Парламент Македонії голосуватиме за зміну назви країни, попри те, що референдум провалився
Парламент Македонії має намір проголосувати за зміну назви країни у п’ятницю, 19 жовтня. Якщо рішення підтримають, це стане початком конституційних змін, які перейменують державу на «Республіку Північна Македонія».
Процедура триватиме три місяці, під час яких відбудуться ще два голосування. Другий раз для затвердження необхідні будуть голоси простої більшості, тобто 61 депутата. Водночас третій раунд вимагатиме 2\3 голосів.
За перейменування країни виступає прем’єр-міністр і лідер коаліції в парламенті Зоран Заєв. Вони мають 72 з 120 місць, водночас для затвердження змін необхідно 80 голосів. Коаліція сподівається, що опозиція, яка виступає проти зміни назви, підтримає рішення.
«Альтернативи немає. Будь-яка інша пропозиція означає ізоляцію. Македонія належить до західноєвропейського світу, навіть якщо [лідер опозиційної партії VMRO-DPMNE] Хрістіан Міцкоскі має з цим проблеми», — сказав лідер соціал-демократичної парламентської групи Томіслав Тунтєв, пише Balkan Insight.
Зміна назва країни відкриває Македонії шлях до вступу в НАТО та ЄС, який до того роками блокувала Греція. Суперечки щодо назви тривають між державами ще з часів розпаду Югославії: Афіни вимагають перейменування, аби уникнути плутанини з історично грецьким регіоном Македонія. Опозиція, однак, виступає проти.
«Угода щодо зміни назви країни законодавчо і політично мертва. Пусті дебати у парламенті є непродуктивними і порушують волю народу», — заявила партія у вівторок, повідомляє видання.
Наприкінці вересня у Македонії відбувся всенародний референдум щодо цього питання. Однак його визнали таким, що не відбувся через недостатню явку виборців: на дільницях проголосувало лише 36,84% населення при необхідних 50%. Водночас з тих, хто взяв участь у референдумі, 91,46% підтримали зміну назви.
Неформальний дедлайн для виконання угоди, підписаної у червні між Грецією та Македонією, спливає у березні 2019 року. Таким чином грецький парламент зможе ратифікувати її до загальних виборів, на яких великі шанси на перемогу мають сили, що виступають проти угоди.
- Поділитися: