Понад 70 років тому нацист забрав у дівчини-єврейки дорогу картину. Тепер полотно повернуть родичам законної власниці

Міністерка культури Франції Розлін Башло під час оголошення про передання картини «Трояндові кущі під деревами» австрійського художника Густава Клімта. Франція, 16 березня 2021 року
Міністерка культури Франції Розлін Башло під час оголошення про передання картини «Трояндові кущі під деревами» австрійського художника Густава Клімта. Франція, 16 березня 2021 рокуAlain Jocard / Pool Photo via AP

Уряд Франції оголосив, що поверне картину «Трояндові кущі під деревами» австрійського художника Густава Клімта родичам її законної власниці — єврейки Нори Стясної. Вона у 1938 році була змушена продати полотно під тиском свого хлопця — нациста Філіпа Хойслера.

Про це оголосила міністерка культури Франції Розлін Башло — країна придбала полотно Клімта у 1980 році, не знаючи про історію, яка за ним стояла, повідомляє The Times.

Нора Стясна походила зі знатного роду австрійських євреїв. «Трояндові кущі під деревами» вона успадкувала у 1927 році від свого дядька, колекціонера Віктора Цукеркандля.

Під час навчання у Віденській школі прикладних мистецтв Стясна закохується в підмайстра одного з викладачів — Філіпа Хойслера, який був на 11 років старшим за неї й, до того ж мав дружину (але приховував це).

Через деякий час шляхи Стясної та Хойслера розійшлися. Дівчина знайшла чоловіка й завела сім’ю. Хлопець переїхав до Німеччини й приєднався до лав нацистського руху.

У 1938 році Німеччина анексувала Австрію. Тоді ж Хойслер поїхав у Відень, де спершу проголосив себе директором школи, в якій раніше працював, а після звільнення (через жорстоке поводження з учнями) — почав шукати Стясну.

Дівчина не могла чинити опір Хойслеру (зокрема й через політику нацистської Німеччини щодо євреїв), і той зрештою змусив її продати «Трояндові кущі під деревами» за 400 райхмарок — десь одну восьму реальної вартості полотна.

Від нацистських концтаборів Стясну це не врятувало: вона, як і її чоловік і син, загинули там у роки Другої світової. Вижила сестра — Герміне Мюллер-Гофман.

Після війни жінка знайшла Хойслера й зажадала від нього повернути картину. Той заперечував і те, що був нацистом (хоча зберігся його партбілет, який вказує на протилежне), і що полотно в його власності — саме «Трояндові кущі під деревами» Клімта.

Хойслер по своїй смерті заповів картину доглядальниці — Герті Блюмель. Вона продала її на аукціоні у Швейцарії, а згодом, у 1980-му, полотно опинилося у Франції.

Це єдиний оригінал Клімта, який перебуває у власності держави — картина експонувалася в паризькому Музеї д’Орсе.

Коли справжню долю полотна дізналися мистецтвознавці, вони провели розслідування — і тепер уряд Франції заявив, що поверне картину її законним власникам, онукам сестри Нори Стясної.

За словами Розлін Башло, «Трояндові кущі під деревами» Клімта — це картина, яка є свідченням «зламаних життів» за часів нацизму в Європі.