Передача Україні політв'язнів є предметом торгу за повернення Росії в G7 — Зеркаль

Передача Україні військовополонених моряків та інших політв'язнів є предметом торгу за повернення Росії в G7.

Про це заявила заступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль, повідомляє «5 канал».

Так, Зеркаль наголосила, що українське посольство в Росії готове в будь-який момент включитися в процес звільнення українських політв’язнів та моряків, але, станом на вечір 21 серпня ніякої офіційної інформації російська сторона не надала.

«Розмова — на рівні президентів. І це питання знаків і кроків. Якщо сьогодні пролунали заяви про те, що президент Трамп і президент Макрон розглядають можливість повернення Росії в клуб великих держав, то звичайно, це вимагає від президента Путіна також якихось кроків, про які йшлося на зустрічах із президентом Трампом або президентом Макроном. І повернення наших полів'язнів і моряків, звичайно, завжди обговорюється на всіх політичних рівнях», — зазначила вона.

Нагадаємо, російське агентство «Інтерфакс» з посиланням на власні джерела вранці 21 серпня повідомило, що п'ятьох українських політв'язнів перевезли в Москву і готуються видати Україні. Також російське «видання КоммерсантЪ» 21 серпня повідомило, що українських моряків готують до обміну. Своєю чергою Україна може передати РФ головреда «РИА Новости Украина» Кирила Вишинського.

У «Лефортово» прийняли передачі для політв’язнів Сущенка, Сизоновича і Панова. Також у цьому СІЗО прийняли передачу для українських політв’язнів Володимира Балуха, Станіслава Клиха, Олександра Кольченка, Павла Гриба та Миколи Карпюка. Усіх їх досі утримували в різних колоніях Росії.

20 серпня стало відомо, що український політв’язень Микола Карпюк «вибув» з російської в’язниці «Володимирський централ». Адвокат вважає, що Карпюк міг «вибути» з тієї ж причини, що і політв’язень Володимир Балух, якого 16 серпня вивезли з колонії міста Торжок Тверської області.

Ввечері 21 серпня в московському СІЗО підтвердили, що до них перевели п’ятьох українських політв’язнів — Станіслава Клиха, Миколу Карпюка, Олександра Кольченка, Володимира Балуха та Романа Сущенка. Донедавна вони перебували в різних колоніях у Росії.

Нагадаємо:

  • 19 серпня 2019 року на зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним президент Франції Еммануель Макрон заявив, що повернення до формату «Великої вісімки» залежить від урегулювання ситуації на сході України.
  • 20 серпня президент США Дональд Трамп вкотре підтримав повернення Росії до G8.
  • Водночас CNN стверджує, що Трамп і президент Франції Еммануель Макрон вирішили запросити Росію до участі в саміті «Великої сімки» у 2020 році.
  • Натомість канцлерка Німеччини Ангела Меркель і прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон вважають, що повернення Росії у «Велику вісімку» було б передчасним.
  • У 2018-му прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков зазначав, що Москва не планує повертатися до переговорів у форматі «Великої вісімки».

«Велика вісімка» перетворилася у «Велику сімку» після виключення з об'єднання Росії у 2014 році за анексію Криму та війну на Донбасі. На сьогодні до складу «Великої сімки» входять США, Канада, Великобританія, Німеччина, Франція, Італія та Японія.