«Плівки Єрмака»: версії фігурантів, Коломойського та Порошенка

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак під час брифінгу, в Києві, 12 лютого 2020 року
Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак під час брифінгу, в Києві, 12 лютого 2020 рокуУНІАН

Верховна рада України 13 травня ухвалила законопроєкт про банки — так званий «антиколомойський», який забороняє повернення націоналізованих банків колишнім власникам. Прийняття документу — одна з умов Міжнародного валютного фонду для надання чергового кредиту. Однак ухвалити його у першому читанні було проблематично: рекордна кількість правок, критика і конфлікти, а також — плівки.

Саме напередодні розгляду закону опублікували так звані «плівки Єрмака», на яких нібито брат голови Офісу президента Андрія Єрмака роздає державні посади за гроші. Від їхньої публікації минув місяць. Що каже слідство, що кажуть самі фігуранти та як реагує влада?

Що сталось?

«Андрій Борисович [Єрмак — ред], ти ворог України і тобі краще піти, поки по-хорошому», — 29 березня написав депутат від «Слуги народу» Гео Лерос і виклав відеозаписи на яких нібито Денис Єрмак — брат голови Офісу президента Андрія Єрмака, «торгує державними посадами». На плівках йшлося про можливе призначення заступника голови Держгеокадастру, заступника голови Одеської ОДА та голови Тернопільської, робота у Рівненській податковій службі тощо.

За кілька хвилин після цього Андрій Єрмак написав відповідь Леросу: «Шкода, що особисті інтереси для тебе виявились важливішими за спільну мету, з якою партія «Слуга Народу» йшла на вибори — зробити Україну кращою. Бог тобі суддя».

Хто знімав?

Офіційно це досі невідомо. Гео Лерос опублікував частину записів, решту — віддав правоохоронцям та журналістам-розслідувачам. У коментарі hromadske він пояснив, що не може озвучити те, звідки він отримав флешку з відео, однак, з його слів, про все, що відбувалося на відео і поза тим, знав голова Офісу президента Андрій Єрмак: «Два свідки, які вели цей запис, підтвердили, коли давали свідчення в НАБУ, що все це відбувалося у змові з Андрієм Єрмаком».

Ми попросили прокоментувати цю цитату Андрія Єрмака, але на момент виходу матеріалу він не відповів.

Врешті, на плівках ідентифікували двох колег Дениса Єрмака — Дмитра Штанька та Сергія Шумського. Перший — колишній працівник правоохоронних органів. Нині, за його словами, надає юридичні послуги. Штанько каже, що з Денисом Єрмаком його познайомив саме Сергій Шумський: «Влітку 2019 року. Наприкінці. Ситуативна зустріч. Мій знайомий виявився побратимом Шумського. Шумський розповів про Єрмаків. Ми зустрілися трохи пізніше. Він розповів про цю програму — альтернативу програмі “Ліфт”. І я сказав, що буду йому допомагати».

Сергій Шумський розповідав, що виконує оперативну роботу в СБУ. За його словами, з Денисом Єрмаком він познайомився на війні. З 2014 по 2017 Єрмак був радником в РНБО. Збирав та аналізував інформацію в зоні бойових дій на Донбасі. Ексбійці з «Айдару» запевняють, що він туди приїжджав як «турист»: «Скільки він з тим гламурним приїжджав до тебе в гості разів? Один чи два? Раз то після Хрящуватого, а другий коли? Сфоткались і з "подарками" уїхали. Так?», — написав Ігор Лапін своєму побратиму Богдану Ковалю.

Але ексбоєць з 93 ОМБР Віктор Балацький на позивний «Агат» запевняє, що Денис Єрмак брав участь і у військових діях: «Він був у мене на позиціях, проявив себе, як надійний боєць. Поїздки на фронт були для нього не туризмом, а поставленим з РНБО завданням, яке він виконував».

Коли президентом став Володимир Зеленський, а Андрій Єрмак його помічником, нібито виникла ідея створення Українського бюро національного розвитку по типу «Ліфта» — програми команди Зеленського, яку запустили у травні минулого року щоб «чесно і прозоро» добирати професіоналів на допомогу новій владі. Шумський пригадує, як зустрівся з братами Єрмаками: «Зателефонував Денис і сказав, що брату потрібна допомога. “В нас вдома нарада, приходь, познайомишся з братом, вислухаєш, можливо, будеш чимось корисний молодій команді президента Зеленського”».

Штанько в цьому проєкті мав підшукувати людей з ідеями, а Шумський перевіряти їх на репутаційні ризики. «Зверталися тільки ті, хто знав. Може ще були співбесіди, про які я просто не знаю. Це по-перше. По-друге, я їм рекомендував достатньо кваліфікованих людей з досвідом роботи у різних сферах. За них не було соромно», — каже Штанько.

Шумський та Штанько пояснюють, що коли вже все було розписано, проєкт так і не запустився. Та запевняють, що не знають хто їх знімав на тих самих плівках.

Денис Єрмак підтвердив, що на плівках він, але зазначив, що вони змонтовані: «Йде слідство з приводу цього "спецмонтажу", і я не можу щось коментувати, хоча є дуже всього багато, що показати та прокоментувати. А вступати (у суперечку — ред.) із цими Башировими-Петровими я не маю бажання, тому що хайп потрібен їм, а не мені».

Чому плівки з’явилися саме зараз?

Денис Єрмак та його оточення кажуть, це тиск на президента України через так званий «антиколомойський закон». Таку думку в розмові з нами висловив колишній військовий, друг Дениса: «Законопроєкт щодо повернення банків. Андрій Єрмак для Володимира Олександровича — це і друг, і людина-опора. Якщо президент прибере Андрія від себе, навколо нього залишаться люди Коломойського, Пінчука, Ахметова. Наша країна, якщо зараз не підпише договір з МВФ, ви ж розумієте, що таке дефолт? Пам'ятаєте, як Ігор Валерійович давав інтерв'ю і говорив, що дефолт — це нічого страшного, нам росіяни дадуть. Ось це відповідь на питання».

Також, на думку наших співрозмовників, Коломойський боїться втратити активи у США: «У нього якщо там рахунки заарештують, один актив залишиться. В Австралії його шахту заарештували, в Штатах заарештують. А ви ж розумієте, що таке в Штатах фінансові махінації? Там можна не заарештувати за вбивство, а за фінансові махінації там заарештують. Якщо він тут втрачає активи ПриватБанку — все. А що потрібно зробити? — Не проголосувати закон».

Про людей, які протидіють ухваленню цих законів під час брифінгу наприкінці березня заявив і голова Офісу президента Андрій Єрмак.

Що про все це кажуть фігуранти плівок?

І Штанько, і Шумский — що ніколи не спілкувалися з Коломойським. «Не працюємо, але я його дуже поважаю. Особливо за 2014-й рік. Тоді Дніпро могло стати другим Донецьком», — пояснив Шумський.

Гео Лерос сказав, що бачив Ігоря Коломойського один раз, і підтримує голосування за банківський закон: «Я як і раніше був за голосування цього так званого “антиколомойського закону”, так і зараз». 

У травні Дмитро Штанько та Сергій Шумський ініціювали перевірку поліграфом, та сказали, що результати проситимуть додати до матеріалів проваджень. Шумський також заявив про погрози, зокрема продемонстрував нам відео, де в його машині розбили скло та підкинули гранату.

Що каже Коломойський?

Ігор Коломойський запевнив hromadske, що не знайомий зі Штаньком та Шумським, не співпрацював з ними через посередників, а також не знайомий з Гео Леросом. Та ще пояснив, що вважає «антиколомойський» закон антиконституційним, а публікація плівок Єрмака може бути вигідною Петру Порошенку:

«Я симпатик Зеленського, мені це не вигідно. А якщо казати про Порошенка, то він не є симпатиком Зеленського. Тобто, усе, що погано Зеленському — добре Порошенку. Ну усім, хто зараз в опозиції — ОПЗЖ, «Батьківщина», «Голос» — їм вигідно, тому що це розкачує нинішню владу, а, як наслідок, дає шанс на перевибори, зміну конфігурації у парламенті. Коли з корита вибуває якийсь Єрмак, або декілька Єрмаків одразу, місце звільняється. А Порошенку ще більш вигідно, тому що скандали з минулою владою відволікають від скандалів з його попередньою владою».

Що каже Порошенко?

Ми відправили питання Петру Порошенку. У відповіді нам зазначили, що ані він, ані партія «Європейська Солідарність» не мають відношення до плівок, а також що Петро Порошенко не знайомий і не співпрацював зі Штаньком та Шумським.

Що каже слідство?

Після оприлюднення записів відкрили декілька кримінальних проваджень за заявою Андрія Єрмака, Гео Лероса, Дмитра Штанька та Сергія Шумського. Останні звернулися до НАБУ, наголосивши на тому, що це єдиний орган, непідконтрольний Офісу президента.

Андрій Єрмак звернувся до Служби безпеки та Державного бюро розслідувань. В СБУ розслідують незаконне використання спецзасобів для відеофіксації зустрічей Дениса Єрмака.

В НАБУ почали розслідувати ймовірний факт корупції в діях Дениса Єрмака. Однак 23 квітня провадження передали до Національної поліції України — через відсутність факту отримання Єрмаком грошей розслідування перекваліфікували на «шахрайство».

«Як на мене Офіс президента, ну здебільшого Єрмак, домовився із САП, для того щоб справу злили у Нацполіцію і там воно буде більш контрольоване. Ну по суті, вона у якийсь район піде і про неї забудуть», — заявив Гео Лерос.

Ми попросили прокоментувати цю цитату Андрія Єрмака, але на момент виходу матеріалу він не відповів.

Що каже влада?

Депутати від «Слуги народу» закликали правоохоронців розслідувати зміст відео, а не переслідувати за публікацію самих відео.

Володимир Зеленський відреагував лише за місяць, відповідаючи на петицію щодо звільнення Андрія Єрмака. Він наголосив на тому, що правоохоронці порушили справи і перевіряють цю інформацію. Про результати перевірки «буде проінформовано суспільство через засоби масової інформації».