Переворот у Судані: прем'єр-міністр подав у відставку через два місяці після політичної угоди з військовими

Прем'єр—міністр Судану Абдалла Гамдок подав у відставку. Два місяці тому він підписав угоду з військовими, які у жовтні намагалися здійснити держпереворот, та знову став обличчям перехідного уряду Судану. Однак і без того крихкий перехід країни до демократичного правління, опинився під загрозою.
Про це пишуть Al Jazeera та AP.
Прем’єр-міністр Судану Абдалла Гамдок оголосив про відставку на тлі протестів продемократичних демонстрантів у країні.
2 січня суданські сили безпеки жорстоко розігнали мітингувальників, які виступали проти влади військових. За даними Центрального комітету суданських лікарів (CCSD) унаслідок сутичок померли щонайменше 2 учасники акції протесту: у столиці Хартум та другому за величиною місті Судану Омдурман, що розташовується на протилежному березі річки Ніл.
За даними організації, один протестувальник отримав постріл у груди, а другий — важке поранення голови. Ще десятки протестувальників постраждали.
Продемократичні протести відбулися у низці міст Судану попри те, що у країні були посилені заходи безпеки, заблоковані мости у Хартумі та Омдурмані, перебої інтернет-з’єднання тощо.
Учасники мітингу, які виступають проти влади військових, йшли до президентського палацу. Силовики, своєю чергою, розганяли натовп сльозогінним газом та кийками.
Як пише Al Jazeera, це був уже 12-й раунд масових протестів після спроби перевороту у Судані 25 жовтня.
Абдалла Гамдок, колишній чиновник ООН, який став представником перехідного уряду Судану, був затриманий під час спроби перевороту. Але у листопаді військові погодилися відновити його на посаді.
Втім, цю угоду засудили багато представників цивільної коаліції, яка раніше підтримувала Гамдока, і протестувальники, які продовжували проводити масові демонстрації проти військового правління.
Продемократичний рух наполягав на тому, щоб владу передали повністю цивільному уряду. Гамдок, своєю чергою, захищав угоду з військовими заявляючи, що вона має на меті зберегти досягнення його уряду за останні два роки, і «захистити націю від скочування до нової міжнародної ізоляції».
Чому стала можливою спроба перевороту?
Між військовими та цивільними групами Судану напружена ситуація залишається ще з часів повалення колишнього лідера Омара аль-Башира у 2019 році. Він прийшов до влади завдяки державному перевороту і керував країною одноосібно з 1989 року.
На тлі тривалих протестів Башир пішов у відставку, а згодом його відправили під арешт. Політика вже засудили до двох років ув'язнення через відмивання грошей та корупцію. Триває розгляд справи про державний переворот, що привів Башира до влади.
Натомість у Судані створили перехідний уряд. Військові та цивільні чиновники ухвалили угоду про розподіл повноважень між військовими та Суверенною радою. Вона мала керувати країною ще рік до проведення виборів та остаточного переходу до цивільного правління.
За час перехідного уряду Судан поступово виходив із міжнародної ізоляції. У 2020-му США виключили країну з переліку держав, які підтримують тероризм. Крім того, Судан мав проводити економічні реформи, щоб отримувати міжнародні кредити.
Однак напруга між військовими та цивільними чиновникам залишалась. У вересні 2021 року сталася невдала спроба державного перевороту. Тоді на протести вийшли як прихильники військового уряду, так і демократичного переходу.
- Поділитися: