WSJ: троє співробітників лабораторії в Ухані, ймовірно, мали COVID-19 ще в листопаді 2019-го. Китай назвав це «брехнею»

Принаймні троє співробітників Уханського інституту вірусології ще в листопаді 2019 року важко захворіли й були змушені звернутися по медичну допомогу, свідчать дані американської розвідки. Можливо, йшлося про коронавірусну хворобу.

Про це з посиланням на джерела повідомляє The Wall Street Journal. Видання стверджує, що йдеться про неоприлюднений документ, який готували ще за адміністрації 45-го президента США Дональда Трампа.

Розвідувальні дані про хворобу, яку виявили у співробітників інституту вірусології в Ухані, вказують на те, що це могло бути як сезонне захворювання, так і COVID-19. Водночас через тяжкість симптомів їм знадобилося лікування у стаціонарі.

А проте, джерела WSJ по-різному оцінили надійність отриманих даних (частину з яких, зазначає видання, передав один із міжнародних партнерів США). У будь-якому разі вони наголосили на необхідності їхньої подальшої перевірки.

Зі свого боку, в Раді нацбезпеки США виданню зазначили, що очікують на «вільну від упливу чи політизації» оцінку походження коронавірусу. «Міжнародні експерти повинні ретельно оцінити обґрунтовані й технічно достовірні теорії», — йдеться у відповіді відомства.

У Китаї викладені в публікації The Wall Street Journal дані категорично заперечили. «Я прочитав її [статтю], це повна брехня», — заявив керівник Уханського інституту вірусології Юань Чжимін у коментарі китайській англомовній газеті Global Times.

Чжимін додав, що твердження, викладені в матеріалі WSJ, є «безпідставними». «Лабораторії не було відомо про цю ситуацію [хворих співробітників восени 2019 року], і я навіть не знаю, звідки ця інформація з'явилася», — заявив він.

Дискусії про походження коронавірусу

Наразі ми досі не знаємо точно, як з'явився й поширився серед людей коронавірус Sars-CoV-2. З цією метою Всесвітня організація охорони здоров'я направила дві місії до Уханю, де вірус виявили вперше: улітку 2020 року (це була підготовча місія) й у січні-лютому 2021-го.

За словами гендиректора ВООЗ Тедроса Аданома Гебреісуса, організація поки не відкидає жодної гіпотези щодо поширення коронавірусу — тобто може йтися і про природний, і про штучний шлях його виникнення. Члени місії розповідали, що масштаби спалаху COVID-19 в Ухані, ймовірно, були більшими, а китайська сторона не завжди співпрацювала з експертами.

Водночас у звіті місії ВООЗ, оприлюдненому в березні 2021 року, найбільш імовірним називався шлях передання вірусу від людини до тварини.