CNN із посиланням на джерела.

Джерело в Організації об'єднаних націй повідомило журналістам, що після цього на місце може виїхати група з розслідування воєнних злочинів. Їхнє конкретне призначення поки залишається незрозумілим, вказують у CNN.

Президент України Володимир Зеленський розповів, що наразі в Ізюмі працюють всі наші служби: слідчі, прокурори, експерти, понад сотня українських та іноземних журналістів. З місця ексгумації тіл працюють і журналісти hromadske.

«Сьогодні світ має побачити, що залишила після себе російська армія. Чергове масове поховання: дорослих та дітей, цивільних та військових — закатованих, розстріляних, убитих обстрілами. Там поховані навіть цілі родини: мати, батько, донька. Понад 400 могил у лісі біля Ізюма. Ми ще точно не знаємо, скільки там тіл… » — сказав президент.

Він додав, що попри те, що ексгумація тільки почалася, вже є докази звірств російських окупантів. Зокрема, знайшли тіло людини, яку задушили мотузкою і так і закопали. Також знаходили тіла зі зламаними руками та іншими слідами знущань. Знайдена братська могила з військовими. Там 17 тіл, частина з них — з явними слідами катувань.

Президент наголосив, що росія вже стала найбільшим джерелом тероризму у світі і це треба закріпити юридично, визнавши її державою-спонсором тероризму.

«Ви бачили Бучу, ви бачили Маріуполь, тепер Ізюм. Скільки ще це може тривати? Скільки ще таких місць мають створити російські терористи, перш ніж світ зупинить їх? Сьогодні я звертаюся до всіх: до Америки та Європи, до політиків та суспільств, до ООН і усіх міжнародних організацій, до лідерів держав і кожної звичайної людини, яка цінує життя», — сказав Зеленський.

Звільнення Ізюма

У межах контрнаступу Сили оборони України на Харківщиніз 6 до 14 вересня звільнили близько 8500 квадратних кілометрів, 388 населених пунктів та 150 тисяч людей. Наразі під тимчасовим контролем росіян залишається ще близько 6% території області. До контрнаступу було окуповано 32% Харківщини.

Перед цим у соцмережах активно публікувалася інформація про все нові звільнені населені пункти на сході та півдні України. Українська влада не повідомляє про всі звільненні населені пункти, та 12 вересня стало відомо, що українські сили повернули Ізюм. Через два дні у звільненому місті підняли прапор України, на церемонію приїхав президент Володимир Зеленський.

На кладовищі під Ізюмом знайшли братську могилу українських військових. Перед ексгумацією тіл сапери мали провести перевірку цієї території. 16 вересня у Нацполіції повідомили, що на деокупованій території Харківщини виявили тіла приблизно 50 загиблих цивільних. А на місці масового поховання біля Ізюма виявлено орієнтовно 445 могил.