Орбан хоче переговорів з Україною щодо €500 мільйонів від ЄС, виділення яких блокує Угорщина

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан перед зустріччю Європейської Ради 26 жовтня 2023 року
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан перед зустріччю Європейської Ради 26 жовтня 2023 рокуСкриншот

Прем'єр—міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що Будапешт готовий до перемовин із Києвом щодо 500 мільйонів євро від ЄС, передачу яких Угорщина раніше заблокувала.

Про це угорський очільник розповів перед зустріччю Європейської Ради.

На запитання журналістів щодо того, коли розблокують 500 млн євро для України з фонду ЄС, він сказав, що Угорщина відкрита «вести щодо цього перемовини» з Україною в Будапешті.

«Ми чекаємо, щоб українська делегація приїхала до Будапешта, щоб вести переговори щодо цього. Ми відкриті та готові укласти угоду», — сказав Орбан.

У спілкуванні з журналістами він також сказав, що підтримує припинення вогню між росією й Україною, а також заявив, що Угорщина — «єдина, хто прагне миру».

«Ми горді бути єдиними, хто говорить від імені й заради миру, який в інтересах кожного в Європі», — сказав він.

Раніше повідомлялося, що на засіданні Ради міністрів закордонних справ ЄС 23 жовтня не вдалося досягти домовленості щодо траншу в 500 мільйонів євро для військової допомоги Україні. Угорщина досі блокувала його, попри те, що угорський OTP Bank виключили зі спонсорів війни.

Чому Угорщина блокує транш для України?

Національне агентство з запобігання корупції України (НАЗК) внесло угорський банк OTP Bank до списку міжнародних спонсорів війни через визнання так званих днр і лнр, а також пільгові умови для російських військових.

Угорщина у відповідь блокувала рішення ЄС, спрямовані на допомогу Україні, зокрема черговий транш розміром 500 мільйонів євро з Європейського фонду миру (EPF). Ці кошти потрібні, щоб компенсувати державам-членам Європейського Союзу вартість військового обладнання, яке вони передають Україні.

Наприкінці вересня НАЗК призупинило статус спонсора війни для OTP Bank, а потім і зовсім виключило угорський банк зі списку, як того вимагав Будапешт.

Крім того, Угорщина застосовувала своє право вето в ЄС і в інших випадках для просування власних інтересів. Наприклад, блокувала угоду щодо фінансування України на 2023 рік, бо хотіла отримати бюджетне фінансування ЄС.