Після блокування реклами владою Туреччини Twitter погодився відкрити представництво в країні, як того вимагає закон

Після блокування реклами владою Туреччини Twitter погодився відкрити представництво в країні, як того вимагає закон
JUSTIN LANE / EPA-EFE

Twitter оголосив про відкриття юридичного представництва в Туреччині відповідно до ухваленого влітку 2020 року в країні закону. На такий крок соцмережа пішла через кілька місяців після блокування турецькою владою реклами в продуктах Twitter.

Про відкриття представництва в Туреччині Twitter повідомив у своєму блозі.

Соцмережа зазначила, що таке рішення ухвалила після «ретельного аналізу» відповідного турецького законодавства, «щоб забезпечити доступ до Twitter для всіх, хто ним користується в Туреччині».

«Ми й надалі дотримуємося зобов’язання захищати право на вираження й дані турецьких користувачів Twitter. Як і раніше, ми не приховуватимемо, як ми опрацьовуємо запити від уряду й правоохоронних органів [Туреччини]», — йдеться у заяві.

У липні 2020 року турецький парламент ухвалив закон, яким посилив контроль влади над соцмережами. Він зобов'язує кожну платформу з понад мільйоном активних користувачів у Туреччині реєструвати власне юридичне представництво у країні.

За відмову виконувати це положення влада Туреччини може зобов'язувати провайдерів блокувати на таких платформах рекламу, обмежувати їхній трафік до 90% або накласти штрафи. Соцмережі також зобов'язані зберігати дані про турецьких користувачів лише на території Туреччини.

У січні 2020 року через відмову Twitter реєструвати юридичне представництво в країні влада Туреччини заборонила публікацію реклами в соцмережі та у пов’язаних із нею продуктах — Periscope і Pinterest, — зазначає Associated Press.

Інші популярні соцмережі та сайти — Facebook, YouTube і TikTok — погодилися заснувати юрпредставництва ще раніше після того, як турецька влада оштрафувала їх (а також Instagram і Twitter) на 40 мільйонів лір (понад 5 мільйонів доларів).

За даними Twitter, Туреччина направила майже 46 тисяч звернень щодо видалення контенту із соцмережі, що становить 31% запитів у всьому світі. Twitter задовольнив близько третини запитів турецької влади.

Реєстрація юрособи в Туреччині дозволяє тамтешній владі направляти запити щодо блокування чи видалення контенту компанії, яка працює в юрисдикції Туреччини. Зокрема, за невиконання такого розпорядження протягом 24 годин компанію можуть притягти до відповідальності в суді.

Тоді як влада Туреччини говорить, що таке законодавство необхідне для боротьби з кіберзлочинністю й захисту прав турецьких користувачів, правозахисні організації вказують на посилення інтернет-цензури й придушення свободи слова у країні.

За даними неурядової Асоціації свободи вираження Туреччини, станом на жовтень 2020 року влада країни заблокувала понад 450 тисяч доменів, 120 тисяч посилань і 42 тисячі твітів.