Парламент Туреччини відклав переговори щодо вступу Швеції до НАТО

Великі національні збори Туреччини вирішили відкласти переговори щодо законопроєкту про схвалення вступу Швеції до НАТО.

Про це пише Anadolu.

Парламентарі пояснили це тим, що «питання, яке обговорюється, не з’ясовано», а переговори щодо законопроєкту є «недостатньо зрілими».

Водночас заступник міністра закордонних справ Туреччини Бурак Акчапар зазначив, що затвердження протоколу про вступ Фінляндії до НАТО ухвалили швидше через «мінливе середовище безпеки».

Він відзначив, що Швеція «віддана запобіганню фінансуванню та вербуванню» до організацій, які в Туреччині вважають терористичними. Йдеться насамперед про Робітничу партію Курдистану, курдську партію «Демократичний союз» та її бойове крило «Загони народної самооборони», а також організації, пов’язані з турецьким теологом і мислителем Фетхуллахом Ґюленом.

«Коли ми дивимося на трансформацію, яку пройшла Швеція, і кроки, які вона зробила, [то бачимо], що шведський уряд і громадськість почала краще розуміти законні проблеми безпеки нашої країни», — наголосив Акчапар.

Турецький міністр додав, що у Швеції участь у терористичній організації вперше визнали злочином, а Робітнича партія Курдистану опинилася під тиском. Однак, за його словами, з боку Швеції досі «існують неповні підходи як на рівні уряду, так і на громадськості». Акчапар сказав, що Швеція представить Туреччині дорожню карту, яка включає її відповідні обов’язки та кроки.

«Вступ Швеції до НАТО зробить європейсько-атлантичний регіон безпечнішим і послужить подальшому розвитку наших двосторонніх відносин», — підкреслив очільник турецького МЗС.

Більше про позицію Туреччини

Швеція та Фінляндія подали заявку на вступ до НАТО минулого року. Гельсінкі остаточно приєдналося до Альянсу у квітні 2023-го, а от заявку Швеції затримали Туреччина та Угорщина.

Анкара звинувачує Швецію в недостатній боротьбі з тероризмом. Президент Реджеп Ердоган закликав Стокгольм видати людей, яких він вважає терористами, включно з курдами та іншими, хто підтримав спробу державного перевороту проти нього у 2016 році.

Швеція ухвалила новий закон про боротьбу з тероризмом і почала екстрадицію прихильників Робітничої партії Курдистану, яку Анкара вважає терористичною. Однак це не змогло переконати Туреччину.

Відносини між країнами погіршували акції у Стокгольмі, на яких спалювали Коран — священну книгу мусульман.

Також приєднання Стокгольма до НАТО блокувала Угорщина, яка енергетично залежить від росії — мовляв, через критику політики угорського прем’єр-міністраВіктора Орбана зі шведської сторони.