Opendatabot: кількість аукціонів з оренди сільгоспземель за 3 роки зросла вдвічі

Кількість аукціонів з оренди земель сільськогосподарського призначення за останні 3 роки подвоїлася, однак середня вартість оренди землі в Україні за цей час майже не змінилася.

Про це повідомляє сервіс для роботи з відкритими даними Opendatabot.

За підсумками 2019 року, один гектар сільськогосподарської землі коштував 3518 гривень. Водночас ціна значно різнилася, залежно від регіону. Так, найбільше за оренду сільськогосподарської землі платили на Вінниччині (7233 гривні за гектар за рік), Полтавщині (6973 гривні) та Кіровоградщині (6858 гривень). Найдешевшою була оренда землі на Закарпатті (1417 гривень), Рівненщині (1473 гривень) та на Волині (1842 гривні).

Через мораторій на продаж землі, єдиний спосіб власнику землі «продати» її є укладання довгострокових договорів оренди. Кількість таких договорів щороку зростає.

«Відкриття ринку землі створить конкуренцію між покупцем та орендарем землі. Власники будуть вибирати, що їм вигідніше: продати цю землю чи продовжувати оренду. Коштом такої конкуренції ціна на оренду землі зростатиме, а у власників землі вперше з’явиться вибір», — повідомив Денис Нізалов, доцент департаменту економіки Університету Де-Монфорту.

Договори оренди землі в Україні з 2013 року проходять через аукціони. При цьому, наразі 98% всіх аукціонів з оренди землі стосуються саме сільськогосподарських земель. У 2019 році загальна площа землі, переданої в оренду, зросла до 88 тисяч гектарів.

В ніч на 31 березня Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому закон про ринок сільськогосподарської землі. За це рішення проголосувало 259 депутатів. Рада розглядала законопроєкт про ринок землі з 6 лютого 2020 року. До другого читання депутати подали 4018 правок.

Відповідно до закону, ринок сільськогосподарської землі в Україні має запуститися поетапно. Спочатку, з 1 липня 2021 року, земельні паї дозволять продавати та купувати лише громадянам України (фізичним особам). Загальна площе землі, якою дозволено буде володіти складе до 100 гектарів.

Компанії та юридичні особи зможуть придбавати землю з 1 січня 2024 року.

Зазначимо, що відповідно до соціологічних опитувань «Центру Разумкова», лише 21,4% українців підтримують запровадження ринку сільськогосподарського призначення.