Український олігарх Віктор Пінчук заплатив щонайменше 5,7 мільйона доларів за послуги американських лобістів і британських піарників для покращення репутації президента Віктора Януковича на Заході в 2012 році.

Про це йдеться в розслідуванні «Голосу Америки».

Журналіст протягом двох тижнів вивчав документи судового процесу над колишнім юристом президента США Барака Обами і партнером вашингтонської юридичної фірми Skadden, Arps, Slate, Meagher&Flom LLP Грейгом Крейгом.

Крейга звинувачували в тому, що він не зареєстрував свою роботу на Януковича (проєкт Veritas) в базі іноземних агентів і приховав цю інформацію від американського уряду.

Про зустрічі з Пінчуком та його участь у фінансуванні проєкту Veritas ідеться у свідченнях Крейга, політконсультанта Януковича Пола Манафорта і координатора проєкту Ріка Гейтса, а також представника Пінчука в суді Дага Шоена. Крім того, прізвище українського мільярдера зафіксоване в документах і чеках про оплату послуг лобістів.

«Пінчук переказував гроші Полу Манафорту через компанію на Кіпрі, а вже він передав їх фірмі Skadden. Бізнесмен платив не лише за послуги написання звіту. Він оплачував поїздки юристів до України та Європи, включно з перельотами у бізнес-класі, проживанням в найдорожчих готелях Києва і добовими», ― говориться в розслідуванні.

Згідно з документами, Пінчук заплатив фірмі Skadden 4,6 мільйона доларів. На додачу, олігарх оплатив послуги піар-фірми FTI з Лондона за 9 місяців 2012 року ― щонайменше 720 тисяч фунтів стерлінгів (понад 1,1 мільйона доларів за тодішнім курсом).

Загальна сума, яку Пінчук витратив на проєкт Veritas, склала щонайменше 5,7 мільйона доларів. Усе фінансування з боку Пінчука відбувалося неофіційно, публічно сума контракту між Міністерством юстиції України й американськими юристами обмежувалася 12 тисячами доларів.

Оскільки головною умовою Пінчука була повна анонімність, фірма Skadden не зареєструвала свою угоду з Мін’юстом у базі іноземних агентів США. Обсяг послуг, які юристи надавали уряду України, був замалий для офіційної вартості контракту, а це викликало б підозри з боку американських контрольних органів.

У згаданому звіті 2012 року компанії Skadden критикувалася діяльність Юлії Тимошенко, яка на той час була головним політичним конкурентом Віктора Януковича. Звіт був підготовлений на замовлення політконсультанта Януковича Пола Манафорта і використаний, щоб виправдати досудове утримання під вартою Тимошенко перед Європейським судом з прав людини.

На звернення «Голосу Америки» прокоментувати розслідування ані у Фонді Віктора Пінчука, ані в інвестиційній групі «EastOne», якою володіє олігарх, не відповіли.

Як повідомлялося, в офіційних документах, поданих лобістом Дагом Шоеном до Мін’юсту США, зазначалося, що Віктор Пінчук виплатив йому кілька сотень тисяч доларів за навчання англійської мови. Згідно з паперами, Пінчук працює з Шоеном для просування філантропічних проєктів та персонального бізнесу з 2011 року.

ГПУ викликала Віктора Пінчука на допит 27 серпня якості свідка в кримінальному провадженні щодо «чорної бухгалтерії» «Партії регіонів», проте на прохання бізнесмена допит перенесли, бо він був за кордоном.

Віктор Пінчук — український олігарх, зять другого президента України Леоніда Кучми. Засновник інвестиційно-консалтингової компанії EastOne та благодійної організації Фонд Віктора Пінчука. Один із найбагатших людей України.

Поділитись: