Понад 50% громадян семи країн ЄС вірять, що НАТО і ЄС мають підтримати Україну у разі вторгнення Росії — опитування

Понад 50% громадян шести країн ЄС вважають, що Росія може здійснити наступ на Україну у 2022 році. Крім того, більшість громадян семи країн заявляють, що НАТО та ЄС мають захистити Україну у разі вторгнення.

Про це свідчать результати опитування Європейської ради з міжнародних відносин, пише The Guardian.

Опитування проводили наприкінці січня у семи країнах — Румунії, Польщі, Швеції, Німеччині, Фінляндії, Італії та Франції, — де проживають дві третини населення ЄС.

Відповідно до результатів, більшість опитаних у шести із семи країн заявляли, що Росія може вторгнутись в Україну протягом 2022 року. Жителі країн, що більш наближені до України, більше вірять у наступ.

Наприклад, у Польщі вважають імовірним наступ Росії на Україну 73% респондентів, у Румунії — 64%, а от у Фінляндії у вторгнення вірять 44% опитаних.

Понад 60% респондентів у семи країнах називали НАТО головним захисником українського суверенітету. Також опитані заявляли, що Євросоюз також має захистити Україну в разі посилення агресії. Крім того, у Польщі понад 60% вважають, що їхня країна має допомогти захищатись Україні від Росії.

Понад 60% у Польщі, Швеції, Італії та Румунії заявили, що найбільше довіряють НАТО у захисті інтересів громадян ЄС, якщо Росія справді продовжить наступ в Україні. У Швеції та Фінляндії вважають, що захищати інтереси громадян мають інституції Євросоюзу.

Відповідно до результатів, більшість опитаних вважають, що Велика Британія не відіграє основну роль у захисті України, зокрема через вихід країни в ЄС. Лише у Польщі та Швеції більш ніж половина зазначила, що Велика Британія має допомогти Україні.

Опитування показало, що європейці готові прийняти «потенційно довгострокові загрози» в результаті захисту України, зокрема ідеться про можливе прибуття великої кількості біженців, збільшення витрат на енергоносії, кібератаки та загрозу російських військових дій.

Респонденти у Польщі, Румунії та Швеції частіше стверджували, що допомога Україні «варта ризику». Наприклад, 53% у Польщі сказали, що Україні варто підтримувати, навіть попри ризик можливого наступу на саму Польщу. Зазначається, що громадяни Франції та Німеччини були найменш готові до загроз заради захисту України.

Автори опитування переконані, що результати дослідження показують, що європейці не вважають «війну немислимою» і не «сприймають мир як належне». «Вони (європейці — ред.) сприймають свій світ як довоєнний, а не післявоєнний», — цитує висновки The Guardian.

Також, на думку авторів, опитування показує, що європейці сприймають вторгнення Росії як атаку не лише на сусідню державу, а й на європейську безпеку загалом.

Можливий напад з боку РФ

Росія нині вимагає від НАТО більше ніколи не розширюватися на схід, зокрема не брати Україну. США та Альянс уже відповіли й не погодилися на такі вимоги. Водночас Москва ще до переговорів почала стягувати свої війська до кордонів з Україною та готувати військові навчання в Білорусі.

В українській розвідці кажуть, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Американські розвідники (відповідно до можливого сценарію, яким поділився Bloomberg) вважають, що наступ на Україну може відбутися у трьох напрямках: з окупованого Криму, Білорусі та з боку російського кордону.

Міноборони наразі оцінює, що біля кордонів України з боку РФ, Білорусі та окупованої частини Донбасу загалом перебувають 140 тисяч російських військових. На тлі зростання військ біля кордонів лідери країн Заходу проводять перемовини з Україною та Росією, щоб досягнути деескалації.