ENRU

«До нас вийшли 5 людей з автоматами, серед них був «Керч» — полонені бойовика «ДНР»

Громадське поспілкувалося з колишніми полоненими Вадима «Керчі» Погодіна, якого звинувачують у вбивстві підлітка в Донецьку в 2014 році. Попри те, що цих людей незаконно утримували і катували, у порушених кримінальних провадженнях він не фігурує навіть як підозрюваний.

Українця Вадима Погодіна з позивним «Керч» затримали в Ялті 20 червня 2017 року. Перевіряли по лінії Інтерполу. Погодіна підозрювали в убивстві 16-річного Степана Чубенка з Краматорська в червні 2014 року. 

У той час Погодін був ватажком батальйону «Керч» та фактично хазяйнував у захопленій будівлі СБУ в Донецьку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вибили зуби, потім — п'ять пострілів в голову: історія розстріляного в «ДНР» школяра

Степана, за словами кількох свідків, спочатку побили, вибили зуби, а відтак у голову вистрелив один з бойовиків, іще 4 постріли в голову підліткові здійснив сам Погодін.

У Торецьку Донецької області вже два роки триває заочний суд проти Погодіна, Сухомлинова та Москальова (двоє спільників «Керчі», які брали участь у вбивстві Чубенка — ред.). Справа просувається дуже повільно, засідання постійно переносяться. Мати вбитого хлопця просить про екстрадицію Погодіна в Україну, але в Росії під дію негласного закону «своїх не здаємо» потрапляють як відставні бойовики «ДНР», так і депутати Держдуми РФ. Про звільнення Погодіна в інтерв’ю сепаратистському виданню «Новороссия» заявив Олександр Бородай — екс-прем’єр самоназваної «ДНР». Відтак через 40 днів після затримання і перевірки Погодіна відпустили.

Ватажок бойовиків «ДНР» Олександр Захарченко (ліворуч), Вадим Погодін (у центрі) та російський актор Олексій Панін (праворуч) Скріншот з відео RadioSvoboda

Після звільнення він дав інтерв’ю Олександрові Чаленку — редактору російського інтернет-видання Ukraina.ru. Сам Чаленко від початку підтримував «Антимайдан», а потім і Росію у війні проти України. В інтерв’ю Погодін зізнається, що утримував близько сотні людей. Чубенка ж називає «молодим радикалом», який нібито «спалював людей у будинку профспілок в Одесі 2 травня 2014 року». Але мати хлопця неодноразово підтверджувала довідками з міграційної служби, що в Одесі того дня Степана бути не могло — у цей час вони з батьком відвідували рідних у Росії.

Бойовик «ДНР» Вадим Погодін з позивним «Керч»

«У мене сиділо близько 100 людей. Але ніякими полоненими вони не були: в основному місцеві п’яниці та дебошири, арештовані військовою поліцією. Хто отримував 5 діб арешту, а хто й 20. Їх відправляли рити окопи. Облік вівся дуже суворо: у мене начальником штабу був 68-річний ветеран Афганістану. Кожен арештант перебував на обліку. До них могли приїжджати близькі та родичі, привозити харчі. Як тільки вони відбували покарання, їх одразу відпускали».

Із сотні людей, що їх утримував Погодін, Громадське відшукало трьох. Це проукраїнські активісти Дмитро Клугер, Віктор Левчук та Ольга Клименко. 22 травня 2014 року вони їхали до Мар’їнки організовувати дільницю для проведення виборів президента. До Погодіна потрапили після затримання на блок-посту в Донецьку. Їх тримали в підвалі СБУ та катували 6 днів.

Вадим Погодін (крайній праворуч) з бойовиками «ДНР», серпень 2014 року Фото: Facebook/Вадим Погодін

Віктор Левчук — полонений Погодіна в травні 2014 року

«Він був, можна сказати, головним. Коли нас затримали даїшники, — тоді ще були даїшники, — нібито за порушення правил дорожнього руку, на підмогу покликали міліцію (вона ще теж іще була). Я навіть склав заяву через незаконне затримання. А потім на автомобілі приїхали п’ятеро людей з автоматами. Тому що в нас знайшли агітацію і українську символіку. Одним з них був Погодін.

6 днів нас тримали в підвалі, били, мені вибили плече. Водили на роботи. Після цього я виїхав з країни (Левчук не каже, де наразі перебуває — ред.). Погодіна пізніше на допитах я одразу впізнав, його і Черепа (іще одного бойовика, який знущався над полоненими, підлеглий «Керчі» — ред.).

Я не знаю, чому Череп нас бив і знущався. Може, хотів якісь свідчення вибити, але здебільшого Черепові просто подобалося нас бити».

Із доповіді правозахисників Human Rights Watch: «Наступного дня Клугера і Левчука, якому напередодні вибили плече, відвезли в травмпункт. Обидва були вкриті синцями, Клугер — з порізами. Лікар управив Левчукові вивих, у Клугера діагностував струс мозку, обох рекомендував залишити в лікарні. Бойовики відповіли, що самі полікують. І відвезли назад до будівлі СБУ. Клугера наступні три дні не чіпали, щоб відлежався».

Дмитро Клугер — полонений Погодіна в травні 2014 року

«Думаю, він був з ФСБ. Звичайним місцевим не довірили б командувати в СБУ. Можна сказати, «Керч» був там головним. Місцеві могли щось дрібніше захопити. Тут усе було серйозно».

Адвокатка обох потерпілих Євгенія Закревська каже, що Погодін не фігурує у справі в якості підозрюваного. Найпевніше, у військовій прокуратурі просто не вистачає рук.

«Нині з’явилася позитивна тенденція — усі справи військова   прокуратура потроху збирає в єдине провадження. Стосовно видачі Погодіна, не певна, що росіяни хотіли його видати. Просто затримали по лінії Інтерполу. Коли йдеться про вбивство людини, тобто злочини проти особи, а не проти держави, росіяни готові затримувати по лінії Інтерполу. Якби йшлося про тероризм чи державну зраду, навряд затримали б, утім, і в розшук Інтерполу за такими справами часто не оголошують», пояснює Закревська.

Левчук на запитання Громадського відповів, що в правоохоронних органів радше просто немає бажання займатися справою їхнього викрадення і катування.

Журналіст «Новой газеты» Павло Канигін пише про те, що активніше за всіх долею Погодіна переймався російський військовий «Хмурий» — Сергій Дубинський.

Сергій Дубинський (у центрі) у Донецьку в грудні 2014 року разом з Іваном Охлобистіним (ліворуч) і дружиною Івана Оксаною Арбузовою (праворуч) Фото з профілю Охлобистіна в «Одноклассниках», завантажене 15 жовтня 2016 року

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто насправді збив МН17? Аналіз Bellingcat і Atlantic Council

«Хмурий» є фігурантом іншої кримінальної справи — про збиття Боїнга MH17 у липні 2014 року поблизу Торецька. Зокрема, саме його телефонні розмови з наказами про пересування ракетної установки «Бук», перед збиттям літака перехопила СБУ. Канигін уважає, що Дубинський і Погодін, як і Бородай з Гіркіним, пов’язані, оскільки забагато знають. І не лише про вбивство одного підлітка, а й про збиття пасажирського літака з 298 людьми на борту, серед яких було 80 дітей.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram