«Всі, хто незаконно стоять на площі, хто незаконно захопив адмінбудинок, — злочинці... Якщо під час затримання я або людина поруч зі мною зламає комусь руку, ногу або виб'є око, я буду діяти правомірно, тому що закон мене заохочує. Я не несу навіть відповідальності за вбивство», — говорив глава організації «Оплот» Євген Жилін в інтерв'ю Мустафі Найєму на Громадському 5 лютого 2014.

Під час розмови обговорювався Майдан і роль учасників «Оплота» в переслідуваннях майданівців. Це був один з останніх візитів Жиліна до Києва. Незабаром він опинився в Харкові, де організовував рух за так звану «Харківську народну республіку», яка так і не відбулася, а потім — в Донецьку і Москві.

Жилін народився в Харкові в родині інженерів, які працювали на заводі ім. Малишева, навчався на факультеті економічної безпеки Харківського університету внутрішніх справ, а потім влаштувався в управління у боротьбі з організованою злочинністю обласного управління МВС.

Після Помаранчевої революції, в березні 2005 року, його посадили до харківського СІЗО за звинуваченням у підриві машини Геннадія Кернеса, який на той момент був секретарем Харківської міськради.

Тоді ж він проходив свідком у справі про отруєння президента Віктора Ющенка. У 2007 його виправдали і поновили на службі, судимість була анульована, а період перебування в СІЗО зарахований до трудового стажу. У 34-річному віці в 2010 Жилін вийшов на пенсію.

Тоді ж почалася історія «Оплота» — корпорації Жиліна, яка включала благодійний фонд, аудиторську та юридичну фірми, інформагентство і спортивний клуб. Власне, остання компанія і була для Жиліна основною роботою. Він сам називав «Оплот» «бійцівським клубом», де тренувалися харківські спортсмени і звільнені співробітники міліції.

Створення «Оплота» пов'язують з екс-депутатом Верховної Ради від Партії регіонів, уродженцем Донецька Олександром Бобковим і його земляком, Сергієм Арбузовим, якого знають як віце-прем'єра і голову Нацбанку.

 За даними декількох джерел з силових структур, «Оплот» користувався фінансовою підтримкою оточення олігарха Ріната Ахметова.

У грудні 2013 року практично весь склад «Оплота» передислокувався до Києва, де займався переслідуваннями активістів. Сам Жилін не заперечив, що його завданням була боротьба з «нацистами, які влаштували Майдан».

У той же період до складу «Оплота» увійшов Олександр Захарченко, який влітку 2014 очолив так звану «Донецьку народну республіку». До речі, про проведення референдуму про створення т.зв. «ДНР» він, будучи ще головою донецького осередку «Оплота», заявив в квітні.

«Це та людина, яка повністю поділяла устрій держави зі мною. Правильна людина і правильний чоловік. Ця людина фактично уособлювала мене», - говорив Жилін про Захарченка в інтерв'ю телеканалу «Дождь».

Організація Жиліна забезпечувала захоплення адміністративних будівель в регіоні. На базі донецького підрозділу «Оплота» була створена 2-а мотострілецька бригада т.зв. «ДНР», яка спільно з частинами батальйону бойовиків «Восток» стала основою збройної армії т.зв. «ДНР». За завданням Жиліна батальйони «Восток» і «Оплот» в травні 2014 взяли під охорону резиденцію Рената Ахметова в Донецьку, а також охороняли офіси телерадіокомпанії «Донбас», що належить Ахметову, і афільований до його структур канал «Юніон». Донецький телецентр став базою батальйону, де, за свідченнями очевидців, розташовувалися кімнати для допитів і катувань людей.

Сам Жилін в кінці серпня 2014 став «старшим радником з економіки» т.зв. «ДНР».

26 лютого 2014 року в.о. генпрокурора Олег Махніцький заявив про те, що стосовно організації «Оплот» відкрите кримінальне впровадження за ст. 260 «створення незаконних збройних формувань». За словами голови МВС Арсена Авакова, Євген Жилін був оголошений в розшук.

А в березні 2015 харківська обласна прокуратура з'ясувала, що за період з 2012 по 2014 роки Жилін присвоїв через фіктивні фірми більше 1 мільярда грн., в тому числі 100 мільйонів грн. комунальних підприємств Харкова. Було порушено справу за фактом сприяння  привласненні коштів територіальної громади, вчинене за попередньою змовою групою осіб. Лідер «Оплота» знову був оголошений в розшук. А 28 січня 2016 року Печерський районний суд Києва заочно заарештував Жиліна за підозрою в незаконному викраденні людини за попередньою змовою групою осіб, яке супроводжувалося заподіянням фізичних страждань потерпілому.

У 2015 році Жилін виїхав з Донецька і спробував налагодити бізнес в Москві - відкрив спортклуб. Паралельно він, як і втікач з т.зв. «ЛНР» Валерій Болотов, який очолював самопроголошену республіку до червня 2014, займався освоєнням коштів російських фондів, створених для окупованих територій Донбасу. Однак, як повідомляють джерела з близького оточення Жиліна, гроші спрямовувалися не на гуманітарні потреби, а на уніформу, пайки і допомогу бойовикам т.зв. «ЛНР» і «ДНР».

Валерій Болотов, депутат РФ Казбек Тайсан і депутат «ЛНР» Ігор Гуменюк на тлі завантаження гумконвоя, 2015 

Про бізнес-інтереси Жиліна висловилися деякі його партнери відразу ж після вбивства. За словами колишнього «президента» вигаданої «Новоросії» Олега Царьова, вбивство пов'язане з політичною і комерційною діяльністю Жиліна. А Євген Шабаев, який називає себе офіційним представником т.зв. «ДНР» в Росії вважає, що вбивство Жиліна вигідно нинішньому лідеру бойовиків т.зв. «ДНР» Захарченку.

«Убито Женю Жиліна. Заарештовано мера Зугреса Абрамова, неясна доля гуманітарного батальйону «Ангел», що перебував під арештом в «МГБ ДНР». Для мене очевидна версія вигоди Захара у всіх цих випадках. Женя знав, як і хто привів в Оплот «полковника», як його виводили в спасітєлі», —написав Шабаев.

Ідеолог «Новоросії» і політтехнолог Олександр Бородай припустив в коментарі «Коммерсанту», що причиною вбивства могли стати його «авантюрні ідеї», пов'язані з бізнесом і Україною. Під авантюрами, кажуть джерела в оточенні Жиліна, Бородай має на увазі, ймовірно, перерозподіл коштів між т.зв. «ЛНР» і «ДНР»: в цьому процесі «оплотовець» брав участь особисто, перетягуючи більшу частину грошей на Донецьк. Можливо, це і стало однією з причин вбивства Жиліна.

Нагадаємо, Жилін був убитий увечері 19 вересня в селищі Горки-2 під Москвою. Під час вечері в ресторані «Ветерок» невідомий вистрілив з пістолета в нього і його соратника Андрія Козирєва. Останній знаходиться в лікарні у важкому стані. За словами представника Московського обласного управління Слідчого комітету РФ Ольги Врадій, вбивця був «ретельно загримований: у нього були накладні вуса, спортивні окуляри з антивідблисківими жовтими скельцями, панама».

За даним фактом Росія порушила кримінальну справу за статтями «вбивство двох і більше осіб» і «незаконний обіг зброї». За словами Врадій, пріоритетною версією вбивства є «комерційна діяльність, також не виключаються особисті неприязні стосунки».

Поділитись: