Перший випадок COVID-19 міг виникнути ще в жовтні 2019 року. Це пояснює, чому коронавірус так швидко поширився світом
Аналіз динаміки поширення коронавірусу свідчить про те, що перший хворий на COVID—19 міг з’явитися, ймовірно, на кілька тижнів раніше, ніж це вважається зараз. Такого висновку дійшли науковці британського Кентського університету.
Результати своїх досліджень вони виклали в науковому виданні PLOS Pathogens.
Наразі у світі триває дискусія щодо походження коронавірусу. Йдеться не лише про те, чи є він штучним (а отже, яку відповідальність за це несе Китай), а й те, коли саме з’явився вірус. Це важливо для розуміння динаміки його поширення та запобігання подібним пандеміям.
Офіційно про коронавірусну хворобу Всесвітня організація охорони здоров’я дізналася 31 грудня 2019 року. А отже, перші випадки COVID-19 мали б виникнути орієнтовно на початку грудня. Але дослідники з Кентського університету стверджують, що, ймовірно, це сталося ще раніше.
«Метод, який ми використали, я з колегою первинно розробив для визначення дати вимирання видів. Але в цьому випадку ми використовуємо його для визначення дати виникнення й поширення COVID-19», — пояснює Девід Робертс із Кентського університету.
Йдеться про математичну модель, яка аналізувала дані про виявлення тих чи інших видів і на основі цього визначала, коли приблизно вони вимерли. Модель дещо вдосконалили й використали для аналізу даних про перші випадки COVID-19 у 203 країнах.
З’ясувалося, що з такою динамікою поширення коронавірусу перший його випадок у Китаї мав би з'явитися в середині жовтня — на початку листопада 2019 року, або на кілька тижнів раніше від загальноприйнятої версії.
Та й в інші країни вірус, якщо вірити результатам аналізу, насправді проник раніше: в Японію — 3 січня 2020 року, в Іспанію (першу з країн Європи) — 12 січня, у США (першу з країн Північної Америки) — 16 січня.
«Це нове застосування [математичної моделі] у сфері епідеміології надає нову можливість розуміння виникнення та поширення хвороб і потребує незначних даних», — стверджує Робертс. Він додає, що результати дослідження, яке він провів із колегами, можуть допомогти підготуватися до подальшого поширення COVID-19.
Це не перше свідчення того, що коронавірус міг з'явитися в людей раніше, ніж у грудні 2019-го. Приміром, South China Morning Post писало, що COVID-19 у Китаї виявили в чоловіка ще 17 листопада 2019 року — і він, імовірно, був нульовим пацієнтом. Але підтверджень цьому потім так і не знайшлося.
Цей матеріал опубліковано за підтримки: The Black Sea Trust for Regional Cooperation, a project of the German Marshall Fund. Висловлені у публікації думки не обов’язково відображають погляди Black Sea Trust або їхніх партнерів.
- Поділитися: