Коли, як, хто і скільки: головне про ринок землі в Україні

Купувати сільськогосподарську землю зможуть лише громадяни України та українські компанії
Купувати сільськогосподарську землю зможуть лише громадяни України та українські компаніїСоколовська Інна/УНІАН

З 1 липня в Україні офіційно запрацював ринок землі. Шлях до скасування мораторію на продаж землі був важким і тривалим. hromadske відповідає на головні питання щодо того, яким буде ринок та коли можна буде придбати сільськогосподарську землю.

Коли, як і для кого запрацює ринок?

Запуск ринку землі стартує вже сьогодні — 1 липня 2021 року. Раніше в уряді наполягали, що ринок має запрацювати з 1 жовтня 2020 року, однак потім старт відтермінували.

Це стало частиною компромісного варіанту закону про ринок землі. Компромісу, на який довелося піти владі для того, аби законопроєкт підтримала опозиція («Слуга Народу» дала за цей закон лише 206 голосів із 226 необхідних для того, аби його ухвалили).

Створення ринку землі в Україні відкладають ще з 2001 року. Спочатку він мав запрацювати у 2005 році, однак через Помаранчеву революцію, економічну кризу, зміни урядів, Революцію Гідності, анексію Криму, війну на Донбасі запуск ринку землі постійно переносили. Тому в 2021 році ринок землі запрацює із 20-річним запізненням.

Ринок землі запускатимуть у декілька етапів:

·    З 1 липня 2021 року купувати сільськогосподарські землі в Україні зможуть виключно фізичні особи — громадяни України. До 1 січня 2024 року вони зможуть купувати не більше 100 гектарів сільськогосподарської землі на одну людину.

·    З 2021 року протягом двох років продавати державну землю та землю, яка належить громадам, буде заборонено. З липня 2023 року цю заборону буде знято.

·    З 1 січня 2024 року почнеться наступний етап — купувати сільськогосподарські землі зможуть компанії, але лише українські. Обмеження щодо концентрації сільськогосподарських земель в одні руки зросте до 10 тисяч гектарів (саме така модель ринку закладалася у початковій редакції законопроєкту).

Як і за скільки можна купити землю?

Купувати сільськогосподарські землі можна буде лише безготівковим способом — через банківську систему. Так буде легше відстежити, чи дотримувалися покупець та продавець усіх обмежень, які запровадила держава, та чи мають гроші на землю законне походження (чи не “відмиваються” таким чином кошти).

Також держава зможе краще проконтролювати, скільки землі було куплено та якою була вартість гектару.

До 2030 року цю вартість вирішили заморозити та встановити на рівні нормативної грошової оцінки — 25-30 тисяч гривень за гектар.

Купівлю сільськогосподарської землі, яка розташована за менш ніж 50 кілометрів від державного кордону України, заборонять.

Людям і компаніям, які орендують сільськогосподарську землю для ведення господарства, нададуть переважне право на її купівлю в орендодавця (тобто справжнього власника).

Хто зможе, а кому заборонять купувати землю

Купувати сільськогосподарську землю зможуть лише громадяни України (на першому етапі) та українські компанії (з 2024 року).

Володіти землею зможуть і банки, але лише протягом короткого часу. Банкам дозволено забирати землю, внесену як заставу за кредитом. Водночас протягом 2 років після того, як банк отримав сільськогосподарську землю, він має її продати на аукціоні.

Іноземцям, людям без громадянства, іноземним компаніям та компаніям, власників яких неможливо визначити (через те, що вони зареєстровані в офшорних зонах), купувати землю буде заборонено.

Дозволити іноземцям купувати сільськогосподарську землю держава зможе лише після всеукраїнського референдуму і лише в тому випадку, якщо за це проголосує народ.

Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.

Які ризики існують?

Запровадження перехідного періоду створює ризик того, що на початковому етапі обмеження держави будуть масово порушувати.

Наразі сільськогосподарські землі в Україні найбільше використовують саме агрокомпанії, а не громадяни. І саме для компаній скасування заборони на продаж земель потрібне найбільше. Придбані у власність земельні ділянки юридичні особи могли б передати у заставу до банку, щоб отримати кредит на розвиток агробізнесу.

Ексміністр розвитку економіки Тимофій Милованов, який до зміни уряду просував ідею ринку землі в Україні, вважає, що ухвалена Радою модель призведе до тіньових схем із купівлі землі.

«Люди, які звикли до сірих схем і мають вільну готівку, зможуть скористатись новим ринком землі для накопичення великих обсягів землі. Так само у 90-х певні групи людей захопили підприємства через ваучери, скуповуючи їх за безцінь та використовуючи підставних осіб. Цього разу землю можуть скупити через десятки чи сотні підставних осіб, кожна з яких придбає по 100 гектарів», — зазначив Милованов.

Покрокове запровадження ринку землі має дати «фору» дрібним фермерам для того, аби ті могли розпочати свій бізнес та придбати достатньо землі до того, як право на її купівлю з’явиться у великих компаній.

Однак така модель ставить під сумнів те, що відкриття ринку землі зможе здійснити економічний прорив в Україні: найбільші інвестиції в агропромисловість могли б здійснити саме великі гравці.

Разом з тим, наразі існує ризик того, що ринок землі не запрацює навіть в ухваленій редакції: нині підписання закону про землю заблокували депутати, а низка політичних партій, зокрема «Опозиційна платформа — За життя» та «Батьківщина» — вже заявили, що оскаржуватимуть цей закон у Конституційному суді.

Детально про те, як працюватиме ринок землі в Україні та чи є небезпека, що всю українську землю скуплять іноземці, дивіться в нашому відеопроєкті «Чия земля?».