Перша леді держави — це просто обов’язок дружини президента чи все ж таки повноцінне представництво держави на найвищому рівні? Чи мають гроші платників податків іти на їхнє утримання, зарплати, закордонні поїздки? Чи може перша леді обіймати політичні посади?

Ці жінки є господинями президентських палаців та офіційних резиденцій. Вони вимушені залишати роботу, аби підтримати кар’єру чоловіка. Де-факто вони перебувають на службі в держави.

Мало не щодня мусять поставати перед десятками камер і фотоапаратів. Отож, перша леді — це просто обов’язок дружини президента чи все ж таки повноцінне представництво держави на найвищому рівні?

Чи мають гроші платників податків іти на їхнє утримання, зарплати, закордонні поїздки? Чи може перша леді обіймати політичні посади?

Президент Франції Еммануель Макрон спробував порушити ці питання.

Форма лицемірства

«Певною формою лицемірства» назвав він нинішній стан справ, коли французька перша леді не має офіційного статусу, який був би закріплений у Конституції, протоколі чи законі. Він наголосив, що офіційної зарплати його дружина не матиме за будь-якого статусу, але останній потрібно чітко визначити. Його співгромадяни ініціативи не підтримали.

Суперечка щодо цього питання збіглася в часі з іншою президентською пропозицією — ухвалити закон про моральність. Він мав би заборонити членам парламенту брати на роботу власних родичів. Дехто побачив у цьому непослідовність у діях Макрона.

Актор Тьєррі Поль Валетт склав петицію, яку підписали вже близько 300 тисяч французів. Він наголосив: проти дружини президента ніхто нічого не має. Ідеться радше про принцип — людина, яку не обирав народ і яка не перебуває на держслужбі, не може мати офіційного статусу. Інакше можна легко опуститися до банального непотизму.

«Ми рішуче відкидаємо будь-які сексистські атаки проти Бріжит Макрон і ми не ставимо під питання її якості… Але немає жодної причини для того, щоби дружина глави держави отримувала власний бюджет із державного…»

Макрон дослухався до підписантів петиції: офіційного статусу перша леді не матиме й надалі. Дехто з його критиків зауважив і таке: а що, як президентом Франції стане жінка? Доведеться виписувати в протоколі чи законі ще й статус «першого джентельмена»?

Нижче описаний досвід Франції та деяких інших країн, що різняться ступенем політичної свободи й культурними традиціями. Яку роль відіграє там перша леді (перший джентельмен) і скільки держава за це платить із власного бюджету? Зрештою, чи можна виконувати всі вимоги протоколу для глав держав без участі їхньої дружини чи чоловіка?

Президент Франції Еммануель Макрон (ліворуч) спробував порушити питання надання офіційного статусу своїй дружині Бріжит Макрон (праворуч), але дослухався до думки та критики громадськості Фото: EPA/THIBAULT CAMUS/POOL 

Офіс, помічники, бодігарди: життя першої леді Франції

Скільки П’ятій республіці коштуватиме утримання саме Бріжит Макрон як першої леді, наразі невідомо. Очільник її офісу П'єр-Олів’є Коста запевняє: усе буде прозоро. Вона має право на щонайменше трьох помічників і двох охоронців. Функціонування її офісу та зарплати помічників і бодігардів оплачуються із загального бюджету Єлисейського палацу.

Власний кабінет і асистенти Бріжит знадобляться, щоби проводити певну соціальну діяльність. Її теми, напрямки і конкретні проекти ще потрібно визначити. Освіта, культура, права людей з інвалідністю, насамперед дітей — у цих темах Бріжит особливо зацікавлена.

Вона заявила, що хотіла б «поліпшити життя людей з інвалідністю та їхніх родин». Дружина Макрона вже відвідувала дітей у клініках, цікавилася, як організоване навчання.

Крім цього, керівникам апарату Єлисейського палацу довелося виділити п’ять співробітників для сортування та перечитування всіх листів, які отримує перша леді. Бріжит, без перебільшення, — усенародна улюблениця. На публічних заходах за її участі постійно чути скандування «Бріжит! Бріжит!». Щодня їй пише 150-200 людей.

Французька перша леді має право на щонайменше трьох помічників і двох охоронців Фото: EPA/MARTIN BUREAU/POOL

Її попередниці такої кількості звернень і привітань не отримували.

Цивільна дружина Франсуа Олланда, телеведуча Валері Трієрвейлер, мала п’ятьох помічників та чотирьох тілоохоронців. На зарплати асистентів у 2013-му витратили 396 тисяч доларів. Окрім того, вона таки отримувала зарплату — 28 700 доларів на місяць.

Друга дружина Ніколя Саркозі — співачка Карла Бруні — мала вісьмох помічників і зарплату в 36 448 доларів на місяць. Це дані Рахункового суду Франції.

Перша леді США — обов’язки кількох CEO

Статус першої леді Сполучених Штатів є визначеним: вона цілодобово виконує функції господині Білого дому, є радником чоловіка та відповідає за просування соціально значущих тем, допомогу менш захищеним співгромадянам, захист прав жінок.

Сайт Salary.com, що аналізує дані щодо оплати праці в різних галузях американської економіки, визначив, що у своїй діяльності перша леді виконує функції: виконавчого директора неприбуткової організації, директора з комунікацій, організатора масових заходів, секретаря виконавчого директора, дизайнера інтер’єрів.

Відтак аналітики визначили приблизно, який відсоток у її зайнятості належить кожному з видів діяльності й скільки в сумі мала б складати річна «гібридна зарплата» дружини американського президента. Вийшло — 173 500 доларів.

Мішель Обама, як і її наступниця Меланія Трамп, таких зарплат не могли б отримати. Це для них не передбачено. Натомість дружині Барака Обами довелося відмовитися від роботи виконавчого директора в клініці, що приносила 212 тисяч доларів на рік. Відійти від власних професійних справ в юридичній фірмі Rose Law Firm мусила й Гілларі Клінтон, коли її чоловіка Білла обрали президентом.  

Меланія — фотомодель у минулому — не мала роботи, від якої мала відмовитися після обрання Дональда Трампа президентом. Ба більше, вона досі не переїхала до Білого дому — разом із їхнім 11-річним сином Барроном мешкає в Трамп-тауер у Нью-Йорку. Перша леді США пообіцяла переїхати до Вашингтона після закінчення навчального року.

Дональд Трамп з Меланією та сином Барроном у день інаугурації у Вашингтоні Фото: EPA/EVAN VUCCI/POOL

За даними департаменту поліції Нью-Йорка, щодня на державну охорону для Меланії у Трамп-тауер витрачають від 127 до 145 тисяч доларів. Це гроші американських платників податків. Дехто обурився такими сумами на тлі бюджетних скорочень, що торкнулися, приміром, людей старшого віку або сфери мистецтв.

Де-факто функції першої леді США виконує донька Трампа — Іванка, у минулому теж модель, а нині бізнес-леді. Саме вона, а не Меланія їздить за кордон на зустрічі з лідерами жіночих рухів, керівниками кредитних програм міжнародних банків, стоїть поруч із президентом на різних заходах.

Вона пропагує збільшення кредитів для жінок-підприємців та запровадження оплачуваної сімейної відпустки. Іванка та її чоловік Джаред Кушнер впливають також на ключові призначення в апараті Білого дому. Приміром, Ентоні Скарамуччі, екс-директора з комунікацій президентської адміністрації, називали саме їхнім протеже. Утім, Скарамуччі протримався на посаді лише 10 днів.

Хто саме оплачує закордонні вояжі Іванки і яким чином загалом фінансується її діяльність досі не відомо. Перша леді США отримує гроші з федерального бюджету на проживання та транспорт, коли виступає саме в ролі дружини президента. Іванка не має права на таке фінансування.     

Американська перша леді має сама опікуватися своїм гардеробом. Утім, тамтешні дизайнери часом дарують президентським дружинам свої сукні, аби вони вбиралися в них під час важливих державних заходів і подій. Відтак цей одяг поповнює спеціальну національну колекцію «історичних суконь».

Де-факто нині функції першої леді США виконує донька Трампа — Іванка (ліворуч), а не дружина Меланія (праворуч) Фото: EPA/ALESSANDRA TARANTINO/POOL

Королева Ранія: йорданська Марія-Антуанетта

Конкретних цифр, скільки саме виділяється з бюджету Йорданії на утримання першої леді — королеви Ранії — у відкритому доступі немає. Королева відома громадською діяльністю: у Йорданії вона просуває ширший доступ до освіти, права дітей і жінок. А також поставила за мету покращити імідж Йорданії у світі. Ранія багато подорожує, з’являється в ефірах американської телеведучої Опри Вінфрі, фотографується в компанії зірок Голівуду. Тому її нерідко критикують удома.

У Йорданії досі обговорюють шикарну вечірку, яку королева влаштувала з нагоди 40-го дня народження. На неї Ранія запросила 600 гостей з усього світу. На стінах з рожевого граніту сяяли дві гігантські цифри «40», хоча в більшості навколишніх сіл навіть немає електрики. А для того, щоб зволожити пісок, яким ходили гості, завезли кілька фур з водою — у Йорданії це цінний і дорогий ресурс.

За любов до розкоші королеві Ранії у Йорданії дали прізвисько «Марія-Антуанетта».

Королева Йорданії Ранія (в центрі) відома громадською діяльністю, вона просуває ширший доступ до освіти, права дітей і жінок Фото: Royal Hashemite Court

Дружина Алієва  більше ніж перша леді

Мехрібан Алієва, дружина президента Азербайджану Ільхама Алієва, з лютого 2017-го працює першим віце-прем’єр-міністром. У цій країні нікому, вочевидь, і не спаде на думку питати, скільки коштує її діяльність державному бюджету. Держава, клан, сім’я — тут усе змішалося.  

За впливовістю пані Алієву називають другою людиною в державі. Вона донька азербайджанського бізнесмена Аріфа Пашаєва.

По суті, нинішня перша леді забезпечує баланс між двома найпотужнішими кланами країни: Алієвих і Пашаєвих. Її уважають вихованицею Гейдара Алієва, батька її чоловіка. Мовляв, він учив керувати не лише чоловіком, але й великими грошима та де-факто — державою.

Ільхам Алієв призначав власну дружину головою оргкомітетів усіх великих міжнародних заходів у країні: Євробачення-2012, Європейських ігор-2015, Ісламських ігор солідарності-2017.

Коли у 2003-му Ільхам-молодший став президентом Азербайджану, Мехрібан запевняла, що не цікавиться політикою. Вона очолила фонд Гейдара Алієва та стала послом ЮНЕСКО. Утім, уже у 2005-му її прізвище з’явилося в списку пропрезидентської партії «Новий Азербайджан». Відтоді почалося її стрімка політична кар’єра.

Паралельно з цим Мехрібан виконує функції першої леді, супроводжуючи чоловіка під час закордонних вояжів. Іноді їй буває непереливки, як-от під час поїздки до Франції у вересні 2015-го. На відкритті фотовиставки «Азербайджан — країна терпимості» французька журналістка Еліз Люсе запитала першу леді про вироки політичним в’язням правозахисниці Лейле Юнус та журналістці Хадіджі Ісмаїловій. Та відвернулася й нічого не відповіла.

Дружина президента Азербайджану Мехрібан Алієва (ліворуч) працює першим віце-прем’єр-міністром в Уряді країни Фото: EPA/VALDRIN XHEMAJ

  Перший джентльмен Люксембургу — право просто бути

У той час, як у Франції сперечаються щодо офіційного статусу першої леді, у США — підраховують зарплати бодігардів для Меланії Трамп, — у Люксембургу змінюють уявлення про «протокольну другу половинку» як таку.

Нинішній прем’єр цієї мініатюрної європейської країни Ксав’є Беттель у травні 2015-го зареєстрував шлюб зі своїм партнером — бельгійським архітектором Готьє Дестене. Той супроводжує його на протокольних заходах. Так, вони їздили разом на зустріч НАТО в Брюсселі цьогоріч у травні.

Медіа звернули увагу на скромного Дестене після того, як прес-служби глав держав альянсу опублікували фото перших леді з королевою Бельгії Матильдою. За спинами Меланії Трамп та дружини турецького президента Еміне Ердоган стояв Готьє Дестене.  

І, можливо, це фото не викликало б особливого резонансу, якби прес-служба Білого дому у Twitter, публікуючи цю світлину, не проігнорувала партнера люксембурзького прем’єр-міністра. Вони згадали всіх перших леді, крім єдиного на фото першого джентельмена. Нині цього твіту на офіційному екаунті Білого дому немає.

Прем’єр Люксембургу Ксав’є Беттель (праворуч) у травні 2015-го зареєстрував шлюб зі своїм партнером — бельгійським архітектором Готьє Дестене (ліворуч) Фото: EPA/JULIEN WARNAND

Порожній стілець для першої леді

Російський президент Володимир Путін розлучився з дружиною Людмилою e 2014-му. Хоча з телеекранів країни вона практично зникла ще раніше. Відтоді стілець, призначений для офіційної першої леді Росії, порожній.

Приміром, французькі президенти Ніколя Саркозі та Франсуа Олланд також розривали шлюб, але згодом представляли широкому загалові нових других половинок і ті поступово залучалися до протокольних заходів та інших місій першої леді.

Володимир Путін та його речник Дмитро Пєсков не надають жодних коментарів із цього приводу. На офіційних заходах, де глави держав і урядів мають бути присутніми зі своїми дружинами чи чоловіками, російський керманич сидить чи стоїть самотиною.

Лідери держав з дружинами та одинак Володимир Путін Фото: EPA/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL

Його білоруський колега Олександр Лукашенко замість офіційної першої леді на такі події приходить зі своїм молодшим сином Колею.

Громадське направило запит до українського Державного управління справами, попросивши пояснити, чи передбачене в Державному бюджеті фінансування витрат, пов’язаних із діяльністю першої леді України та чи має вона офіс, помічників і радників.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: