Верховна Рада України погодилася продовжити свою роботу 6 лютого до 19.30. Таким чином, депутати відмовилися від озвученої напередодні ідеї працювати над ухваленням закону про ринок землі у другому читанні всю ніч.

За відповідне рішення проголосувало 226 депутатів.

Напередодні голосування депутати намагалися продовжити свою роботу до 20.00. Такої домовленості керівники парламентських фракцій досягли під час консультацій зі спікером. В межах цих домовленостей, зокрема, вирішили розглядати закон про ринок землі за повною процедурою. Це означає, що у сесійному залі мають розглядати кожну з 4 тисяч правок до закону.

Водночас у сесійний день 7 лютого депутати домовилися заслухати звіт уряду.

Раніше голова фракції «Слуга Народу» Давід Арахамія заявив, що 6 лютого 2020 року Рада почне розглядати законопроєкт про ринок землі у другому читанні та продовжить розгляд цього документа до 3-4 години ночі.

28 грудня профільний комітет Ради рекомендував парламенту ухвалити закон про ринок землі у другому читанні.

11 листопада президент України Володимир Зеленський заявив, що винесе питання про продаж сільськогосподарської землі іноземцям на всеукраїнський референдум після того, як парламент проголосує земельну реформу у першому читанні.

Нагадаємо, що відповідно до опитування КМІС, 59% українців не підтримують скасування мораторію на продаж землі. За запровадження ринку землі виступає 22% українців.
Крім цього, 64% опитаних негативно оцінили ухвалення Радою законопроєкту про ринок сільськогосподарської землі у першому читанні.

13 листопада парламент попередньо підтримав закон про ринок землі. Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.

Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.

Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Поділитись: